Nors autoritetingo Šveicarijos instituto skelbiamoje ataskaitoje Lietuva nusmuko į prastesnę, negu pernai, poziciją, finansų ekspertas siūlo pernelyg nesureikšminti nei šių, nei kitų tarptautinių institucijų skelbiamų reitingų.
Nepaisant akivaizdžios pažangos tam tikrose srityse, Lietuvos konkurencingumas šiemet sumažėjo. Šveicarijoje esančio Tarptautinio vadybos instituto sudarytame reitinge mūsų šalis nuo praėjusių metų nusmuko penkiomis pozicijomis ir dabar užima 36 vietą 55 šalių sąraše. Per metus Lietuva nukrito 5 pozicijomis iš 31 vietos.
Tarp 31 vertintos Europos valstybės esame antrojoje sąrašo pusėje ir užimame 20 vietą, aplenkdami Portugaliją, Vengriją, Bulgariją, Graikiją, Rumuniją, Italiją, Rusiją, Turkiją, Kroatiją ir Ukrainą ir Lenkiją. Tačiau jei tokia tendencija išliks ir toliau, kaimyninė valstybė gali greitai mus pasivyti ir net aplenkti, mat šiemet Lenkijos konkurencingumas pakilo septyniomis pozicijomis: iš 52 į 44 vietą. Tuo tarpu Estija, nors ir smuktelėjusi vienu punktu, išlaikė aukštą 23 poziciją.
Finansų analitikas, SEB „Vilniaus banko“ banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda naujienų portalui “Balsas.lt” sakė, kad tokio konkurencingumo smukimo ypatingai dramatizuoti neverta. Pasak jo, daugybė tarptautinių institucijų skelbia pačius įvairiausius indeksus ir kelių punktų pokyčiai iš esmės nieko nekeičia. „Geriau pasidairykime po savo kiemą ir pamatykime, kas daroma ir kas nedaroma įsisenėjusioms problemoms spręsti - sakė jis.
Pasak eksperto, jei minėtuose reitinguose būtų rimtų argumentų, rodančių, kad Lietuvos situacija smarkiai pablogėjo, vertėtų į juos atkreipti dėmesį, tačiau tokių argumentų jis sakė nematąs. G. Nausėdos teigimu, didžiausias savo problemas mes žinome ir patys. Pasak eksperto, konkurencingumą smukdo nepakankamas imlumas jaunoms technologijoms, didelė infliacija ir tai, kad stinga užsienio investicijų, kurios padėtų mus pasiekti technologinio proveržio. „Lietuvoje tuo ypatingai pasigirti negalime, o tai ir yra pagrindinė priežastis, bloginanti mūsų padėtį“ - pastebėjo G. Nausėda.
Kita vertus, kai kuriose srityse Lietuva per metus padarė akivaizdžią pažangą. Kaip Lietuvos radijui sakė antrus metus Lietuvą į tyrimą įtraukusios Lietuvos ekonominės plėtros agentūros direktorius Titas Anuškevičius, pažangos pasiekta didinant dirbančiųjų mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros srityje skaičių bei mažinant ilgalaikio nedarbo lygį. Pasak T. Anuškevičiaus, kitais metais Lietuva turėtų pakilti aukščiau, nes jau pradėta įgyvendinti Vyriausybės patvirtinta Investicijų skatinimo 2008-2013 metais programa.
Vertinant atskirus kriterijus paaiškėjo, kad Lietuva užima antrąją vietą pasaulyje pagal mobiliojo ryšio plėtrą ir moterų vadovių skaičių, trečią pagal įmonių pelno apmokestinimo lygį, ketvirtą – pagal BVP augimą.
Konkurencingiausiomis valstybėmis Šveicarijos institutas šiemet pripažino JAV, Singapūrą ir Honkongą. Sąrašo gale atsidūrė Venesuela ir Ukraina.
Jau devintus metus sudaromame reitinge šalys vertinamos pagal 323 kriterijus, suskirstytus į keturias pagrindines rodiklių grupes: ekonomikos plėtrą, valdžios efektyvumą verslo efektyvumą ir infrastruktūrą.