Pasak ekonomistų, pasaulį neramina kelios pagrindinės grėsmės, ir jos atkeliauja iš Rytų. Tai lėtėjanti Kinijos ekonomika, rekordiškai nukritusios naftos kainos ir geopolitinė įtampa Artimuosiuose rytuose. Tad ar kalbos apie dar vieną ekonominės krizės smūgį gali būti realios?
„Apie galimą krizę mes jau kalbame kurį laiką nuo praėjusių metų vidurio. Ypač tuomet, kai pradėjo kristi Kinijos akcijos. Bet tos tokios pesimistiškiausios baimės nepasitvirtina. Nors Kinijos ekonomika lėtėja, jos augimas yra teigiamas, jos ekonomika nesitraukia“, - aiškina „Swedbank“ vyr. ekonomistas Nerijus Mačiulis.
Vieni ekonomistai perspėja gyventojus kruopščiau planuoti savo pajamas ir išlaidas, mat užklupus blogiausiam scenarijui, finansinis kritimas bus lengvesnis. Tuo tarpu kiti ragina nepulti į paniką ir iš anksto nespausti pavojaus signalo.
Kol kas Lietuvos gyventojai jokiųneigiamų pasaulio ekonomikos lėtėjimo padarinių nejaučia. Ir netgi gerokai užsitęsęs naftos kainų kritimas yra naudingas. Didžiausią pliusą gauna namų ūkiai, mat pildamiesi daug degalų, gyventojai sutaupo, šiuos pinigus jie gali skirti ne pirmo būtinumo prekėms ar paslaugoms įsigyti. Tačiau, anot ekonomistų, tokiame stebuklingame mažų naftos kainų pasaulyje gyvensime neilgai. Prognozuojama, kad 6 mėnesių laikotarpiu nafta brangs.
Tvirtinama, kad yra ir kitų ženklų, kurie skelbia apie artėjančius finansinius neramumus. Jau nuo šių metų pradžios aukso kaina išaugo 18 procentų. Paprastai į auksą investuojama ne iš gero gyvenimo, dažniausiai tuomet, kai akcijų ir finansų rinkose kyla sumaištis.
Plačiau apie tai – TV3 reportaže.