Ši trejus metus trunkanti pasaulinė krizė yra sukelta dirbtinai. Kaip ir visos kitos laisvojoje rinkoje vykusios ekonominės krizės. Krizes sukelia maža, bet labai turtinga ir įtakinga grupė bankininkų, įsikūrusių Amerikoje. Jų tikslas –okupuoti visą planetą. Ne jėga, o pasitelkus pasaulio valiutą JAV dolerį. Jau įsibėgėjusį procesą gali sustabdyti tiktai revoliucija, bet jai pritarti turi visas pasaulis. Apie tai savo ką tik parašytoje, bet dar neišspausdintoje knygoje „Vadovėlis, kaip valstybę nuvaryti į bankrotą" kalba garsus Latvijos ekonomistas Dimitrijus Smirnovas.
Knyga kaip gilios analizės rezultatas
–Kiek esu patyręs, istorijoje dar nebuvo tokio atvejo, kad Baltijos šalių pilietis kviestų visą pasaulį sukilti? „Respublika" klausė D.SMIRNOVO.
– Nepasikuklinsiu ir tiesiai šviesiai pasakysiu –tokio lygio ekonominės analizės knygų, kokią parašiau aš, pasaulyje apskritai dar nebuvo. Niekas iki šiol nėra aptaręs planetą drebinančios dabartinės krizės taip, kaip tai padariau aš.
Idėja parašyti „Vadovėlį, kaip valstybę nuvaryti į bankrotą" subrendo ne per vieną dieną. Knygos apmatai sukosi galvoje dar tuomet, kai pasaulyje vyko ekonominis pakilimas ir apie krizę niekas negalvojo. Prasidėjęs sunkmetis, aišku, viską pakreipė sava linkme. Stebėjau, kaip krizė rutuliojasi Latvijoje ir pasaulyje, ir kiekvieną dieną situacija tapo vis aiškesnė. Kai ją galutinai suvokiau, sėdau prie kompiuterio.
–Kuo jūsų pozicija, vertinant krizę, skiriasi nuo kitų pasaulio ekonomikos specialistų požiūrio?
– Savo knygoje kritikuoju daugelio pasaulio ekonomistų propaguojamą teoriją apie krizių cikliškumą. Anot jų, pasaulio ūkis sukasi ratu, todėl periodiškai jį ištinkančios krizės esą yra normalus reiškinys.
Tikrovė yra visai kitokia. Mano nuomone, krizės, pradedant nuo vadinamosios Didžiosios depresijos, yra sukeliamos dirbtinai. Ir sukeliamos stebėtinai reguliariai.
Kitas dalykas, jog daugelio žinomų pasaulio ekonomistų mintys, pateikiamos vadovėliuose, yra iškraipytos. Matyt, tų pačių suinteresuotų sluoksnių užsakymu. Tarkim, savo akimis įsitikinau, kad ekonomikos mokslo genijaus Džono Meinardo Keinso (John Maynard Keynes) vadovėliuose pateikiamos mintys iškraipytos 90-čia procentų. Todėl kolegoms jas siūlyčiau skaityti tiktai originalo kalba, kaip dariau ir aš pats.
–Jei krizes kažkas inicijuoja, vadinasi, už to turėtų stovėti konkretūs žmonės ar grupuotės?
– Nurodyti konkrečių žmonių pavardžių tikrai negalėčiau. Tačiau aišku kaip dieną, kad tie žmonės atstovauja bankams. Ir ne šiaip bankams, o pasaulinės reikšmės finansinėms institucijoms, įsikūrusioms Amerikoje. Būtent jos šiandien ir kontroliuoja visos planetos ekonomiką.
Pirmiausia šie bankai ir prie jų vairo stovintys žmonės kontroliuoja JAV centrinį banką, kitaip –Federalinę rezervų sistemą (FRS), mat ji jiems nuosavybės teise ir priklauso. O per FRS yra kontroliuojama ir visa pasaulio finansinė sistema.
Pasitelkia „burbulus"
–Ar kartais neklimpstame į dar vieną sąmokslo teoriją?
–Vadinkime tai kaip tiktai norime, bet faktai patys savaime yra iškalbingi.
–Kokius faktus turite omenyje?
–Pirmiausia tuos, kurie daug pasako apie valstybių, o vėliau –gal ir viso pasaulio –okupaciją.
Amerikos finansų bosai elgiasi panašiai, kaip naujų aukų ieškantys narkomafijos baronai. Iš pradžių nusižiūrėtai aukai jie duoda kvaišalų nemokamai arba už labai mažą kainą. Kai auka pripranta, jai pradedamos diktuoti sąlygos. Tuo tarpu globaliame pasaulyje narkotikus atstoja kreditai, o narkomafijos aukos yra pasaulio piliečiai ir valstybės.
Pradinis etapas toks. Turėdami teisę leisti į apyvartą pasaulinę valiutą, JAV komerciniai bankai sukuria tam tikrą rinkos tendenciją. Tai –įvairūs spekuliaciniai “burbulai". Paskutinis iš jų –nekilnojamojo turto “burbulas". Mažesniems bankams, tokiems, pavyzdžiui, kaip skandinavų, patariama –norite užsidirbti, darykite taip, kaip mes darome. Antraip neatlaikysite konkurencijos ir bankrutuosite. Dalykite kreditus į kairę ir į dešinę už mažus procentus. Sudarykite įspūdį, kad imantieji kreditus patikėtų, jog jų grąžinti gal ir nereikės. Arba jei reikės, bus galima vėl pasiskolinti.
Bet ateina laikas, ir bankai sulaiko JAV dolerius. Paskui juos seka ir kitos pasaulio finansinės institucijos –tuomet „burbulas" sprogsta. Įdomu, kad JAV doleriai ir toliau spausdinami. Tačiau spausdinami tik Amerikos rinkai. Kalbos, kad JAV dolerių buvo prispausdinta per daug, ne visai atitiko realybę. FRS spausdina pinigus tik savo šaliai palaikyti. Todėl net jei ir visas pasaulis bankrutuos, Amerikai bankrotas grės paskutinei.
–Tačiau kreditai, tarkim, būstams statyti ar įsigyti, dalijami įmonėms ir gyventojams. Kuo čia dėtos valstybės?
– Viskas yra labai susiję. Kai tik pradeda bankrutuoti bendrovės, negalėdamos grąžinti kreditų, ir nemokūs tampa pavieniai piliečiai, atsiveria didžiulė skylė ir tos šalies biudžete. Tada jau ir valstybės priverčiamos skolintis pinigus, antraip grius švietimas, sveikatos apsauga ir kitos suverenių valstybių gyvenimui svarbios viešųjų paslaugų sritys.
Jei prasiskolinusi šalis yra Europos Sąjungos valstybė ir viršija vadinamąjį Mastricho kriterijų, pagal kurį biudžeto deficitas neturi perkopti per 3 proc., šalis gali prarasti balsą sprendžiant aktualius ES klausimus. Maža to, prasiskolinusioje šalyje gali būti įvestas tiesioginis valdymas. O tai –valstybės suvereniteto apribojimas, sakyčiau, tolygus okupacijai.
Amerika veikia per ES
– Bet Latvijai, Graikijai, Airijai ir kitoms problemų turinčioms šalims skolina ne vien ES, bet ir Amerika bei Tarptautinis valiutos fondas (TVF)? Koks jo vaidmuo visoje šitoje istorijoje?
– Amerika ir ES –tai skirtingos to paties medžio šakos. Faktiškai Bendrija kopijuoja pasaulinio globalaus lygio banko TVF elgesį. Jau prieš dvejus metus tai sakiau ir dabar pakartosiu –pavyzdžiui, mano gimtąją Latviją jau iš esmės yra okupavęs TVF. Šiandien bet koks svarbesnis ekonomikos klausimas sprendžiamas fonde. Ten sudaromas netgi mūsų nacionalinis biudžetas. Tik tada mūsų ministrai derasi, kad bent kiek sumažintų Latvijos mokesčių mokėtojams numatytą naštą.
Derybų rezultatas –TVF sudarytame valstybės biudžete daromi nedideli kosmetiniai pataisymai ir šitaip parodoma, kad latviai irgi savo indėlį įnešė.
–Bet ar visa tai neprimena Sovietų Sąjungos okupacijos laikų, kai viskas buvo sprendžiama Maskvoje, o vietiniams valdžios atstovams suteikiamas tik patariamasis balsas?
– Šiandienė situacija dar liūdnesnė. Kad ir kokių blogų dalykų buvo sovietų metais, bet vietiniai kadrai turėjo kur kas daugiau galios paveikti savo respublikos ekonomiką, nei dabar. Sovietų Sąjungoje būdavo labiau atsižvelgiama į regionų interesus, juose buvo investuojama į pramonę. Jeigu ji ir šiandien gyvuotų, dirbdami žmonės turėtų iš ko paskolas bankams atiduoti.
O dabar nedaroma jokių investicijų, tik importuojami pinigai. Ir ne šiaip importuojami, o skolinami už procentus. TVF Latvijai suteikė kreditą, bet nė vienas jo latas nėra skirtas fabrikams ar gamykloms statyti. 50 proc. paskolos skiriama bankams apsaugoti nuo gresiančio nemokumo, kita pusė –biudžeto deficitui padengti. Kitaip sakant, pravalgyti.
Senoms paskoloms atiduoti bus imami nauji kreditai, ir taip –be galo, be krašto.
Šiuolaikiniame pasaulyje beveik nebėra šalių, kurios nesėdėtų ant kreditų adatos. Tiesa, kai kurios išvystytos pramonės šalys dar bando priešintis diktatui. Pavyzdžiui, Vokietija. Tačiau ir ją visaip stengiamasi įtraukti į paskolų narkomanijos liūną.
Greičiausiai taip ir bus padaryta. Mat vokiečių, kaip ir visos ES, vadovybė yra lojali TVF, Pasaulio bankui ir kitoms Amerikoje veikiančioms struktūroms, kurios kreditais okupuoja planetą. Šiandien Vokietija yra verste verčiama milijardais padėti Airijai, Graikijai, galbūt –Ispanijai su Portugalija, kitaip sakant, gelbėti euro zoną. Tačiau ir pačiai Vokietijai pinigų gali pritrūkti. Štai tada jai į pagalbą irgi ateis tarptautinės finansinės korporacijos...
Kviečia sukilti
–Koks viso to tikslas?
– Manau, paversti žmones kreditų vergais. Pavergtų šalių žmonės dažnai jau dabar dirba vien tam, kad padengtų paskolas ir jų palūkanas. Panašiai kaip vergai Romos imperijos laikais –už valgį.
–Ar yra išeitis iš šios aklavietės?
– Išeitis –nauja pasaulinė revoliucija. Kraujo nereikia. Paprasčiausiai būtina atvirai pasakyti vadovaujančioms planetos finansinėms institucijoms, kad per prievartą brukami kreditai yra vagystė vidury dienos, ir mes atsisakome juos grąžinti.
Vidmantas UŽUSIENIS