Nors šį mėnesį Vilniaus mieste jau pradėjo galioti elektroniniai viešojo transporto bilietai, kontrolieriai kol kas jų netikrina. Turintiesiems naujuosius bilietus užtenka kontrolei juos paprasčiausiai parodyti, nes tikrintojai iki šiol neturi specialių prietaisų, kuriais nustatomas bilieto galiojimas, antradienį rašo dienraščio „Lietuvos rytas“ priedas „Sostinė“.
Kol šie prietaisai sukrauti savivaldybės įmonėje „Susisiekimo paslaugos“, nesąžiningiems keleiviams atsirado galimybė naudotis lengvatiniais bilietais tam neturint teisės. Žadama, kad tokia situacija yra laikina, nes nuo sausio tikrinimo prietaisus turėtų nešiotis visi sostinės viešojo transporto kontrolieriai.
Nėra kaip nešiotis
Bendrovės „Susisiekimo paslaugos“ direktoriaus Vaidoto Antanavičiaus nuomone, už du litus įsigijusieji elektroninio bilieto kortelę, kartu turėjo nusipirkti ir mėnesinį bilietą, todėl tikrinti elektroninius bilietus kol kas nėra prasmės.
„Žinoma, yra galimybė, kad keleivis važiuos, pavyzdžiui, su studentišku bilietu, nors tam neturi teisės, tačiau manau, kad tokių keleivių nėra arba yra labai nedaug. Vilniečiai, kurie pirko elektroninius bilietus, yra sąžiningi ir linkę į naujoves, todėl apgaudinėti kontrolierių jie neturėtų“, – aiškino V. Antanavičius.
Dar viena priežastis, kodėl kontrolieriai kol kas neturi bilietų tikrinimo prietaisų, yra ta, kad nepatogu juos nešiotis.
„Kol kas dar nesame gavę dėklų šiems aparatams, nes juos gamino kita kompanija. Darbuotojams nepatogu. Negi dabar moterys kontrolierės tampysis juos rankinėse? Kai gausime dėklus, juos kartu su aparatais iškart išdalysime“, – teigė V. Antanavičius.
Įmonė „Susisiekimo paslaugos“ yra įsigijusi apie 130 elektroninių bilietų tikrinimo aparatų. Jų turėtų pakakti devyniasdešimčiai Vilniaus viešojo transporto kontrolierių.
Planuoja rengti reidą
Pasak įmonės „Susisiekimo paslaugos“ vadovo, spaudimas keleiviams, važinėjantiems su elektroniniais bilietais, nedaromas ir dėl to, kad kol kas pakanka problemų dėl zuikių.
„Vilniečių, važinėjančių be bilietų, ir taip užtenka. Pavyzdžiui, praeitą savaitę padarėme reidą ir per dvi valandas tokių sugavome apie 80“, – pasakojo V. Antanavičius.
Iš viso šiemet be bilieto sugautų keleivių skaičius turėtų siekti apie 80 tūkstančių. Dar šį mėnesį turėtų būti surengtas reidas, kurio metu bus tikrinami keleiviai su elektroniniais bilietais.
„Jei yra galimybė pasukčiauti, pažiūrėsime, ar yra keleivių, kurie ja naudojasi“, – sakė pašnekovas.
Naujų ir senų – vienodai
Galimybė neteisėtai važinėti su lengvatiniais mėnesiniais elektroniniais bilietais greitai baigsis, nes jau nuo sausio tikrinimo aparatus turės visi kontrolieriai be išimties.
„Tikrai nebus taip, kad bus galima važinėti iš naujo nepasipildžius elektroninio bilieto kortelės“, – tikino „Susisiekimo paslaugų“ direktorius.
Per pirmąsias dešimt dienų, kai Vilniuje pradėjo veikti elektroninio viešojo transporto bilieto sistema, naujosios kortelės smarkiai nenurungė senųjų popierinių bilietų, tačiau naujove susidomėjo nemažai miestiečių.
Šį mėnesį buvo parduota apie 30 tūkstančių elektroninių bilietų. Specialistai mano, kad tai – tikrai geras rezultatas.
Tačiau atsisakyti senojo atsiskaitymo už viešąjį transportą būdo vilniečiai taip pat neskuba.
Iš 140 tūkstančių popierinių mėnesinių bilietų, kurie gruodžio mėnesį buvo pateikti į prekybos vietas, buvo išpirkta apie 21,5 procento. Tai sudaro kiek daugiau nei 30 tūkstančių.
Atsirado pametusių
Kaip pasakojo V. Antanavičius, jokių nusiskundimų dėl elektroninių bilietų kol kas sulaukta nebuvo. Labiausiai naujovės privalumais džiaugėsi tie, kurie vos įsigiję elektroninį bilietą sugebėjo jį pamesti. Tokių gyventojų nuo gruodžio pradžios atsirado dvylika.
Pametus elektroninio bilieto kortelę gyventojams tereikia kreiptis į „Susisiekimo paslaugas“. Įmonės darbuotojai ją užblokuoja ir išduoda naują, todėl patiriami mažesni nuostoliai nei pametus popierinį mėnesinį bilietą. Tiesa, už naujos kortelės išdavimą tenka sumokėti 8 litus.
„Šis mokestis renkamas, nes pačios kortelės savikaina yra apie 7 litus. Dar litas imamas už administravimo išlaidas“, – aiškino V.Antanavičius.
Kol kas įsigyti elektroninio bilieto kortelę kainuoja 2 litus. Vėliau ji palaipsniui brangs iki 8 litų. Mėnesiui pasibaigus, papildyti kortelę galima spaudos kioskuose, o ateityje – ir internetu.
Vienkartiniai – vasarą
Ne vieną sostinės viešojo transporto keleivį domina ir nauji autobusuose bei troleibusuose atsiradę prietaisai, kuriuos kol kas slepia medžiaginės uždangos.
Šie prietaisai pakeis senuosius mechaninius komposterius, kai elektroninio bilieto sistema pradės veikti ne tik mėnesiniams, bet ir vienkartiniams bilietams. Tiesa, to kol kas teks palaukti, nors anksčiau buvo kalbėta, kad įsigyti vienkartinius elektroninius bilietus bus galima jau nuo kitų metų pradžios.
„Dar neturime pakankamai elektroninių komposterių, kad jais galėtume aprūpinti visas viešojo transporto priemones“, – "Lietuvos rytui" aiškino V. Antanavičius.
Anot jo, sunku pasakyti, kada mieste pradės veikti ir vienkartiniai elektroniniai bilietai, tačiau tai tikrai neatsitiks anksčiau nei ateinančių metų birželis. Kai atsiras vienkartiniai elektroniniai bilietai, prekybos vietoje bus galima iškart susimokėti, pavyzdžiui, už 5 ar dešimt bilietų, o įlipus į autobusą ar troleibusą tereikės elektroninio bilieto kortelę priglausti prie komposterių.
Šie prietaisai iš kortelės vieną bilietą paprasčiausiai išskaičiuos, o ekrane atsiras užrašas, informuojantis, kiek kelionių viešuoju miesto transportu dar galima atlikti.
Lukas Miknevičius