Liberaliosios demokratijos patiria legitimumo deficitą, kokio nėra buvę nuo Antrojo Pasaulinio karo, o šiandienos lyderiai visiškai apleido pilietinę visuomenę bei visuotines vertybes, rašoma „Eurasia Group“ kasmetinėje geopolitinių grėsmių apžvalgoje. Perspėjama apie galimą lūžio momentą, kuomet kažkoks svarbus įvykis gali sukrėsti pasaulinę ekonomiką ir rinkas.
„Per 20 metų, kiek gyvuoja „Eurasia Group“, pasaulinė santvarka turėjo savo pakilimų ir nuopolių. Tačiau, jeigu mums reiktų išrinkti vienus netikėtos didelės krizės metus – 2008-ųjų finansų krizės geopolitinį atitikmenį – tai būtų panašu į 2018-uosius“, – pareiškė „Eurasia Group“ prezidentas Ianas Bremmeris ir pirmininkas Cliffas Kupchanas.
JAV globali jėga „trukčioja“ D. Trumpui besilaikant išlaidų mažinimo ir unilateralizmo bei tuo keliant sumaištį tiek priešininkų, tiek ir sąjungų tarpe. Pasauliui trūksta lyderių kurie gebėtų padėti peršokti per artėjančią krizę, teigiama „Eurasia Group“ pranešime.
„Pirma Amerika“ politika ir iš to išplaukiantys nurodymai sugadino JAV pirmenybės santvarką, tuo pat metu nė viena kita šalis ar jų grupės nėra pasirengusios ar susidomėjusios tvarką atstatyti ir tai gerokai didina globalios krizės galimybes, teigia ekspertai.
„Eurasia Group“ 2018-ųjų pagrindinės grėsmės:
Kinija užpildys po JAV pasitraukimo atsiradusią tuštumą
Nesant JAV lyderystės, Kinija sutiks mažiau pasipriešinimo nustatant tarptautinius standartus prekybai, investicijoms ir technologijų vystymuisi bei „neintervencijos vertei“ kitų šalių reikaluose. Tai gali reikšti, kad verslas turės taikytis prie naujų taisyklių ir gali padidinti įtampą Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono labiau demokratinėse valstybėse.
Klaidingų skaičiavimų konfliktai
Pasaulis tapo daug pavojingesniu, nes nėra globalios saugumą garantuojančios jėgos ir nemažas skaičius subnacionalinių bei nevalstybinių veikėjų gali imtis destabilizuojančių veiksmų. Kibernetiniai išpuoliai ir terorizmas yra dvi pagrindinės grėsmės, tačiau, tęsiantis Šiaurės Korėjos balistinių raketų bandymams regione pilname JAV sąjungininkų ar Rusijos palaikomų pajėgų Sirijoje kovai, taip pat atsiranda fatališko „apsiskaičiavimo“ galimybė.
Šaltasis technologijų karas
JAV ir Kinija dalyvauja tokių technologijų, kaip dirbtinis intelektas ir superkompiuteriai, kurios leistų užtikrinti kitų šalių civilinės infrastruktūros, vartojimo prekių ir saugumo įrangos tiekimą, lenktynėse. Tai gali privesti prie suskaidytos technologijų kūrimo erdvės, kurioje Kinija ir jos įtakos zonoje esančios šalys sieks kontroliuoti informacijos tėkmę, o JAV apsitvers tvora nuo užsienio investicijų į amerikiečių technologijų bendroves.
Sunkūs metai Meksikai
Meksika ir jos ekonomikos investuotojai patirs daugiau nuostolių negu JAV, jeigu NAFTA derybos šiais metais pasibaigs nesėkme. Prezidento rinkimai, kurių kampanija prasidės kovą, neleis meksikiečių kandidatams priimti sudėtingus kompromisus su priešiškai nusiteikusia D. Trumpo administracija.
Blogėjantys JAV ir Irano santykiai
D. Trumpo administracija paskelbė taikysianti daug agresyvesnę strategiją, nukreiptą prieš Irano branduolinę programą. Tai kelia visą eilę grėsmių, įskaitant tai, kad nutrūks dar 2015-aisiais priimtas nutarimas dėl Irano branduolinės programos. Maža to, tai gali sukelti fatališką konfliktą Persijos įlankoje ar kitoje regiono vietoje, o JAV pozicija atriš Saudo Arabijai rankas imtis aktyvesnių priemonių eskaluojant padėtį regione.
Mažėjantis pasitikėjimas demokratinėmis institucijomis
Vis toksiškesnis prieš privilegijuotųjų valdžios sluoksnius nukreiptas judėjimas kelią demokratinių valstybių politinių institucijų, o taip pat ir JAV rinkimų sistemos ir žiniasklaidos, eroziją. Šių institucijų silpnumas gali privesti prie nestabilumo, autoritarizmo, neprognozuojamos politikos ir konfliktų.
Protekcionizmo 2.0 augimas
Šalys griebiasi netradicinių priemonių – laidavimų, subsidijų ir „pirk vietinę prekę“ reikalavimų – siekiant apsaugoti savo pačių intelektualinę nuosavybę ir technologijas, ir ši tendencija gali būti pavadinta „protekcionizmas 2.0“. Tai gali sukelti protekcionizmo suvešėjimą, sudėtingesnę reguliavimo aplinką, ir nesutarimus tarp valstybių, kurių politika bus įžvelgta kaip nukreipta į kitas.
„Brexit“ bus vis sunkiau suvaldomas
Jungtinei Karalystei judant į atsiskyrimo nuo Europos Sąjungos fazę šie metai atneš sudėtingesnes derybas, įskaitant sienos su Šiaurės Airijos nustatymą ir britų skyrybų išmokos dydį. Šios šalies premjerė Theresa May turėtų paviešinti ir paaiškinti Jungtinės Karalystės tikslus, kurių jie siekia iš sutarties su Europa, tačiau vos jai atskleidus konkrečius skaičiavimus, jos lyderystė gali atsidurti pavojuje dėl konkuruojančių politinių jėgų su skirtingais prioritetais pasireiškimo.
Pietų Azijos identiteto politika
Islamizmas Indonezijoje ir Malaizijoje, Indijos nacionalizmas, ir prieš Kiniją bei prieš mažumas nukreipti sentimentai pietų Azijoje kyla šalyse, kuriose stebime augimo tendencijas. Šis politikos identiteto skylimas gali prisidėti prie nestabilumo ir protekcionizmo bei prisidėti prie verslo aplinkos žlugdymo.
Afrika tampa vis nestabilesne
Iš esmės stabilios Afrikos šalys, tokios kaip Dramblio Kaulo Krantas, Kenija ir Etiopija, dėl kylančios terorizmo grėsmės ir negebėjimo padėti savo silpnesnėms valstybėms, gali būti pažeidžiamos ne tokių saugių šalių „užkrato“. Kai kurios iš šių valstybių turės skirti daugiau lėšų savo saugumui užtikrinti ir gali tikėtis tiesioginių užsienio investicijų pasitraukimo, jeigu neramumai sudrebins ir taip ne pačias tvirčiausias investuotojų nuotaikas.