• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje jaunimas daug dažniau nei kitose šalyse rūko elektronines cigaretes. Siekiant pristabdyti jų plitimą ir sumažinti rūkymo žalą, siūloma, kad šie gaminiai būtų pardavinėjami tik vaistinėse ir tik su gydytojo receptu.

Lietuvoje jaunimas daug dažniau nei kitose šalyse rūko elektronines cigaretes. Siekiant pristabdyti jų plitimą ir sumažinti rūkymo žalą, siūloma, kad šie gaminiai būtų pardavinėjami tik vaistinėse ir tik su gydytojo receptu.

REKLAMA

Ketvirtadienį Seimas po pateikimo pritarė atitinkamoms Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pataisoms, kurias teikė nemaža grupė parlamentarų su buvusiu sveikatos apsaugos ministru Aurelijumi Veryga priešakyje.

Naują iniciatyvą parėmė tiek valdančiosios koalicijos, tiek opozicinių partijų atstovai.

Toliau įstatymo projektas bus svarstomas Seimo Sveikatos apsaugos komitetete. Dėl jo savo išvadą turės pateikti ir Vyriausybė. Seimas prie naujo draudimo tolesnio svarstymo grįš rudenį.

Įstatymo projektu esą siekiama tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių (elektroninių cigarečių) vartojimą bei jų prieinamumą ypač nepilnamečiams asmenims ir paaugliams, kurių augančiam organizmui nikotinas, kancerogeninės medžiagos bei visų rūšių elektroninių cigarečių skysčiuose esančios pagrindinės sudedamosios dalys glicerolis arba propileno glikolis, daro negrįžtamą žalą.

REKLAMA
REKLAMA

Pataisų aiškinamajame rašte teigiama, kad elektroninių cigarečių pardavimo, pasiūlos reguliavimo įvedimas prisidės prie tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių prieinamumo, rūkymo kaip socialinės normos pateikimo (ypatingai tarp jaunimo) priklausomybės nuo tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių vartojimo ir sukeliamos žalos sveikatai mažinimo.

REKLAMA

Esą papildomi draudimai taip pat leis užtikrinti efektyvesnę tabako kontrolę ir tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių vartojimo mažinimą kompleksinėmis priemonėmis. 

„Siūlomomis teisinio reguliavimo normomis bus nustatyta, kad vartotojai įsigyti elektroninių cigarečių galės tik gavę gydytojo receptą ir išskirtinai tik vaistinėse. Šiuos produktus vaistinės galės įsigyti tik iš licencijuotų gamintojų arba didmeninės prekybos licencijas turinčių ūkio subjektų“, – nurodoma rašte.

REKLAMA
REKLAMA

Be kita ko, čia rašoma, kad tabako vartojimo epidemija yra viena didžiausių visuomenės sveikatos grėsmių pasaulyje. 

Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, kasmet visame pasaulyje nuo rūkymo sukeltų ligų miršta apie 7 mln. žmonių. 

Nors dažnai tabako sukeltos ligos pasireiškia tik po kelių dešimtmečių, pastebima tendencija, kad susirgusiųjų dėl rūkymo amžius jaunėja. Akivaizdu, kad tai vyksta todėl, kad pradeda rūkyti vis jaunesni žmonės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

PSO konstatuoja, kad aštuoni iš dešimties rūkančiųjų pradeda vartoti tabaką būdami paaugliais. Pastebėtina, kad jaunimui rečiau rūkant „įprastus tabako gaminius“ (cigaretes, cigarus, pypkę), jų rinkos vietą užima elektroninės cigaretės, o jas rūkančiųjų kasmet vis daugėja. 

Rezultatai rodo, kad visuomenėje keičiasi rūkymo įpročiai: mažėja rūkančiųjų „įprastus tabako gaminius“ bei didėja rūkančiųjų el. cigaretes. 

2021 m. atlikto psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo paplitimo bendrojoje populiacijoje tyrimo duomenimis, bent kartą gyvenime elektronines cigaretes vartojo 22,9 proc. 15–64 metų amžiaus Lietuvos gyventojų. Per paskutinius 12 mėnesių jas vartojo 11,6 proc. gyventojų, per paskutines 30 dienų – 7,7 proc., o kasdien – 2,7 proc. 

REKLAMA

Elektroninių cigarečių vartojimo paplitimas buvo didžiausias tarp jauniausių 15–24 m. respondentų. Per paskutines 30 d. elektronines cigaretes vartojo 21,1 proc. 15-24 m. amžiaus asmenų, o kitose amžiaus grupėse jų vartojimas buvo ženkliai mažesnis (25–34 m. – 12,3 proc., 35–44 m. – 5,4 proc., 45–54 m. – 3,4 proc., 55–64 m. – 0,4 proc.).

Jauniausių 15–19 m. amžiaus gyventojų grupėje elektronines cigaretes visais vertintais laikotarpiais vartojo didesnė dalis asmenų nei tabako cigaretes. Vis dėlto, dalis jaunimo kasdien vartojo kelis skirtingus nikotino turinčius gaminius. Tarp 15–29 m. amžiaus jaunimo, kuris kasdien vartojo elektronines cigaretes, kas trečias kasdien rūkė ir įprastas tabako cigaretes.

REKLAMA

2022 m. Lietuvos moksleivių gyvensenos ir sveikatos tyrimo (HBSC) duomenimis, Lietuvoje tarp 5–9 klasių mokinių sumažėjo įprastinių cigarečių rūkymas, bet elektroninių cigarečių vartojimas toliau didėja ir jau beveik dvigubai lenkia tabako cigarečių rūkymą. 

2022 m. bent kartą per paskutines 30 dienų elektronines cigaretes vartojo kas penktas 5–9 klasių mokinys (2022 m. – 21 proc., 2018 m. – 17,9 proc., 2014 m. – 11,7 proc.), o per tą patį laikotarpį rūkiusių tabako cigaretes buvo 12 proc. (2018 m. – 15,6 proc., o 2014 m. – 14 proc.).  Atkreiptinas dėmesys, kad Lietuvoje elektroninių cigarečių vartojimas stipriai išaugo paauglių tarpe ir yra vienas didžiausių Europoje

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų