Per Europos krepšinio čempionatą Lietuvoje į elgetas, kaulijančias pinigų, atlaidžiai žiūrėti neketinama. Vilniuje visu pajėgumu dirbs Socialinė tarnyba, iš centrinių miesto gatvių vešianti elgetautojus į nakvynės namus. Alytiškiai svarsto, jog gal reikėtų išmaldos prašytojus apiprausti ir pamaitinti, kad jie netrukdytų miesto svečių. Tuo metu Klaipėdos atstovai teigia labiau nerimaujantys dėl vagių nei elgetų. Kaip jau rašė lrt.lt, Bangladešo Čitagogo miesto valdžia nusprendė mokėti elgetoms, kad šios laikytųsi toliau nuo pagrindinių miesto gatvių per kriketo pasaulio taurės varžybas. Apie 300 įvairias negalias turinčių benamių tris mėnesius kasdien gaus po 2 dolerius. Taip norima kompensuoti elgetų patirtą žalą, kai varžybų metu jie negalės pasipelnyti iš turistų.
Lrt.lt nusprendė pasidomėti, ar Lietuvos miestuose, kuriuose šiemet vyks Europos krepšinio čempionatas, valdžia mato elgetų problemą, ir jei taip, kokių priemonių ketina imtis.
Čempionatas vyks Alytuje, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Vilniuje ir Kaune.
Vilnius: elgetaujančius asmenis veš į nakvynės namus
Vilniaus savivaldybės Rinkodaros ir viešųjų ryšių skyriaus vedėjo pavaduotoja Daiva Savickienė atsakyme lrt.lt pripažino, jog elgetaujančių žmonių Lietuvos sostinėje daugėja. Anot pašnekovės, šiuo metu yra atpažįstama 1031 elgeta – šie asmenys nuolat vienaip ar kitaip pakliūva į nakvynės namus.
Kaip pastebėjo D. Savickienė, dažniausiai elgetaujama reprezentacinėse miesto vietose, kur daug viešbučių, apsilanko daugiau turistų. Taip pat elgetos pamėgę bažnyčias, prekybos centrus, esančius arčiau centro, kur didesni žmonių srautai.
Pagrindiniai Vilniuje veikiančių nakvynės namų klientai, pašnekovės teigimu, rizikos grupės žmonės: narkomanai, alkoholikai, buvę kaliniai, pagyvenę vieniši asmenys, sunkumus išgyvenančios šeimos, būstus praradę asmenys.
„Nuo 2002 m. veikia Socialinė tarnyba, kurios socialinis darbuotojas kartu su Vyriausiojo policijos komisariato viešosios tvarkos policijos pareigūnais informuoja, konsultuoja, vykdo prevencinius pokalbius su benamiais, esant reikalui, Vilniaus miesto gatvėse elgetaujančius asmenis nuveža į nakvynės namų filialus.
2011 m. Europos krepšinio čempionato metu minėta Socialinė tarnyba, kartas nuo karto apvažiuojanti jau žinomus pareigūnams elgetaujančių asmenų taškus, dirbs visu pajėgumu – į nakvynės namus veš elgetaujančius asmenis.
Be to, savivaldybėje šiuo metu vyksta Viešosios tvarkos departamento darbiniai posėdžiai, kurių metu ieškoma sprendimų, būdų kuo efektyviau išspręsti šią problemą“, – pasakojo pašnekovė.
Kaunas: su elgetavimu reikia susitaikyti
Kauno mero patarėjo viešiesiems ryšiams Dainoro Luko teigimu, Kaune šiuo metu gali būti apie 170 benamių. Kiek iš jų elgetauja, prašo išmaldos, anot pašnekovo, sunku atsakyti, kadangi tokia statistika nėra vedama.
Kaip informavo D. Lukas, Kauno miesto taryba 2005 metų sausį nutarė uždrausti išmaldų prašymą viešose vietose. Tai užfiksuota Tarybos patvirtintose Kauno miesto tvarkymo ir švaros taisyklėse. Jose draudžiama prašyti išmaldos viešose vietose, taip pat aktyviai – žodžiais ar veiksmais priekabiaujant prie praeivių, šūkaujant ir panašiai – rinkti aukas už muzikavimą.
„Tais pačiais 2005 metais savivaldybė keletą kartų bandė surašyti elgetas. Paaiškėjo, kad miesto centre jų yra tik keliolika – viso surašyta 17 elgetaujančių asmenų. Tarp jų buvo 11 moterų ir 6 vyrai. Tokie duomenys rinkti norint sužinoti, kiek žmonių pageidautų socialinės paramos.
Kai kurie asmenys sakė nenorintys jokios paramos, prašė jų netrukdyti, nes teigė, kad kaip elgetavo, taip ir toliau elgetaus. Daugeliui valdžios paramos nereikėjo. Taip pat paaiškėjo, kad Kaune elgetų nėra daug.
Kiek dabar yra elgetų, sunku atsakyti, Kauno nakvynės namuose kasnakt nakvoja apie 150 žmonių, tačiau, kiek jų elgetauja – nėra duomenų. Patys neprisipažįsta elgetaujantys. Galima spėti, kad keliasdešimt jų elgetauja“, – dėstė Kauno mero patarėjo viešiesiems ryšiams.
Kaip pastebėjo D. Lukas, daugiausiai elgetų Kaune yra šalia bažnyčių, kartais elegetautojai sutinkami Laisvės alėjoje.
Pasiteiravus, kaip elgetų atžvilgiu ketinama elgtis per 2011 m. Europos krepšinio čempionatą, Kauno mero patarėjas viešiesiems ryšiams pastebėjo, jog už anksčiau minėtų taisyklių, draudžiančių prašyti išmaldos viešose vietose, pažeidimus gresia administracinės teisės pažeidimo protokolas. Tačiau, anot pašnekovo, negalima be jokios priežasties valkataujantį asmenį sulaikyti ar išvežti iš miesto centro. Tai prieštarauja teisės aktams.
„Yra buvę atvejų, kai viešoje vietoje elgetaujantys asmenys buvo nugabenti iki nakvynės namų. Taip atsitikdavo, kai elgetomis, kurie skundėsi neturį būsto, susirūpindavo miestiečiai, pasirūpindavo, kad būtų paskambinta į nakvynės namus, kur nugabendavo benamius. Tačiau tokie asmenys dažnai vėl grįždavo į miestą elgetauti.
Miestas neketina per krepšinio čempionatą kur nors išvežti elgetų. Lietuva – ne Bangladešas, nesiims neteisėtų priemonių. Tai yra visuomenės reiškinys, su kuriuo reikia susitaikyti. Be to, į Kauną atvykę užsieniečiai tikrai nenustebs išvydę elgetas. Kitose šalyse jų yra kur kas daugiau nei Lietuvoje. Elgetavimas yra kai kurių žmonių gyvenimo būdas“, – sakė D. Lukas.
Alytus: problemą spręs
Alytaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Juozas Skestenis patikino, kad išmaldos prašytojų klausimas yra numatytas 2011 m. Europos krepšinio čempionato reikalams spręsti sudaryto komiteto darbotvarkėje.
„Tą klausimą mes būtinai spręsime. Ar juos pamaitinsime, apiprausime ir apnakvidinsime, ar kitais būdais šitą problemą spręsime, bet tikrai stengsimės, kad elgetų nebūtų. Nors elgetautojų yra visame pasaulyje – mums jos garbės, aišku, nedaro“, – teigė pašnekovas.
Alytaus savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Danutė Tamaševičienė pastebi, kad problemų dėl elgetų renginių metu tikrai neturėtų kilti, nes jų šiame mieste tėra labai nedidelis skaičius, vienetai. Galbūt bus prašoma policijos pareigūnų, kad šie įdėmiau stebėtų įtartinus asmenis.
„Manau, mūsų mieste nebeliko elgetaujančių asmenų, kurie tai darė dėl itin mažų gaunamų pajamų. Šie asmenys aprūpinami maisto produktais iš intervencinių maisto atsargų. Pateikę reikalingus dokumentus asmenys dėl aprūpinimo maisto produktais yra nukreipiami į Raudonąjį Kryžių. Pastebime, kad mūsų mieste elgetauja tik priklausomybės ligomis sergantys ir iš įkalinimo įstaigų grįžę žmonės“, – pasakojo pašnekovė.
Klaipėda: labiau nei elgetų baiminasi vagių
Klaipėdos savivaldybės administracijos direktorius Aloyzas Každailevičius tvirtino, jog Klaipėdoje elgetų tėra kelios dešimtys. Pašnekovas neatmetė, kad 2011 m. Europos krepšinio čempionato metu jų gali padaugėti – atvykti iš kitų miestų.
A. Každailevičius teigė nemanantis, kad dėl elgetų galėtų kilti didesnių problemų numatytų renginių metu, bet vis dėlto pripažino, jog galimos apsaugos priemonės yra svarstomos.
„Svarbiausia, kad asmens teisės ir laisvės nebūtų pažeistos. Galbūt bandysime elgetaujančius žmones įkalbinėjimu paveikti... Galvojome apie baudas, bet jie neturės iš ko jų susimokėti. Kad nevaikščiotų po tam tikras senamiesčio zonas, bandysime pasiekti su policijos pagalba, prašysime, kad drausmintų, įspėtų, nuvarytų į kitas miesto zonas. Nors tas policininko įspėjimas irgi laikina priemonė, tačiau tai vienas iš pagrindinių problemos sprendimo būdų. Pinigų, kaip Bangladešas, mes jiems tikrai nenumatome“, – sakė pašnekovas.
Klaipėdos savivaldybės administracijos direktorius prisipažino, kad labiausiai baiminamasi ne elgetavimo Europos krepšinio čempionato metu, bet galinčių pasitaikyti vagysčių.
„Budės sustiprintos policijos pajėgos. Tikimės, kad tai padės pašalinti iš renginių vietų tokius asmenis, jeigu jų pasitaikytų“, – sakė A. Každailevičius.
Šiauliai ir Panevėžys: elgetų problemos nėra
Šiaulių miesto mero pavaduotoja Alma Javtokienė teigė, jog mieste elgetų problemos šiuo metu nėra.
„Jeigu jų atsirastų, tvarkos prižiūrėtojai nuveš į nakvynės namus. Tikrai neleisime, kad eitų prie mūsų svečių ir kaulytų“, – patikino pašnekovė.
Panevėžio vietinis organizacinis komitetas informavo, kad lyginant su kitais miestais, Panevėžyje elgetų tėra labai nedaug, o anksčiau rengtų didelio masto renginių praktika parodė, kad „elgetos nekliūva į akis“.