• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praėjus metams po inauguracijos, Ukrainos prezidentą politologai kaltina šalies demokratinių institucijų žlugdymu.Atėjęs į valdžią, Viktoras Janukovičius teigė, kad 5 metus valdę Oranžinės revoliucijos lyderiai paliko griūnančią valstybę, tad jis imsiąsis didelių reformų ir sisteminės modernizacijos.

REKLAMA
REKLAMA

Svarbiausiais uždaviniais prieš metus politikas įvardijo valstybės biurokratijos reformavimą ir kovą su korupcija. Tačiau, politikos ekspertų teigimu, prezidento pažadai vis dar neįgyvendinti ir netgi vykdomi priešinga linkme, t.y. siekiant panaikinti Oranžinės revoliucijos pasiektus laimėjimus.

REKLAMA

Kaip informuoja „Laisvasis Europos radijas“, ekspertų nuomonių apklausa, kurią atliko Kijevo demokratinių iniciatyvų fondas, parodė, kad, daugumos apklaustųjų nuomone, V. Janukovičiaus tikslas yra sukoncentruoti visą valdžią savo rankose. „V. Janukovičius įtvirtino valdžios struktūrų vertikalę, kurios viršuje yra jis pats. Į šią vertikalę prezidentas įtraukė ir tas struktūras, kurios oficialiai vis dar yra nepriklausomos“, – teigė Demokratinių iniciatyvų fondo direktorė Iryna Bekeškina.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak I. Bekeškinos, Ukrainos parlamentas, kuriame daugumą turi V. Janukovičiaus Regionų partija, yra pavaldus prezidento institucijai. Ekspertės įsitikinimu, prezidentas konkuruodamas su varžovais taiko selektyvų teisingumą.

Julija Tymošenko, kuri pernai rinkimuose pralaimėjo V. Janukovičiui, jau anksčiau yra sakiusi, kad Ukraina iš laisvos šalies pavirto pusiau laisva ir grįžo dešimtmečiu atgal. Jos teigimu, tokį rezultatą sąlygojo vieneri naujojo prezidento metai tarnyboje. „Visi tie, kurie tikisi laisvės, teisingumo ir teisės viršenybės, gali tai pamiršti. Tai jau pripažino ne tik Ukrainos opozicija, bet ir visas pasaulis“, – dėstė buvusi Ukrainos ministrė pirmininkė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žmogaus teisių aktyvistai pastebi, kad vyriausybė užsiima ir žiniasklaidos cenzūra. Žurnalistai skundžiasi ir fizinėmis atakomis.

Politikos ekspertas Vadimas Karasvovas vertindamas pliuralistinės politikos neegzistavimą Ukrainoje V. Janukovičiaus valdymą vadina neosovietiniu. „Prezidento valdžia remiasi asmeninėmis, o ne institucinėmis savybėmis, – mano ekspertas. – Ukrainos politinė sistema pavirto V. Janukovičiaus personaliniu režimu“. Prezidentui pavaldi ir teisminė valdžia, jis turi teisę skirti ir atleisti teisėjus.

REKLAMA

Kalbant apie ekonomines reformas, biudžeto deficitą vyriausybei pavyko sumažinti smarkiai karpant pensijas ir socialinę gerovę, o tai lemia ukrainiečių gyvenimo kokybės mažėjimą, teigia I. Bekeškina. Taip pat vietoj žadėtojo skaidrumo, V. Janukovičiaus mokesčių reforma smulkųą ir vidutinį verslą dar labiau nustūmė į pilkąją rinką.

REKLAMA

Pagrindinė priežastis, dėl kurios V. Janukovičius neįveda rusiškojo autoritarinio modelio, yra jo varžovė J. Tymošenko, įsitikinęs V. Karasvovas.

Tačiau Ukrainos prezidentas savo ruožtu stiprina ryšius su Rusija. Sutartis su Rusija dėl buvusio sovietų karinio Sevastopolio uosto nuomos buvo pratęsta – už tai Ukraina gavo nuolaidas perkant Rusijos gamtines dujas. Taip buvo sumenkintos visos pastarosios vyriausybės pastangos mažinti Maskvos įtaką.

Tačiau nepaisant aiškaus Ukrainos nusisukimo nuo Vakarų, V. Karasvovas kritikuoja V. Janukovičių neturint realios užsienio politikos strategijos. „Tai tik taktiniai zigzagai“, – teigia ekspertas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų