Vienas nemažai dėmesio susilaukęs įrašas vienoje „Facebook“ grupėje pasirodė dar rugpjūčio pabaigoje.
„Norėjau pasiteirauti – ar tik Konarskio gatvės gale, prie vingio požeminės perėjos paskutinėmis savaitėmis padaugėjo, labai neaiškių tipų apsinešusių psichotropinėmis medžiagomis? Panašių į fentanilį, nes elgiasi kaip zombiai, net ir dienos metu. Ar ir aplink Naujamiestyje?“, – klausė įrašo autorė.
Keli kiti gyventojai antrino, jog pastaruoju metu pastebi vis daugiau viešose vietose nuo narkotikų apsvaigusių žmonių.
„Aplink Savanorių pr. parduotuvę „Maxima“ irgi nemažai tokių, tikrai nejauku vakarais eiti namo“, – pastebėjo vienas vyras.
Na, o dar kitas gyventojas pastebėjo, jog neretai fentaniliu ar fentanilio atmainomis apsvaigę piliečiai nebūtinai yra agresyvūs, bet vis tiek gali kelti grėsmę tiek sau, tiek kitiems.
„Žemaitės gatve važiuojant vakar naktį, kelyje kaip „zombis“ stovėjo vyras. Lėtai važiavom, nes tvarkoma gatvė ir dirbo žmonės. Jis tiesiog vidury gatvės stovėjo ir atrodė, kad bandė mums ant mašinos užšokt, bet mes greičiau pravažiavom jį“, – įspūdžiais dalijosi pilietis.
Gautų pranešimų skaičius neišsiskiria
Naujienų portalui tv3.lt Vilniaus vyriausiojo policijos komisariato atstovė Julija Samorokovskaja teigė, jog Naujamiesčio rajonas per daug neišsiskiria – šiemet gaunama gana nedaug pranešimų apie šiukšlinimą ar viešoje vietoje apsvaigusius piliečius. Panašiai buvo ir ankstesniais metais.
„Palyginus šių metų ir to pačio laikotarpio 2023 m. pranešimų skaičius, skaičiai nepakitę, tačiau pranešimų apie išmėtytus panaudotus švirkštus policija gauna retai (dažniau gyventojai pasidalina vaizdais soc. tinkluose). Nors policijos pareigūnai gavę tokius pranešimus į juos reaguoja ir tikrina, taip pat organizuojamos viešo ir neviešo pobūdžio priemonės“, – nurodė J. Samorokovskaja.
Taip pat policijos atstovė ragina gyventojus kreiptis į policiją pastebėjus įtartiną veiklą.
„Policija ragina visuomenę bendradarbiauti su policija, jeigu pastebės vykdomą tokio pobūdžio nusikalstamą veiklą ar daromus administracinius nusižengimus galima apie juos pranešti skubios pagalbos tarnybų tel. 112 arba pateikus informaciją epolicija portale“, – pabrėžė policijos atstovė.
Ne mažiau lakoniškai kalbėjo ir Naujamiesčio seniūnas Mantas Mikšta.
„Tai „Facebook“ grupes sekam, žiūrim“, – teigė jis, dar pridurdamas, jog vertėtų kreiptis į policiją, o ne seniūniją.
„Su policija kaip tik ruošiame susitikimą ir kitais klausimais – yra ir kitokių klausimų, kuriuos reikia aptarti su policija“, – pridūrė seniūnas, per daug nesureikšmindamas problemos.
Taiko prevencijos programas
Vilniaus miesto savivaldybė taip pat patarė kreiptis į policiją, tačiau nurodė, jog šiuo metu vykdomos kelios prevencinės priemonės.
„Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras vykdo Ankstyvosios intervencijos programą. Tai psichoedukacinė programa 12–18 metų jaunuoliams, kurie eksperimentuoja arba nereguliariai pabando vartoti alkoholį ar narkotines medžiagas. Programos tikslas – motyvuoti jauną žmogų keisti savo elgesį, paskatinti suabejoti turimomis faktais nepagrįstomis žiniomis, susijusiomis su psichoaktyviųjų medžiagų vartojimu, žala bei pasekmėmis“, – dėstė Vilniaus miesto savivaldybės atstovas Gabrielius Grubinskas.
Dalis šių mokymų apima ir prevencinę veiklą mokyklose.
„Vilniuje nuo 2020 metų įgyvendinamas „Planet Youth“ modelis – tai tarptautinis įrodymais pagrįstas Islandijos pirminės prevencijos modelis, kuriuo siekiama sumažinti jaunimo psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą, vertinant esamas ir taikant naujas prevencijos priemones.
Vienos iš pastaraisiais metais vykdytų priemonių Vilniaus mieste – baziniai psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos mokymai ugdymo įstaigų visuomenės sveikatos specialistams, mokyklų darbuotojams, užsiėmimai tėvams ir su jaunimu dirbantiems specialistams“, – paaiškinama savivaldybės atsakyme.
Na ir galiausiai, teikiamos žemo slenksčio paslaugos Naujininkų, Naujosios Vilnios ir Markučių rajonuose – apie šias paslaugas naujienų portalas tv3.lt rašė ne kartą.
„Žemo slenksčio autobusiuke surenkami panaudoti švirkštai, suteikiamos dezinfekcijos priemonės, tvarsliava, prezervatyvai, atliekami greitieji ŽIV testai, asmens higienos paslaugos, žaizdų perrišimas, vykdomas konsultavimas, informavimas, tarpininkavimas ir panašiai“, – nurodė G. Grubinskas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!