Parlamentarai ketvirtadienį vėl atmetė elektroninį balsavimą galėjusias įteisinti Seimo rinkimų įstatymo pataisas. Balsavimas internetu neįteisinamas jau antrą kartą, nors daugelis parlamentarų neišreiškė aiškios nuomonės - balsuodami susilaikė.
Internetinį balsavimą palaikė 26 Seimo nariai, prieš buvo 9 parlamentarai ir 54 susilaikė. Kadangi nepritariančiųjų ir susilaikiusiųjų skaičius viršijo elektroninio balsavimo šalininkų būrelį, liberalsąjūdiečio Vytauto Grubliausko pataisa buvo atmesta.
„Įvertinus mūsų kaimynų estų patirtį (...) manau, mes dar nepasiruošę tiek techniškai, tiek politiškai. Mes tikrai nesugebėtume užtikrinti laisvą ir nepriklausomą balsavimą, galvočiau, kad būtų daug painiavos“, - skeptišką požiūrį į modernų balsavimą internetu dėstė konservatorius Julius Dautartas.
Pirmąkart internetinio balsavimo idėjai Seimas nepritarė sausį, atmesdamas visą rinkimų įstatymų pataisų paketą. Pagrindinė priešininkų motyvacija - saugumo stoka. Seimo nariai suabejojo Lietuvos pajėgumais apsisaugoti nuo įsilaužėlių, arba vadinamųjų „hakerių“, taip pat ragino neskubėti ir palaukti, kol Estijos patirtį įteisinant internetinį balsavimą perims kitos Europos valstybės.
Opoziciniai liberalsąjūdiečiai buvo pateikę Seimo, Europos Parlamento, prezidento bei savivaldybių tarybų rinkimų įstatymų pataisas, kuriomis siekta įteisinti galimybę balsuoti internetu.
2006 metų pabaigoje parlamentarai buvo pritarę Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) paruoštai balsavimo internetu rinkimuose ir referendumuose koncepcijai.
VRK yra skelbusi, kad galimybė balsuoti šiemet vyksiančiuose Seimo rinkimuose yra reali, tik reikalingas didelis aiškinamasis darbas bei teisės aktų pakeitimai.
Seimūnams nepritarus elektroninį balsavimą įteisinti turėjusias įstatymų pataisas, ore pakibo ir šiam tikslui skirti pinigai. Žiniasklaidoje skelbta, kad Vyriausybė techniniam pasirengimui 2008 metams jau buvo skyrusi apie 2 mln. litų, praėjusiais metais buvo išleista 427 tūkst. litų.
Pernai spalio pradžioje „Vilmorus“ atliktos apklausos duomenimis, 15 proc. Lietuvos gyventojų buvo tvirtai apsisprendę balsuoti internetu, 9 proc. sakė, jog greičiau balsuos internetu nei rinkimų apylinkėje, 47 proc. buvo nusiteikę balsuoti tradiciniu būdu.
Pirmąja valstybe pasaulyje, kurios parlamentas buvo renkamas ir balsuojant internetu, pernai kovo pradžioje tapo Estija. Pranešama, kad internetu balsavo apie 3,5 proc. visų dalyvavusiųjų Estijos parlamento rinkimuose.