Specialistai teigia, kad prižiūrėti kūną reikia ne tik dėl estetinių priežasčių – įrodyta, kad antsvoris gali sukelti širdies ir kraujagyslių ligas, diabetą, medžiagų apykaitos ir kitus sveikatos sutrikimus. Anot vaistininkės Daivos Kulbickaitės, lieknėjimo proceso esmė yra labai paprasta – organizmui reikia gauti mažiau energijos, nei jis suvartoja.
„Tik dar kartą galiu patvirtinti, kad viskas prasideda nuo mūsų mitybos. Mitybos įpročius reikėtų keisti ne trumpam laikui, o iš esmės. Būtent dėl šios priežasties drastiškų dietų laikytis nereikia – per greitai numetus svorį, organizmas patiria didžiulį stresą ir pradeda kaupti riebalų atsargas būsimoms streso atakoms, todėl buvę kilogramai grįžta su kaupu.
Be to, iš organizmo pasišalina skysčiai, gali sunykti raumenų audiniai ar sulėtėti medžiagų apykaita. Skaičiuojama, kad per mėnesį normalu netekti iki 3–4 proc. savo kūno svorio, o raciono energinė vertė negali būti mažesnė nei 30 kcal/kg kūno masės per dieną (1200 - 1500 kcal per dieną)“, - komentuoja vaistininkė D. Kulbickaitė.
Pasak jos, svarbu ne tik kiek kalorijų suvartojama, bet ir iš kokio maisto jos gaunamos. Be baltymų, angliavandenių ir riebalų, organizmui būtini ir vitaminai, mineralai, nesočiosios riebalų rūgštys bei kitos medžiagos.
„Pirmasis žingsnis galėtų būti įprastai naudojamus produktus pakeisti sveikesnėmis jų versijomis: baltą duoną – juoda ar kepta iš viso grūdo miltų, kiaulieną – vištiena, jautiena ar žuvimi. Nusprendus sulieknėti taip pat yra ko pasimokyti iš vegetarų – daugiau nei pusę lėkštės turėtų užimti daržovės, sviestą galima pakeisti trintais avokadais, o vietoj mėsos patiekalų dažniau vartoti ankštines daržoves – pupeles, lęšius, žirnius“, - rekomenduoja vaistininkė.
Anot vaistininkės, reguliuojant svorį, svarbiausia nepasiduoti ir sveikata rūpintis visapusiškai. Specialistė pateikia 5 vertingus įpročius siekiantiems atsikratyti viršsvorio.
5 besirūpinančių savo svoriu žmonių įpročiai:
• Gerkite vandenį. Kai norisi ko nors užkąsti, išgerkite pusę stiklinės vandens. Palaukite 20-30 minučių ir, jei alkio jausmas praeina, tai buvo tik troškulys. Vanduo taip pat padeda organizmui įsisavinti riebaluose sukauptas energijos atsargas.
• Judėkite. Norint padidinti fizinį aktyvumą, iš pradžių pakanka tik šiek tiek pakeisti savo gyvenimo įpročius. Pradėkite nuo paprastų dalykų: lengvos rytinės mankštos ar nedidelių atstumų įveikimo pėsčiomis.
• Išsimiegokite. Augimo hormonas, deginantis riebalus, ypatingai suaktyvėja pirmosiomis gilaus miego valandomis. Praleidžiant šį laiką gali smarkiai sumažėti riebalų degimo efektyvumas.
• Atsipalaiduokite. Nervinė įtampa ir stresas neigiamai veikia virškinimą, todėl sutrinka medžiagų apykaita. Be to, dėl padidėjusio kortizolio (streso hormono) susidaręs cukrus pavirsta į riebalus.
• Pasitarkite su specialistu. Apie norą atsikratyti viršsvorio papasakokite savo šeimos gydytojui ar vaistininkui. Jums pravers patarimai, kokių vitaminų, mineralų ir kitų veikliųjų medžiagų gali prireikti lieknėjant.