• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sprendimą dėl elektroninių cigarečių reguliavimo turintis priimti Europos Parlamentas tvindomas buvusių rūkalių laiškais, kurie reiškia savo susirūpinimą dėl „ketinimų sunaikinti šviesią e-cigarečių ateitį“, rašo CNBC.

REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto CNBC abejoja parašus po laiškais padėjusiųjų kilniais ketinimais – pakapsčius tokios iniciatyvos užuomazgas, paaiškėja, kad platforma parašams rinkti „saveecigs.com“ turi sąsajų su Londono lobistu, dirbančių e-cigarečių kompanijai „Totally Wicked“. CNBC duomenimis, tinklalapį sukūrė Islandijoje gyvenanti britė, dirbusi su minėtos kompanijos savininkais.

REKLAMA

Lobistų įtaka stebėtis nevertėtų – Briuselyje įsigaliojantys standartai paliečia ne tik daugiau nei 300 mln. žmonių vienijančią Europos rinką, bet būna pritaikomi ir kitų šalių nacionalinėje teisėje. Teigiama, kad Briuselis ir Vašingtonas yra intensyviausiai lankomi miestai, o vien JAV sostinėje verslo interesus gina maždaug 30 tūkst. profesionalių lobistų.

REKLAMA
REKLAMA

Šiuo atveju, siekiama sujungti verslo ir visuomenės sveikatos interesus keliant klausimą, ar e-cigaretėms, skleidžiančioms nikotiną nedeginant tabako turėtų būti teikiamas toks pat medicininis statusas, kaip ir nikotino pleistrams.

CNBC teigimu, elektroniai rūkalai naudojamos taip trumpai, kad adekvatūs medicininiai tyrimai kol kas nėra neįmanomi. Negana to, ES institucijų sprendimas suteiktų pagrindą debatų pradžiai Jungtinėse Valstijose, kur e-cigarečių klausimas bus nagrinėjamas artėjančių metų pradžioje. Todėl debatų Briuselyje baigtis ilgam suformuos elektroninių cigarečių rinkos rėmus pagrindinėse šio produkto rinkose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O e-cigarečių vartotojams yra dėl ko nerimauti – lobizmas Europoje, skirtingai nei JAV, vertinamas neigiamai ir bent jau kol kas panašu, kad e-cigaretėms bus taikomi medicininiai standartai.

Vis dėlto sugebėjimas mobilizuoti vartotojus gali būti traktuojamas, kaip labai rimta e-cigarečių industrijos pergalė, mat to nesugebėjo padaryti nei tabako, nei farmacijos kompanijos. CNBC pastebi, kad e-cigaretėms patekus į medicininės reguliacijos gniaužtus, šioms tektų pereiti aibes testų ir saugumo patikrinimų, kurie smarkiai pabrangintų šį, kol kas nebrangų rūkalų pakeitalą.

REKLAMA

„Išgirdę apie Europos Komisijos ketinimus elektronines cigaretes priskirti medicininių prekių kategorijai iškart supratome su kokia rimta problema susidursime, jei nesiimsime atitinkamų priemonių“, – pasakoja e-cigarečių kompanijos „United Tobacco Vapor Group“ prezidentas Ray‘us Story‘is.

REKLAMA

Siekiant išvengti precedento, potencialiai stiprinančio e-cigarečių priešininkų pozicijas už Europos ribų, R. Story‘is kreipėsi į Briuselyje įsikūrusią lobistine veikla užsiimančią kompaniją „Van Bael & Bellis“. Šie ėmėsi kovos už elektroninį cigarečių pakaitalą teigdami, kad pastarasis nėra vaistas, tad klasifikuoti šį, kaip medicininį būtų grubi klaida.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tokia veiksmų eiga greit sulaukė pasipriešinimo iš su rūkymu kovojančių grupių ir farmacininkų, kurie, anot CNBC, baiminasi netekti klientų, perkančių nikotino pleistrus ir kitas su rūkymo atsisakymo sunkumais kovoti padedančias priemones.

E-cigarečių kompanijos pasitelkė galingą ginklą – vartotojų pasiryžimą ir toliau vartoti. Skirtingai nuo įprastų cigarečių vartotojų, kurie supranta rūkymo žalą, e-cigarečių naudotojai priešinasi bet kokiai reguliacijai, manydami, kad ši priemonė nėra tokia kenksminga.

REKLAMA

„Nemanau, kad visi šie žmonės yra susiję su e-cigarečių gamintojais, tačiau pastarosios įtikino savo klientus, kad Briuselis ketina atimti iš jų nikotiną“, – CNBC pasakojo Europos parlamento aplinkos ir visuomenės sveikatos komiteto vadovė Linda McAvan.

REKLAMA

Būtent ši nuostata elektroninių cigarečių gamintojams padėjo suburti visą armiją lobistų savanorių. „Turiu pripažinti, kad mane šiek tiek stebina besiskundžiančiųjų fanatiškumas“, – tvirtino e-cigarečių šalininkų spaudimo paveikta EP narė Rebecca Taylor.

CNBC pastebi, kad e-cigarečių gamintojai sugebėjo Briuselyje gimstančią normą pateikti kaip draudimą, nors esminis klausimas – klasifikacija. Būtent tai ir yra pagrindinė elektroninių cigarečių stiprybė – sugebėjimas mobilizuoti vartotojus, bei sugebėjimas parduodi ne tik produktą, bet ir idėją, kad sveikatai problemų jų produktas nekelia. Nors kaip yra iš tikro bus išsiaiškinta tik tokiu atveju, jei atsiras rimtų sveikatos problemų. Istorija, kuri norom nenorom verčia prisiminti demonizuojamų cigarečių istoriją praėjusio amžiaus viduryje.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų