Tačiau problema yra ta, kad nepriklausomai nuo skaičiavimo metodikos, BVP duomenys vis dažniau nespėja atspindėti ekonominių pokyčių, pažymi agentūra „Bloomberg“.
Ilgalaikiai investuotojai priima sprendimų remdamasi BVP duomenimis. Jie taip pat perka ir parduoda akcijų, obligacijų, valiutų ir žaliavų, kai tik mato savo ekranuose naujausius duomenis. Tačiau šiais laikais, kai už 10 JAV dolerių gali nusipirkti ir kompaktinį diską, ir mėnesiui užsiprenumeruoti muzikos klausymosi internetu paslaugą, įvertinti ekonomikos apimtis tampa vis sunkiau.
Be to, kadangi BVP yra suvestinis rodiklis, kuris neatsižvelgia į paskirstymo poveikį, jis maskuoja augančią nelygybę, kuri sukėlė bangas, iškėlusias į politikos viršūnes tokius politikus, kaip Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas), bei privedė prie Didžiosios Britanijos sprendimo išstoti iš Europos Sąjungos.
Todėl tuo metu, kai išsivysčiusios ir besivystančios šalys mėgina susigrąžinti praėjusiais dešimtmečiai fiksuotą ūkio augimo tempą, ekonomistai lygiai taip pat ryžtingai ieško tinkamo rodiklio tam augimui įvertinti.
Nuogąstavimai, susiję su BVP duomenų adekvatumu, susiję su atvejais, kuomet pirminiai ekonominiai duomenys būna iš esmės peržiūrimi ir koreguojami. Todėl tokie statistiniai duomenys nėra tinkami momentiniams investiciniams sprendimams.
Pirminiai skaičiai, kurie duoda toną rinkoms, „praktiškai visada yra netikslūs“, pažymima „UBS Group AG“ apžvalgoje. Atsižvelgiant į tai, kad aktyvų kainų svyravimai vėliau daro poveikį ekonomikai, „centriniai bankai turi būti labai ir labai atsargūs suteikdami svarbą tokiems duomenimis“, mano banko analitikai.
Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) birželio mėnesio ataskaitoje kalbama apie sunkumus, susijusius su BVP skaičiavimu skaitmeninės ekonomikos sąlygomis. Ataskaitos autoriai pažymėjo, kad, pavyzdžiui, „Airbnb“ rinkos vertė yra panaši į „Hilton Worldwide Holdings“, tačiau sunku įvertinti per „Airbnb“ atliktų privataus būsto nuomos sandorių poveikį ekonomikai.
Ataskaitoje minimi ir kiti pasaulyje gerai žinomi produktai, kaip „Wikipedia“ ar nemokama operacinė sistema „Linux“, kurių poveikį ekonomikai sunku įvertinti pagal tradicinius BVP skaičiavimo modelius.
Tačiau nepaisant visų egzistuojančios metodikos trūkumų, pasitikėjimą užsitarnavusios alternatyvos tradiciniam BVP rodikliui kol kas nėra.
„Lengva kritikuoti BVP rodiklį, tačiau gerokai sunkiau jį pakeisti“, – sakė „S&P Global“ vyriausiasis ekonomistas Paulas Sheardas (Polas Šerdas).
„Turime košmarišką rodiklį, kuris neatsižvelgia į toną dalykų – teoriškai. Tačiau praktika rodo, kad šalys su dideliu BVP gerai pasirodo daugumoje sričių, kurios, kaip sako žmonės, iš tiesų kažką reiškia. Tai yra vienas iš pavyzdžiu, kaip teoriškai neįmanoma dalykas veikia praktikoje“, – sakė ekspertas.