Politologai sako, kad prezidentės kritika nuskambėjo pačiu metu - kol valdantieji nesukėlė didesnio chaoso valstybėje.
Šalto vandens kibiras valdantiesiems
Mykolo Riomerio universiteto lektorė politologė Rima Urbonaitė sako, kad prezidentės kritika buvo netikėta ir labai aštri. „Tikrai tokio ledinio vandens kibiro valstiečiai žalieji patys nesitikėjo. Dar prieš keletą dienų Ramūnas Karbauskis po susitikimo su prezidente leptelėjo, kad ji labai teigiamai vertina jų darbą. Jau tada skambėjo kaip pykimasis su sveiku protu. Abejotina, ar prezidentė pasidžiaugė stringančia švietimo reforma arba Seime atmestu jos veto. Tokią pačią dainelę pasigavo ir Viktoras Pranckietis, sakydamas, kad prezidentė davė didelį pasitikėjimo kreditą. Panašu, kad valdantieji patys neadekvačiai vertina situaciją. Todėl ta kritika buvo labai laiku“, – sako politologė.
Vytauto Didžiojo universiteto Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto dekanas Šarūnas Liekis taip pat mano, kad valdantieji vis dar per daug savimi pasitiki, todėl kritika jiems tik į naudą. „Pastabos visų pirma naudingos jiems patiems. Jie dabar užliūliuoti, nes pateko į valdžią, įsivaizduoja, kad viską labai gerai daro. Tačiau jau pats laikas buvo suvokti realybę ir koreguoti savo veiksmus", – teigia politologas.
Subliuško burbulas – valstiečių niekas nepuola
R. Urbonaitė sako, kad valstiečiai labai ilgai pūtė burbulą, jog juos kažkas puola, bando sustabdyti reformas, sutrukdyti progresui. Tačiau prezidentės kalba parodė, jog tikroji valstiečių problema yra ne kritika, o neprofesionalumas.
„Valdantiesiems reikia išeiti iš tos pozicijos, kad juos esą visi puola. Niekas nenori, kad jiems nepasisektų. Kritikos jie susilaukia tik dėl savo neprofesionalumo. Tą parodė ir prezidentės kalba. Šalies vadovė pareiškė, kad norint proveržio, reikia ir sveiko proto – akivaizdžiai skaudus pareiškimas apie valdančiuosius. Taip pat prezidentė pasakė, kad reikia stiprios partinės sistemos, duodama suprasti, jog tokie dariniai, kaip valstiečių sąjunga, yra kenksmingi valstybei ir vienasezoniai. Prezidentė akcentavo, kad yra žmonių, kurie nepasirengę valdyti valstybę. Tokiu būdu šalies vadovė parodė, kad nebėra to pasitikėjimo kredito – jis išeikvotas“, – aiškina politologė.
Anot jos, valstiečių ir žaliųjų frakcijos demonstruojamas neprofesionalumas privertė šalies vadovę pasirinkti gerokai griežtesnį toną, nei buvo tikėtasi.
Iš kantrybės išvedė ir prezidentę, ir žmones
Politologas Š. Liekis sako, kad valdantieji jau išvedė iš kantrybės ir prezidentę, ir rinkėjus. Kritiką iššaukė prastai vykdomos reformos. „Ypač blogai su švietimo reforma. Visa akademinė visuomenė patvirtintų, kad sutinka su prezidentės kritika. Valdantieji iš viršaus bando primesti savo matymą, nesikonsultuoja su ekspertais, tik plauna smegenis visuomenei ir užsiima viešaisiais ryšiais. Taip pat stipri ir teisinga prezidentės kritika dėl pašalpinės reformos. Valdžia nežiūri kompleksiškai ir tik pataikauja skurdžiausiai gyvenantiems, nesiimdama spręsti problemos iš esmės“, – Vyriausybės klaidas vardina politologas.
TSPMI politologas Liutauras Gudžinskas mano, kad prezidentės kritika atliepia visuomenės nuotaikas. „Vyriausybė dirba dar tik pusmetį, tačiau prezidentė jau gerai ją „patarkavo“. Manau, kad ši kritika yra ne tik prezidentės asmeninė nuomonė, bet ir reakcija į žmonių nuotaikas. Daugeliu atvejų kritika tik atliepia tai, kas kalbama viešojoje erdvėje. Dėl to, kad koncentruojamasi į draudimus, bandoma atidėlioti reformas, o tos, kurios vykdomos, daromos nesklandžiai. Jau net sunku gaudytis. Urėdijų reforma, darbo kodeksas, švietimo reforma – visur chaosas. Todėl ir kritika stipri. Visuomenė nusivylusi, lūkesčiai labai sumenkę, girdisi tik kritika“, – sako politologas
Politologė R. Urbonaitė sako, kad valstiečiai šiuo metu neturi jokių prielaidų savo populiarumo augimui. „Nėra nei vieno sprendimo, kuris padėtų jiems bent kiek susigrąžinti visuomenės pasitikėjimą. Žmonės į juos žiūri vis nepalankiau. Reitingai be abejo smuks dar žemiau“, – teigia politologė.
Ar valdantieji padarys išvadas?
R. Urbonaitės teigimu, dabar svarbiausia, ar valdantieji padarys išvadas, ar ignoruos pastabas. „Nebūtinai komplikuosis santykiai tarp prezidentės ir valdančiųjų. Išsakyta kritika yra greičiau įspėjimo signalas. Dabar viskas priklausys nuo valstiečių. Ar jie reaguos kaip visada – neigs kritiką ir nieko nedarys? Ar priims kritiką, padarys išvadas? Šioje vietoje nebūčiau optimistė. Manau, jau kitą dieną pusė Seimo bus pamiršę tą kalbą, o kita pusė tiesiog neigs tai, kas buvo pasakyta neigiamo", - sako politologė.
L. Gudžinskas teigia, kad situacija valdantiesiems nepalanki – jie nesiims nieko keisti, kritika jų atžvilgiu tik stiprės. „Dabar valstiečiai gana susiskaldę, jaučiasi įtampa tarp Sauliaus Skvernelio ir Ramūno Karbauskio, reformos stringa, o pasiūlymai labai skirtingi ir chaotiški. Tokioje padėtyje kritika ir įtampa su prezidente gali tik augti. Nebent bus padarytos išvados ir įsiklausyta į kritiką. Priešingu atveju turėsime dar prezidentės kritikos ir valdančiųjų bandymus gesinti gaisrus“, – sako politologas.