Branduolinės energetikos saugumo ekspertai pripažįsta, kad Ignalinos atominė elektrinė (IAE), nors Lietuva yra daug nuveikusi užtikrindama jos saugumą, tebelieka didesnio pavojaus zonoje ir gali tapti teroristų taikiniu.
Tokią nuomonę Seimo atstovams jie išdėstė praėjusią savaitę Slovėnijos sostinėje Liublianoje vykusioje NATO Parlamentinės Asamblėjos (PA) sesijoje. Pasak Seimo delegacijos NATO PA vadovo Juozo Oleko, ekspertai nepaneigė, kad tarptautiniai teroristai vienoje ar kitoje šalyje gali panaudoti branduolinį ginklą.
Jie esą pripažino, kad dėl modernių technologijų ir galimybės teroristams pasitelkti masinio naikinimo ginklo gamybą išmanančius žmones išlieka realus pavojus, kad gali būti panaudotas branduolinis ginklas. Pavyzdžiui, esama grėsmės, kad iš IAE išgabentas branduolinis kuras gali būti panaudotas masinio ginklo gamybai.
"Todėl turi būti sustiprintas visuomenės dėmesys saugumui. Lengviausia užkirsti tam kelią - apsaugoti medžiagas, reikalingas tokiam ginklui pagaminti, nuo patekimo į teroristų rankas", - pirmadienį per spaudos konferenciją teigė Socialdemokratų frakcijos seniūnas J. Olekas.
Pasaulyje veikia dviejų rūšių elektrinės - vadinamosios atviros su RBMK tipo reaktoriais ir uždengtos specialiais apsauginiais gaubtais. Pirmosios, tarp kurių yra ir IAE, priskiriamos labiau pažeidžiamoms tiek dėl mažiau saugių reaktorių, tiek dėl atviresnio priėjimo teroristams.
"Ekspertai sako, kad Lietuva yra padariusi milžinišką pažangą užtikrindama pačios elektrinės saugumą. Čia egzistuoja daug mažesnė rizika bet kokiam įvykiui. Bet ji tebėra didesnio pavojaus zonoje, kur gali būti surengta vienokia ar kitokia diversija", - pažymėjo J. Olekas.
Lietuva, siekdama išlikti branduolinės energetikos valstybe, esą turėtų galvoti ir apie saugumą. Todėl, anot socialdemokrato, nusprendus statyti trečiąjį reaktorių, jis turėtų atitikti šiuolaikinius saugumo reikalavimus ir turėti specialų gaubtą, nors tai ir pareikalautų papildomų išlaidų.
Kartu J. Olekas pažymėjo būtinybę taikyti žvalgybinės priemones - kaupti informaciją apie teroristinių organizacijų veiklą, keistis turimais duomenimis su kitomis valstybėmis ir stengtis užkirsti kelią teroristų operacijų.
"Nereikia užmerkti akių. Pagrindinis principas - ruoštis užkirsti kelią, ne galvoti, ką daryti po to, kai jau viskas įvyksta. Lengviausia - gerai prižiūrėti medžiagas, branduolinį kurą", - pabrėžė parlamentaras.
2004 metų gruodžio 31 dieną, vykdydama įsipareigojimus Europos Sąjungai, Lietuva sustabdė pirmąjį IAE bloką. Antrasis blokas turi nustoti veikti 2009 metais. Šaliai elektrą po uždarymo turėtų gaminti Lietuvos elektrinė, esanti Elektrėnuose, ir kitos, mažesnio galingumo elektrinės.
Apie 80 proc. Lietuvoje sunaudojamos elektros energijos gaminanti IAE yra Černobylio tipo, joje naudojami du RBMK tipo reaktoriai. Jie Vakaruose laikomi nesaugiais, nors ir įgyvendintos didelės branduolinės saugos programos, kurias finansavo Vakarų šalys.
ELTA