Kodėl Lietuva vis dar nepasiruošusi tokio tipo atakoms, laidoje „Dienos komentaras“ atsakė „Atlantic Council“ bendradarbis Giedrimas Jeglinskas.
Kodėl paaiškėjo, kad nesame tam tinkamai pasirengę?
Visų pirma, įvyko klasikinis hibridinis išpuolis, tokio tipo išpuoliui mūsų institucijos ruošėsi daugybę metų. Matosi, kad nepavyko pilnai pasiruošti. Taikinys buvo parinktas ne saugumo institucijos, o paprastos mokyklos, žmonių susibūrimo vietos. Ir išpuolis pavyko – matėme paniką, chaosą, paralyžiuotą institucijų veiklą.
Tai mums parodo, kad ši sistema neveikia, neaišku, kas yra atsakingas. Atsakingos institucijos neveikia ir bendrai nekoordinuoja. Aišku, turime tokią gana apgailėtiną situaciją, bet tokia realybė.
Kai sakote, kad neaišku, kas yra atsakingas, ką turite galvoje?
Kalbame apie tai, kas yra atsakingas žmogus. Vienas žmogus, kuris gali visoms reikalingoms institucijoms diktuoti, ką reikia daryti krizės atveju. Šiuo atveju tai yra žmogus, atsakingas už atsparumą. Tai negali būti ministras, VSD vadovas ar prezidento patarėjas. Tai turi būti galva, kuri yra premjero lygmenyje. Tas kol kas nėra aišku.
Kitas dalykas yra institucijų bendradarbiavimas. Čia jau kalba eina politinę lyderystę. Jei yra nekalbadieniai tarp lyderių, matome, kaip krizės atveju tai gali tapti problema visai šaliai.
Ar turime priprasti, kad tokie išpuoliai gali tapti kasdienybe?
Tai buvo siurprizas, netikėtumas ir tokių siurprizų tikrai bus ateityje. Jų bus daug ir visiškai kitokių – tokia yra hibridinių išpuolių esmė – pagauti mus netikėtai, įvesti į šoką. Būdas iš to išeiti yra pastovios treniruotės, pratybos, bet tas turi būti vedama iš viršaus.
Komentuoti iš prezidentūros yra vienas dalykas, bet kažkas turi lyderiauti ir surinkti institucijas. Ministrai neklausys kito ministro, jie klausys kažko aukštesnio. Tokia yra politinė kasdienybė, institucijų sąranga. Kuo daugiau treniruosimės, turėsime aiškius žmones, kurie atsakingi už krizių valdymą. Po Vyriausybe yra krizių centras, jis turi savo rolę, bet virš jo yra politinė lyderystė.
Tai galima sakyti, kad pritrūko premjerės politinės lyderystės?
Mano nuomone, premjerė turi galią matyti visas institucijas – tiek ministerines, tiek kitas šalia ministerijų institucijas. Taip, premjerė yra tas žmogus, kuris turi būti krizių centro lyderiu. Kalbant apie tai, koks yra santykis tarp premjerės ir prezidento, tai prezidentas yra lyderis, bet turi būti ir bendradarbiavimas. To, kaip matome kelis metus, nėra. Bendravimo trūkumas galiausiai atsiliepia ir mums. <...> Atsakomybės turėjo imtis prezidentas ir / ar premjerė.
Visą pokalbį išgirskite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.