Lietuva itin homofobiška, kitų religijų ar kitų rasių atstovams nepakanti šalis, teigia Europos Komisijos (EK) atstovybė Lietuvoje ir Lygių galimybių kontrolieriaus įstaiga.
Trečiadienį įvykusioje spaudos konferencijoje, pristačiusioje vilkiką „Už įvairovę. Prieš diskriminavimą“, EK atstovybės Lietuvoje vadovas Kęstutis Sadauskas priminė Vilniaus ir Kauno merų draudimus statyti vilkiką municipalinėje erdvėje ir džiaugėsi verslininkų duota galimybe organizuoti renginį mašinų stovėjimo aikštelėje prie prekybos centro.
„Tai rodo, kad verslas mąsto pažangiau negu Vilniaus ir Kauno vietos valdžios“, - sakė jis.
„Mes norime parodyti, kad visuomenė gali būti atvira diskusijoms, nes mažumos egzistuoja, yra visuomenės dalis ir jas reikia saugoti“, - kalbėjo K.Sadauskas, pažymėjęs, kad nors Lietuvoje šiuo metu dažniausiai diskutuojama dėl lytinės orientacijos, nesinorėtų, kad Tolerancijos vilkiko akcija būtų užgožta tik šios mažumos problemų.
Gėjų atstovai, protestuodami prieš politikų sprendimą neduoti leidimo renginiams municipalinėse erdvėse, Vilkiko pristatyme nedalyvavo.
Lygių galimybių kontrolieriaus įstaigos patarėjo viešiesiems ryšiams Valdo Dambrovos teigimu, aplinka Lietuvoje nėra labai palanki kovoti su diskriminacija.
„Kaip rodo tyrimai, Lietuva yra pati homofobiškiausia šalis Europoje (...) Be to, lietuvaičiai yra netolerantiški ir dėl religijos bei rasės“, - aiškino jis, pridėjęs, kad kitose Europos valstybėse daugiau kalbama apie kitų mažumų, pavyzdžiui romų, problemas, ir homofobijos problemas Europa jau yra pragyvenusi.
„Priežasčių dėl homofobijos galima ieškoti daug: sovietizacija, izoliacija - kai žmonės kažko nemato, jie to nepriima ir bijo. Be to, nėra gerų pavyzdžių, nėra nei vieno atsiskleidusio homoseksualios orientacijos žmogaus iš įžymybių Lietuvoje“, - spaudos konferencijos metu sakė V.Dambrava.
Kalbėdamas apie diskriminaciją dėl seksualinės orientacijos, patarėjas sakė, kad situacija Lietuvoje prilygsta situacijai Vakarų Europoje prieš trisdešimt metų.
Vilkikas „Už įvairovę. Prieš diskriminavimą“ visose Europos Sąjungos valstybėse narėse informuoja apie įvairovės naudą ir skleidžia informaciją apie ES galiojančius ir kovai su diskriminavimu skirtus teisės aktus. Ši kampanija siekia išaiškinti kiekvieno ES piliečio teises ir pareigas bei informuoja, kad diskriminacija religiniu, tikėjimo, negalios, amžiaus, seksualinės orientacijos, rasės arba etninės kilmės pagrindu prieštarauja įstatymams.