Į šį klausimą TV3 žinių „Dienos komentare“ atsakė ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.
Kokį poveikį mūsų visų gyvenimui Lietuvoje gali turėti elektros tiekimo pertrūkiai?
Aš netikiu tomis radikaliomis prognozėmis, kad šiais ar kitais metais mes turėsime didelių problemų energetikos sektoriuje. Šiuo metu rinkose dujų kaina, pavyzdžiui, Olandijos biržoje krito iki lygio, kuris paskutinį kartą buvo prieš Rusijos karą Ukrainoje.
Dujų saugyklos Europoje yra pripildytos ir Europai buvo žadama šalta žiema, jos šalta pabaiga, todėl, galvojant apie šiuos du dedamuosius, aš visiškai netikiu, kad Europai pritrūks elektros. Kadangi žiema šilta, elektros saugyklos pilnos. Net sakyčiau, kad labai tikėtina, jog elektros kaina Europoje kitų metų pirmą ketvirtį nukris.
Rusija svarsto galimybę mažinti naftos gavybą. Kaip tai gali lemti būsimas naftos ir benzino kainas?
Manau, kad niekaip, nes šiuo metu mes gyvename ne tik sankcijų kontekste. Su visa pagarba, sankcijos, aš manau, kad dabar ne jos lemia naftos kainos dinamiką, o tai lemia ekonominė situacija.
Išėjo labai prasta JAV statybų sektoriaus statistika, kuri parodė, kad naujų namų pardavimai krenta sparčiausiai nuo 2009 metų pradžios. Aš manau, kad mes tomis negatyvo ir recesijos nuotaikomis gyvensime bent jau kitų metų pirmą ketvirtį.
JAV ekonomikos krizė, euro zonos ekonomikos krizė labiausiai lems naftos kainos augimą ar, labiau tikėtina, kritimą.
Bet tai linksmos recesijos nuotaikos.
Taip, labai tikėtina, kad kitų metų sausį, kovą arba kitų metų pirmą pusmetį naftos kaina tikrai kris, nes mes matysime realios recesijos pasaulyje pradžią, o tai skatins naftos kritimą, o ne augimą.
Šiemet jau brango paskolos ir tikimasi, kad jos brangs ir toliau. Sakykite, kiek dar gali kilti palūkanos?
Palūkanos kils dar visus kitus metus, nes Europos centrinis bankas nustos kelti bazines palūkanas maždaug pavasario pabaigoje, bet jie palūkanų nemažins, nes norės pasižiūrėti, kokio lygio recesija yra euro zonoje – ar ji gili, ar ji techninė.
Šiuo metu prognozuojama, kad recesija bus labiau techninė, o tai reiškia, kad Europos centrinis bankas ir toliau laikys palūkanas aukštame lygyje. Tik tiek, kad jų nedidins. Žinoma, kad tai paveiks tiek verslo, tiek vartotojų skolinimąsi.
Gal labiau verslo, nes jau dabar Lietuvos banko skaičiai rodo, kad verslas skolinasi brangiausiai nuo 2015 metų ir tai dar nėra pabaiga. Aš manau, kad skolinimosi kaina visiems – gyventojams, verslams, kurie skolinasi, skolinosi ar ketina skolintis, dar tikrai kils.
Ateinančiais metais dauguma Lietuvos gyventojų gyvens geriau ar blogiau?
Gyvensime tikrai geriau, ypač kitų metų pirmą pusmetį, nes aš nematau Lietuvoje kažkokios labai gilios recesijos. Mano nuomone, ji bus labiau techninė, o tai reiškia, kad įmonės nemažins darbo vietų ir nelėtins atlyginimų augimų.
Iš kitos pusės, dėl recesijos pasaulyje mes matysime infliacijos kritimą Lietuvoje, o tai reiškia, kad gyventojų perkamoji galia nepaisant krizės, tikėtina, jog padidės.
Daugiau išgirskite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.