„Dar niekada nebuvau patekęs į tokią situaciją. Apeliacinio teismo sprendimą reikia vykdyti. Procesas Aukščiausiajame Teisme nebus greitas, todėl galutinio sprendimo reikės laukti valdiškuose namuose“, – „Vakarų ekspresui“ sakė E. Masiulis.
Jis sako vykstant procesui Lietuva jau daug sužinojo, tačiau byla dar nesibaigė ir gali paaiškėti ir naujų politinių užkulisių aplinkybių.
„Gal reikės knygą parašyti“, – svarsto E. Masiulis.
Jam kelia abejonių tai, jog dviejų instancijų teismų sprendimai yra visiškai skirtingi.
„Kalbant apie teismų sistemą jaučiuosi kažkiek ir suglumęs, kada apygardos teismas, kuris vertino visus bylos faktus ir atliko iš tikrųjų milžinišką darbą, per 4 metus priima išteisinamąjį nuosprendį, ir tame pačiame pastate esantis kitas teismas, kita teisėjų kolegijos sudėtimi, priima (...) visai kitokį“, – Eltai akcentavo E. Masiulis.
Anot jo, teismai visgi Lietuvoje turėtų veikti kaip šveicariškas laikrodis, bet šiuo atveju sunkiai suprantama ir suvokiama, kaip taip stipriai išsiskiria teismų sprendimai.
Nuteista partija
Apeliacinio teismo sprendimu kaltais dėl nusikalstamų veikų pripažinti ir anksčiau išteisinti juridiniai asmenys byloje. „MG Grupei“ skirta 1,1 mln. eurų, Liberalų sąjūdžiui – 376,6 tūkst. eurų, o Darbo partijai – 300 tūkst. eurų bauda.
Liberalų sąjūdžio frakcijos Seime seniūnas Eugenijus Gentvilas sako, kad partija dėl buvusio „negero pirmininko“ turės reputacinių ir finansinių pasekmių.
„Kvestionuoti teismo sprendimo negaliu, tačiau gūžčioti pečiais man uždrausti negalima“, – skirtingus teismų sprendimus „Vakarų ekspresui“ komentavo E. Gentvilas.
Jis nesupranta, kaip tame pačiame pastate dirbantys Vilniaus apygardos teismo ir Apeliacinio teismo teisėjai priima tokius skirtingus sprendimus.
„Susitinka vienoje valgykloje, valgo tą patį šnicelį ar kotletą, vėliau eina į skirtingas sales ir priima priešingus sprendimus“, – sakė E. Gentvilas.
Jis palieka visuomenei vertinti teismų sistemos darbą. Taip pat primena, kad teismai viso proceso metu nenagrinėjo Liberalų sąjūdžio kaip partijos, jos tarybos, valdybos veiksmų.
„Partija kalta, nes kaltas vienasmenis valdymo organas – buvęs partijos pirmininkas. Partija kalta, kad turėjo tokį negerą pirmininką“, – sako E. Gentvilas.
Anot jo, gyvenimas tęsiasi, nors Liberalų sąjūdžiui ir teks reputacinės ir finansinės pasekmės.
Tačiau E. Masiulis sako, kad tokie pareiškimai yra nepriimtini.
„Ką galiu pasakyti. Bandoma visus šunis sukarti ant vieno. Reikėtų geriau pažiūrėti į veidrodį“, – siūlo E. Masiulis.
Naikins mandatą
Politinės korupcijos byloje griežtų bausmių sulaukė ir kiti asmenys.
Buvusiam „MG Baltic“ viceprezidentui Raimondui Kurlianskiui skirti šešeri metai laisvės atėmimo ir beveik 19 tūkst. eurų bauda.
Buvusiems liberalams Šarūnui Gustainiui ir Gintarui Steponavičiui skirtos atitinkamai beveik 19 tūkst. ir daugiau nei 15 tūkst. eurų baudos. G. Steponavičius buvo nuteistas dėl piktnaudžiavimo, nesant kyšininkavimo požymių.
Darbo partijos atstovas V. Gapšys taip pat pripažintas kaltu dėl kyšio ėmimo ir prekybos poveikiu, jam skirti ketveri metai ir šeši mėnesiai laisvės atėmimo.
V. Gapšio mandatas turės būti panaikintas, tik reikės išsiaiškinti, ar iškart po Lietuvos apeliacinio teismo nuosprendžio, ar sulaukus Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) verdikto, jei bus skundžiamas, sako Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Grubios klaidos
Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Justas Laucius sako, kad apkaltinamąjį nuosprendį politinės korupcijos byloje paskelbęs Apeliacinis teismas konstatavo nuteistuosius esant korupciniais nusikaltėliais, o juos anksčiau išteisinęs Vilniaus apygardos teismas padarė „bjaurių“ klaidų.
„Klaidos grubios, bjaurios ir esminės, nes dėl jų asmenys, padarę didelę galybę korupcinio pobūdžio nusikaltimų, be jokio pagrindo buvo išteisinti“, – po nuosprendžio paskelbimo žurnalistams sakė prokuroras J. Laucius.