Jeigu ateinančių metų pavasario sesijoje Seimas pritars, tikėtina, kad nuo 2019 m. liepos pradžios kiekvienas ikimokyklinio amžiaus vaikus auginantis gyventojas galės įsigyti po 3 „e-vaučerių" vienetus kas mėnesį. Ką apie tokią naujovę mano ekspertai, domėjosi naujienų portalas tv3.lt.
„Nežinau, ką ir komentuoti. Čia nei apčiuopiama didelė parama šeimoms, nei didelė parama smulkiesiems verslininkams. Kol kas visa tai atrodo kaip didelė biurokratinė našta, be praktinės naudos gyventojams ir verslui.
Vaučeriai yra keista priemonė. Ne visai aišku, ar čia labiau parama šeimoms, ar verslui, ar ir vienam, ir antram. O su vienu instrumentu ir įkalti vinį, ir nupjauti medį yra sudėtinga. Viena vertus, suteikiama parama, bet ją galima bus panaudoti tik ten, kur kainos didesnės. Manau, kad visa tai atneš minimalią naudą gyventojams, o ir įmonių konkurencinės padėties nepakeis, nes, tikėtina, „vaučeriai“ netaps masiniu reiškiniu. Tai nebus masinė alternatyvi valiuta“, – įsitikinęs N. Mačiulis.
Trečiadienį vykusiame vyriausybės posėdyje dalyvavęs Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovas Laurynas Vilimas apie naujovę atsiliepė kiek švelniau. Pasak pašnekovo, tikslai paremti smulkųjį verslą ir padėti socialiai pažeidžiamiausioms visuomenės grupėms yra teigiami.
„Bet kiek pati „e–vaučerio“ priemonė bus naudojama, kiek žmonių ja naudosis, kiek kainuos administravimas, visa tai yra neatsakyti klausimai. Pati idėja gal ir pozityvi, tačiau viskas priklausys nuo jos įgyvendinimo“, – pabrėžė L. Vilimas.
Prekybininkų atstovas pasidžiaugė, kad dėl „e–vaučerio“ bus kreipiamasi į Europos Komisiją, kuri ir priims galutinį sprendimą, ar tokia priemonė nėra diskriminuojanti.
„Kol kas atsakyti, ar priemonė diskriminacinė kitų prekybininkų atžvilgiu, negaliu. Kaip ir esame minėję anksčiau, yra požymių, kad tai atrodo ir skamba kaip valstybės pagalbos priemonė, kuri reglamentuojama ir leidžiama. Jeigu EK neįžvelgs diskriminacijos, reiškia jos ir nebus“, – pažymėjo L. Vilimas.
Jeigu maisto kuponų sistemai būtų pritarta, jais galėtų pasinaudoti visi ikimokyklinio amžiaus vaikus auginantys asmenys, pirkdami produktus šviežiais žemės ūkio produktais prekiaujančiose prekybos vietose.
Elektroninės formos kuponų per mėnesį bus galima įsigyti ne daugiau nei 3 vienetus. Vaučerį gauti būtų galima QR kodo pavidalu, arba kaip SMS pranešimą, taip pat elektroniniu paštu.
Tikėtina, kad bandomojo „e–vaučerio“ sistema turėtų startuoti nuo ateinančių metų liepos mėnesio.
Skeptiškai į naująją priemonę žiūri ir gyventojai. TV3 Žinių kalbinti gyventojai abejojo, kad „e–vaučeriai“ Lietuvoje sumažintų kainas.
Paklaustas, ar tiki, kad Vyriausybei pavyks sumažinti kainas prekybos centruose, vilnietis atsakė: „Ne. Tikrai ne, netikiu. Visi tiktai kelia kainas."
Kitas kalbėjo: „Niekam nepavyko, nepavyks ir jam. Todėl, kad rinka reguliuoja kainas, o ne Skvernelis."
„Jau anksčiau galėjo pavykti, bet dabar, kai perėjome iš lito į eurą, nieko nepadarė, kainos tik auga, jau 3 metus nieko nepadarė, tai ir dabar nepadarys", – sakė dar vienas žmogus.
Būtent iki šio laikotarpio planuojama su Europos Komisija suderinti visas nuostatas dėl tokio pobūdžio paramos teikimo.