Darbo partija išnaudos viską, kad atitolintų arba visai sužlugdytų teisinės neliečiamybės savo nariams panaikinimo procedūrą Seime, bet koalicijos negriaus, – mano Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Lauras Bielinis.
„Darbiečiai padarys viską, kad atitolintų arba visai panaikintų patį imuniteto panaikinimo faktą, tačiau manau, kad Seime yra susiformavusi tokia dauguma, kuri viską nulems. Už neliečiamybės panaikinimą pasisako socialdemokratai, konservatoriai ir liberalai, o to visiškai pakanka“, – pabrėžia jis.
L. Bielinis nebuvo linkęs sureikšminti fakto, kad Darbo partija antradienį demonstratyviai balsavo prieš su biudžeto priėmimu susijusius projektus net tuomet, kai jų rengėjai buvo pačios partijos deleguoti ministrai. Koalicijai grėsmės, anot jo, nėra. „Manau, čia koalicijos klausimas nesprendžiamas. Kai tik bus išsiaiškinta su imuniteto reikalu, iškart vėl matysime normaliai dirbančią valdančiąją koaliciją“, – prognozavo jis portalui Balsas.lt. Jo nuomone, DP pozicija ir procedūrinės manipuliacijos labiau panašios į blefą,
Kauno Vytauto Didžiojo universitete dirbantis politologas Vytautas Dumbliauskas mano, kad koalicijos tvarumas priklausys nuo nuotaikų pačioje Darbo partijos frakcijoje. „Šiaip labai sunku prognozuoti situaciją, tačiau atsakymas, matyt, slypi paprastame klausime – ko nori patys frakcijos nariai? Jei jie nori dirbti valdančiojoje koalicijoje ir yra savarankiški – variantas bus vienas. Jei jie bus lojalūs pirmininkui – bus kitaip. Procedūromis galima manipuliuoti porą valandų. Ir atsakymą vis tiek netrukus gausime“, – pabrėžia jis.
15.35 Viešųjų ryšių specialistas Mindaugas Lapinskas mano, kad veldamasis į procedūrinius mūšius ir siųsdamas grasinančius signalus koalicijai, V. Uspaskichas „džiazuoja“. „Manau, ilgalaikų strategijų V. Uspaskichas dabar nekuria ir nelabai mąsto kokius ten reitingus po metų ar prieš kitus rinkimus jam sukurs dabartinis elgesys. Jis žaidžia trumpalaikėmis akcijomis, jo principas įsivelti į mūšį, sukurti nestandartinę situaciją ir žiūrėti kas bus. Kaip ir Arūnas Valinskas, jis politikoje panašus į hiphopą simfoniniame orkestre ėmusį šokti afrikietį. Pirmas smuikas žiūri į dirigentą, o tas kreipiasi į meno vadovą (Etikos ir procedūrų komisiją), kuris nesupranta kaip visa tai nutiko ir nežino pats ką daryti,“ - sakė jis portalui balsas.lt.
Įtampa Seime išaugo antradienį, kai parlamentarai ėmėsi galutinai spręsti, ar atimti teisinę neliečiamybę iš „darbiečių“ Viktoro Uspaskicho, Vytauto Gapšio ir Vitalijos Vonžutaitės. Seimo laikinoji tyrimo komisija praėjusią savaitę pasiūlė pritarti tokiam sprendimui. Už tai balsavo ir DP koalicijos partneriai socialdemokratai. Seimo pirmininkas Vydas Gedvilas pareiškė, kad prieš pat svarstymą buvo pateiktas pakeistas laikinosios tyrimo komisijos rezoliucijos dokumentas, kuriame esą buvusi klaida. Naują rezoliucijos variantą pateikė komisijos pirmininkas Andrius Mazuronis. Remiantis Seimo statutu, iš naujo pateikta rezoliucija gali būti nagrinėta tik po dviejų valandų po jos registravimo. Opozicija į tai reagavo itin audringai.