• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos Komisijos svarstoma nauja cheminių medžiagų politika gali pakeisti situaciją ne tik daugelyje įmonių, bet turėti poveikį ir visai šalies ekonomikai.

REKLAMA
REKLAMA

"Sudėtinga registravimo, brangi įvertinimo sistema ir biurokratiškumas palies ne tik chemijos pramonės, bet ir statybos įmones bei galvanizaciją naudojančias bendroves", - teisės akto REACH projektą antradienį (09.23) Pramonininkų konfederacijos konsultaciniame posėdyje pristatė Lietuvos chemijos pramonės įmonių asociacijos vykdomasis direktorius Giedrius Mažūnaitis.

REKLAMA

REACH sistemą nevienareikšmiškai vertina ir jį išanalizavę Vokietijos bei Prancūzijos specialistai.

Padariniai Vokietijai vertinami praradimais visose gamybos srityse, kurie, priklausomai nuo procedūrų sudėtingumo, gali siekti nuo 0,40 iki 6,40 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), gamybos praradimai perdirbimo įmonėse - nuo 1,40 iki 20,2 proc. Darbo vietų skaičius gali sumažėti nuo 160 tūkst. iki 2,350 mln.

REKLAMA
REKLAMA

Prancūzijos ekspertų vertinimu, per 10 metų šalyje gali būti prarasta apie 370 tūkst. darbo vietų.

"Priėmus šį teisės aktą, įmonės, priklausomai nuo įvežamos medžiagos kiekio, turės ją registruoti. Tai nėra tik pavadinimo perdavimas institucijai - reikia surinkti dosjė apie cheminę medžiagą, ir tai įmonei kainuos. O jeigu medžiaga priklauso tam tikrai kategorijai - reikės atlikti ir rizikos įvertinimą.Tokio dalyko dabar nėra", - pabrėžia G. Mažūnaitis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, Lietuvai poveikis būtų mažesnis nei Lietuvai, kadangi Vokietija naudoja daugiau medžiagų, kurių mūsų šalies įmonės savo technologijose nenaudoja.

"Mes savo rinkoje pastebime kai kurių cheminių medžiagų naudojimo augimą. Tai reiškia, kad importuotojas turės jas arba registruoti, arba atlikti rizikos įvertinimą", - atkreipia dėmesį asociacijos vykdomasis direktorius.

REKLAMA

Anot jo, labai svarbu ir tai, kad duomenų pateikimo tvarka ir kiekis pagal REACH sistemą yra labai biurokratiškas.

"Tokia sistema, kai kiekvienas turi pateikti daugybę duomenų ir praktiškai tų pačių, - neišlaiko jokios kritikos", - sako Chemijos pramonės įmonių asociacijos atstovas.

Pramonininkai pabrėžė, kad tokiam projektui neįmanoma pritarti, kol nebus atliktas poveikio įvertinimas ir kol jis bus toks biurokratiškas.

REKLAMA

"Vokietijoje ekonominis poveikis buvo įvertintas aukščiausiu lygiu ir požiūris buvo labai kritiškas. Mes pritariame, kad cheminių medžiagų poveikis turi būti mažinamas, tačiau pramonė turi būti konkurencinga, antraip gamyba bus perkelta į tas šalis, kuriose tokių reikalavimų nėra", - įspėja G. Mažūnaitis.

ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų