• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje tebediskutuojant dėl Šeimos politikos akcentų Europos Sąjunga (ES) taip pat nuolat nagrinėja apie šią sferą. Tačiau ES ne tik kad nesiekia sumažinti socialines garantijas, kurios vis dėlto mūsų šalyje yra pakankamai nemažos, bet netgi jas didina.

REKLAMA
REKLAMA

Štai kad ir liepos 30 d. ES pateikė siūlymą visoje Bendrijoje padidinti minimalių motinystės (tėvystės) atostogų trukmę nuo nuo trijų iki keturių mėnesių už vaiką. Ši ES iniciatyvą įtakos tokių valstybių, kaip Jungtinė Karalystė, Airija, Portugalija, Rumunija bei Maltą sistemas. Motinystės atostogos 27 ES šalyse yra arba apmokamos, arba neapmokamos ir valstybės biudžeto, atsižvelgiant į nacionalinius įstatymus. Tačiau skiriasi šių atostogų trukmė.

REKLAMA

Todėl Europos Komisijos (EK) nutarimai gali įtvirtinti ir naują motinystės atostogų trukmės nustatymo principą, kai abu tėvai galės pasidalinti atostogų trukmę. Pavyzdžiui – motinystės atostogos trunka 8 mėn. Iš šio laikotarpio mama galės išnaudoti 7 mės., o vaiko tėvas – 1 mėn. atostogų. Toks pasiūlymas papildo ir ES patvirtintą Šeimos ir socialinės politikos priemonių paketą, kuriuo siekiama pagerinti darbo ir gyvenimo pusiausvyrą ES.

REKLAMA
REKLAMA

Naujosios nuostatos taip pat turėtų sulaukti tiek EK, tiek ir nacionalinių vyriausybių pritarimo. Tuo labiau, kad tokios nuostatos buvo derinamos ir anksčiau – jas aptarė ES profesinių sąjungų vadovybės bei ES darbdavių atstovai. Europos Komisija tikisi, kad naujosios nuostatos bus patvirtintos jau 2009 m. pabaigoje. Taigi, patvirtinus šias EK idėjas, minimalios atostogos kai kuriose šalyse gali kiek pailgėti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo labiau, kad šiuo metu Europos Sąjungoje minimalią atostogų trukmę reglamentuoja nacionalinės vyriausybės. Pavyzdžiui Prancūzija, Vokietija, Čekija, Lietuva ir Slovakija išsiskiria ilgiausiomis atostogomis, kurios gali turkti iki trijų metų. Tuo tarpu Belgija, Airija, Malta ir Portugalija gali pasiūlyti tik tris mėnesius trunkančias motinystės (tėvystės) atostogas.

REKLAMA

ESnaujienos.lt primena, kad pirmasis Bendrijos susitarimas dėl tėvystės atostogų, buvo pasirašytas tarp socialinių partnerių 1995 m. gruodžio mėn. Šis susitarimas nustatė mažiausią - trijų mėnesių motinystės (tėvystės) atostogų trukmę.

Ilgiausiai iš ES šalių kūdikių auginimą remiančioje Lietuvoje pirmaisiais vaiko priežiūros atostogų metais mokama 100 proc. kompensuojamojo darbo užmokesčio dydžio motinystės (tėvystės) pašalpa, antraisiais - 85 proc. (nors taupant biudžeto lėšas siekiama šias išmokas sumažinti).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų