Patarimai, kaip tai padaryti – laidos „Karštai su tv3.lt“ reportaže.
Vilniaus Gedimino technikos universiteto Elektros inžinerijos katedros vedėja Sonata Tolvaišienė ragina atkreipti dėmesį į virtuvėje naudojamus elektros įrenginius. Jie – patys didžiausi didesnių elektros sąskaitų kaltininkai.
„Patys pagrindiniai elektros energijos valgytojai yra tie prietaisai, kuriems reikia didelės momentinės galios – tai yra elektrinis arbatinukas, indukcinė kaitlentė“, – teigė ekspertė.
Elektrinis arbatinukas – tikras elektros rijikas, nes jis vieną elektros kilovatvalandę sunaudoja per 27 minutes, o LED lemputė – tik per 142 valandas.
„Šiuos prietaisus reikia naudoti efektyviai. Pirmiausia reikia, kad jis būtų techniškai tvarkingas – nukalkinti kaitinimo elementus, kad jis atliktų pagrindinę funkciją ir kaitintų vandenį, o ne kalkių sluoksnį. Žinoma, vandens kiekis tap pat turi įtakos elektros kiekiui. Jei arbatą gers visa šeima, tai kaičiam visą arbatinuką, o jei tik vienas asmuo, tai reikėtų riboti vandens kiekį“, – patarė S. Tolvaišienė.
Jei dažnai mėgstate suktis virtuvėje ir kylančius garus nuo kepamos kiaušinienės leidžiate ne per langą, o į garų surinkimo agregatus – metas juos profilaktiškai patikrinti.
„Reikia nepamiršti atkreipti dėmesį į gartraukį, kuris įsijungia visada, kada gaminate maistą. Kai šito prietaiso filtrai užsineša riebalais, jame padidėja energijos vartojimas, kadangi tą patį oro ištraukimo efektą jis vis tiek nori įvykdyti. Tai reikia nepamiršti laiku išsivalyti gartraukio filtrus“, – sakė profesorė.
Skaičiuojama, kad namų ūkiuose daug elektros sunaudoja skalbimo mašina, indaplovė ir džiovyklė – maždaug 14 procentų visos namuose sunaudojamos elektros energijos.
„Jeigu kalbėsime apie skalbimo mašiną, tai tas pats variantas – efektyvus naudojimas. Nukalkinti kas tam tikrą periodą skalbimo mašinos kaitinimo elementą. Dar vienas iš būdų – jei nėra poreikio, nenaudoti aukštos temperatūros“, – kalbėjo S. Tolvaišienė.
Nemažą dalį kilovatvalandžių suvalgo šaldytuvas, plaukų džiovintuvas ir elektrinės orkaitės – prietaisai be kurių šiuolaikiniame pasaulyje sunkiai išsiversi, todėl patariama pamažu keisti senus elektros prietaisus į energetiškai efektyvius.
Beje, profesorė S. Tolvaišienė sklaido mitą, kad mobilius telefonus kraunantys įkrovikliai turi būti atjungti nuo elektros tinklo. Tai daryti – nebūtina. Tas pats liečia ir naujus, miego režime paliktus kompiuterius.
„Šiuolaikinė technika jau sukonstruota taip, kad kai ji baigia savo darbo ciklą – šiuo atveju krovimą – jie tiesiog atsijungia. Tai realiai jokio taupymo nepajusite, nebent visiškai minimalų, kurį net finansiškai būtų sudėtinga išskirti – sakė ekspertė.
Žinoma, reikia nepamiršti, kad per dieną koridoriuje nuolat deganti lemputė ar be reikalo varstomas šaldytuvas mažesnės sąskaitos tikrai neatneš.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:
Laidą „Karštai su tv3.lt“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 20:00 per TV3 televiziją.
Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „Karštai su tv3.lt“.