• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Demografijos tendencijos tiek Lietuvoje, tiek visoje Europoje šiandien liūdina – visuomenės populiacija akivaizdžiai mažėja. Tad kyla klausimas, iš ko ateityje reikės finansuoti viešąjį sektorių, jei žmonių, kurie jame dirba ir taip uždirba pinigus senjorų pensijoms bei mokesčiams, tiesiog nebebus.

Demografijos tendencijos tiek Lietuvoje, tiek visoje Europoje šiandien liūdina – visuomenės populiacija akivaizdžiai mažėja. Tad kyla klausimas, iš ko ateityje reikės finansuoti viešąjį sektorių, jei žmonių, kurie jame dirba ir taip uždirba pinigus senjorų pensijoms bei mokesčiams, tiesiog nebebus.

REKLAMA

Apie viešojo sektoriaus finansavimą ir ateities prognozes naujienų portalo laidoje „33 min. su Artūru Anužiu“ kalbėjo profesorius, ekonomistas Romas Lazutka. 

Kalbėdamas apie darbuotojų stygių rinkoje profesorius Lazutka mano, kad visuomenei į tai pažiūrėti reikėtų iš kitos pusės. Laidos svečias aiškina, kaip mažesnis dirbančiųjų skaičius gali būti ne tik žalingas, bet ir naudingas.

„Jų bus mažiau. Dabar jau yra prognozuojama, kiek mažiau jų bus ir tas darbingos kartos mažėjimas Lietuvoje yra gana spartus dėl žinomų emigracijos ir gimstamumo priežasčių. Bet vistiek dirbančių bus. Mažesnis dirbančių skaičius gali sukurti didesnį produktą ir daugiau finansuoti viešąjį sektorių nei didelis dirbančiųjų skaičius. Mes galime palyginti Afrikos ir Europos šalis. Kur yra daugiau jaunų žmonių, ir kur yra geresnis viešasis sektorius?“, – kalba profesorius. 

REKLAMA
REKLAMA

Žmonių gimdyti nepriversime

Kalbėdamas apie akivaizdų gimtstamumo mažėjimą pašnekovas aiškina, kad tai bus išspręsta. Mažėjančios demografinės padėties problema pašnekovas net nelaiko. Tikina, kad sparčiai tobulėjanti visuomenė vis augančiu savo produktyvumu sugebės kompensuoti žmonių trūkumą. Priduria, kad žmonių gimdyti nepriversime, jei jie to nenori, ir įžvelgia kitą problemą. 

REKLAMA

„Jeigu žmonės nenori gimdyti, tai ir negimdo. Tai yra ne problema, tai yra pasiekimas. Kontracepcijos išradimas yra vienas iš didžiausių civilizacijos išradimų. Tai žmonės tuo naudojasi. <…> Problema yra ta, kad mažai gimusių vaikų paskui sudaro dirbančiąją kartą ir jai vėliau yra sunkiau finansuoti viešajį sektorių, priešingai, jeigu būtų didelė karta“, – aiškina Lazutka.  

REKLAMA
REKLAMA

Ekspertas dabartinėje sistemoje mato dar vieną problemą – tikina, kad vaikų neturintys asmenys prie valstybės gerovės prisideda 2,5 karto mažiau nei auginantys atžalas. Tai, anot pašnekovo, ne išgalvotas faktas. Tokie skaičiai gauti Danijos ir Vengrijos mokslininkams atlikus tyrimą, kuriame buvo apskaičiuota, kokie pinigų ir laiko ištekliai yra žmonių, auginančių vaikus, ir kokie ištekliai jų neturinčių. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Finansuoja valstybę daugiau

Šeimos, auginančios vaikus, per papildomas išlaidas ir mokesčius, valstybę remia daugiau. 

„Išaugino viena šeima du vaikus, o kita vieną, ir dabar tie visi trys vaikai dirba ir uždirba vidutinę algą, tai jie sumoka „Sodrai“ visi nuo vidutinės algos. Tai reiškia, kad tie tėvai, kurie išaugino du vaikus, finansuoja „Sodrą“ per vaikus du kartus daugiau nei tie, kurie išaugino vieną vaiką, o pensijas jie gauna vienodas. Aš nesakau, kad pagal vaikų skaičių reikia mokėti pensijas, tą reikia turėti galvoje“, – aiškina laidos svečias. 

REKLAMA

Kalbėdamas apie Lietuvos viešajį sektorių po 10–20 metų, ekonomistas nenori per daug spekuliuoti, sako, kad gali būti visko. Tačiau atsižvelgdamas į šių dienų tendencijas, didelių prošvaisčių neprognozuoja. 

„Jeigu tendencijos nesikeis, tai aš matau tą sektorių labai vargingą, nuskurdusį, todėl, kad diferianciacija su tuo, kad plinta privatus sektorius, gyventojų diferenciacija didės, ir tie, kurie yra finansiškai stiprūs, politiškai įtakingi, išsilavinę, jie tiesiog nesutiks, kad valstybė skirtų daugiau lėšų viešajam sektoriui, nes jų vaikai mokosi privačiose mokyklose, gydosi privačiose klinikose, jie patys didžiąją dalį kainos susimoka iš savo kišenės“, – teigia profesorius Romas Lazutka. 

Daugiau sužinokite laidoje, esančioje straipsnio pradžioje. 

tv3.lt

O jei išaugino penkis bedarbius, kurie niekada nedirbo ir visi septyni gyvena iš pašalpų? O jei visą gyvenimą dirba nelegaliai ir niekada mokesčių nemokėjo? Kiekvienas dirbantis legaliai didžiąją dalį atlyginimo visą gyvenimą atiduoda pašalpas gaunančių išlaikymui, o pats vos išgyvena. Aria, kad įsigytų būstą, o kiti gyvena socialiniuose būstuose, kurie buvo nupirkti už kitų mokamus mokesčius. Vaikų mokymas, gydymas ir t. t. kainuoja visiems.
[МОСКВА] слезам не верит
[МОСКВА] слезам не верит
juk to ir siekiama: sumažinti žmonijos populiaciją, ypač baltąją rasę.

Tad, nesuprantu kame problema? DŽIAUKITĖS vergų ADMNAI, džiaukitės. Juk gaunate bonusus:

• “Biurokratų“ išlaikymas: apie 30 LEMONŲ per metus, 82K PER DIENĄ (plačiau: „Seimo narių kaina: kiek jiems išleidžia Lietuvos žmonės“; „Seimo narių išeitinėms numatyta skirti 1 mln. 575 tūkst. eurų“)
• COVID injekcijos (pvz.: „Seimo LSDP frakcijos pranešimas: „A. Dulkiui – nauji įtarimai dėl dešimčių milijonų švaistymo ir pasipelnymo: socialdemokratai klausia, ar yra įsakymas net iki 2026 m. pirkti didelius kiekius vakcinų nuo COVID-19““)
• Čekiukai
• Elektros tarpininkai
• „Gedimino“ kalnas
• “Gynyba“ („4% BVP gynybai: kokią žinutę siunčiame investuotojams ir užsienio partneriams?“; tai yra 2.84 milijardai per metus, 7.781 milijonai per dieną); arba: „Nausėda: Lietuva gynybai kasmet turėtų skirti bent iki 3,5 proc. BVP“ (tai yra apie 2.5 milijardo per metus / 6.8 milijono per dieną)
• IGNALINOS atominės elektrinės avarijų padarinių šalinimo ,išgaravęs‘ fondas
• INDEPENDENCE
• Inovacijos (nenaudingos, pvz., autonominis autobusas – „Autonominio autobuso be vairuotojo kelionė Vilniuje baigėsi neprasidėjusi: sustabdė balti dažai“) – jei kas žinote kiek kainavo šis projektas ir kiek kainuoja jo išlaikymas, prašau nurodyti
• “Kalėdinės“ eglutės, lenputės ir tortai („Vilniaus Kalėdų eglė kainuos beveik 90.000 Eur, gatvių papuošimai – apie 205.000 Eur“)
• Kelių “remontas“ („Viceministras: kitąmet keliams bus skirta bent 700 mln. eurų, tikimės didesnės sumos“)
• Kosmoso sritis. Kadangi PLANdemijomis ir klimato atšilimu mažai kas tiki, tai bus vykdomos “kosmoso programos“. Neabeboju, kad kosmoso “komisaras“ KUBILIUS per šią sritį ištaškys milijardus (čia, ne už ilgo, bus įkeltas pinigų plovimo konkretaus projekto pavadinimas)
• Kotletų kepėjos: Тихановская Светлана Георгиевна ir JOS “svitos“ išlaikymas (420K Eur. per metus / 35K per mėnesį, plačiau: „Parlamentaras: S. Cichanouskajos išlaikymas Lietuvai kainuoja 35 000 Eur per mėnesį“)
• LEO LT
• Niemcų brigados ir jų šeimų išlaikymas
• OKRAINAI – “dovana“: 3 MILIJARDAI Eur. („Nausėda susitiko su Zelenskiu: Lietuva įsipareigojo dešimtmetį Ukrainai skirti 0,25 proc. BVP“ (tai yra apie 300 LEMONŲ per metus / 822K per dieną.))
• OKRAINAI – “parama“, jau duota daugiau negu 1.5 milijardo (pvz.: „Lietuva Ukrainai iš viso skyrė 570 mln. eurų vertos karinės paramos“, tai tikriausiai yra minimo 1.5 milijardo dalis, nors gal ir papildomai)
• OKRAINAI – “patepimas“, 200 milijonų Eur. („Nausėda Kyjive: Lietuva patvirtino ilgalaikį, apie 200 milijonų eurų, karinės paramos Ukrainai planą“)
• “Pensijų fondai“ (įdomu, kiek akcijų turi LANDSBERGIS ir kiti vagys, oi “politikai“?)
• “Priedangos“
• Privačių gydymo ir ugdymo įmonių finansavimas
• Stadionas
• “Vandens transpotas“ („Užvirė kraujas išgirdus apie naująjį vandens transportą Vilniuje: „Durnių laivas““)
• Ir t. t.

*Jei ką vertą dėmesio praleidau - papildykite.
Vaikai turi but planuojami
Vaikai turi but planuojami
Neturi uz ka- gumute maukites... Prisigimdo, o poto jauciasi kazkokiais aukstesniais uz kitais ir reikalauja pasalpu ir ttt, mano aplinkoj nori vaiku- bet saugosi nes ner uz ka... augint vaika su tuscia pinigine ir dar paciam be dantu likt? Mokesti ta tegu moka kurie netyciuku prisidirba vaiku nepriziuri, ir prideti extra pinigu tiems kurie ju negali tureti ar del finansu ar del sveikatos- neuzkrauna nastos institucijoms del neprieziuros ar pasalpu o kur dar nemokami maitinimai ir ttt.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų