Europos Sąjungos šalies pilietei Eglei Kusaitei Lietuvos teisėsauga mažiau gailestinga, nei Rusijos specialiosios tarnybos savo piliečiams.
Terorizmu kaltinamai Eglei Kusaitei Lietuvos prokurorai reikalauja griežtesnės bausmės, negu Rusijoje kalinamiems tariamiems jos bendrininkams „siuva“ tos šalies teisėsauga.
Lietuvos teisėsauga priskiria negirdėtų gabumų tariamai teroristei E. Kusaitei, neva ketinusiai susisprogdinti kažkur Rusijoje.
Jos tariami bendrininkai, kalintys Maskvos Lefortovo kalėjime, esą tik „talkino neteisėtoms ginkluotoms formuotėms“. Jiems gresia bausmė nuo lygtinio teistumo iki 8 metų kalėjimo. Pagal prokurorų Eglei pasiūlytą straipsnį, kaltinant teroristinio susivienijimo organizavimu, jai gali grėsti įkalinimas iki gyvos galvos.
Įdomus paradoksas – E. Kusaitės dalyvavimo „tarptautiniame tinkle“ faktas grindžiamas tuo, kad su teisinės pagalbos prašymu kreipėsi rusai, tačiau jie bylą savo sulaikytiems įtariamiesiems kurpia remdamiesi tik lietuvių informacija
Lietuvos prokurorai bei teismai ilgai atsisakė paleisti E. Kusaitę iki teismo ir tvirtino, kad mergina tuoj pat spruks į užsienį, nes esą jos įtartini ryšiai su radikaliais islamistais nusidriekę per visą Europą ir siekia net vidurinę Aziją, Didžiąją Britaniją, Vokietija, Azerbaidžaną, Uzbekiją, Rusiją. Šias šalis vardijo patys prokurorai.
Įdomu, kad byloje, nepaisant neva tarptautinio masto ir galingo tinklo, teisinės pagalbos prašymai figūruoja tik tarp dviejų šalių – Lietuvos ir Rusijos. Vokiečių, uzbekų, azerbaidžianiečių ir britų ši neva baisi formuotė nesudomino.
Suomijoje gyvenanti rusų žurnalistė Oksana Čelyševa, besidominti Lefortovo kalėjime 9 mėnesį laikomų Apti ir Aišos Magmadovų – tariamų E. Kusaitės bendrininkų – byla, teigia, kad visi jų „kaltės įrodymai“ yra E. Kusaitės byloje ir sukurpti lietuvių pastangomis.
„Jie oficialiai įtariami talkinę neteisėtoms ginkluotoms formuotėms. Pagal tai, kiek sėkmingai kaltę pavyks įrodyti, bausmė pagal Rusijos baudžiamąjį kodeksą galėtų siekti nuo lygtinio paleidimo iki aštuonerių metų. Galima daryti išvadą, esą dvidešimtmetė lietuvė pati sukūrė tarptautinę teroristinę organizaciją, kuriai Apti ir Aiša tik talkino“, – stebėjosi O. Čelyševa.
Minėtų įtariamųjų mama, maksvietė Tamara Magmadova, - portalui „Balsas.lt" pabrėžė, kad nemalonumai prasidėjo lietuviams parodžius iniciatyvą. „Jie buvo sulaikyti 2010-ųjų sausio 19 dieną. Iš Lietuvos atvykęs prokuroras (Justinas Laucius – „Balsas.lt“) dalyvavo juos apklausiant. Kaip suprantu, be to, ką atvežė lietuviai, daugiau nieko ir nėra“, – sakė T. Magmadova.
Susitikti nepanoro
Prie bylos įdomybių, anot E. Kusaitės artimųjų, keistai prisidėjo ir Seimo kontrolierius Romas Valentukevičius. Jis atliko pagal pačios merginos skundą dėl patirto teisėsaugininkų smurto. „Ką nors, įrodančio smurtą, rasti nepavyko“, - per Seimo Žmogaus teisių komiteto posėdį sakė Seimo kontrolierius.
Jis tyrė prieš porą mėnesių gautą E. Kusaitės ir jos motinos skundą dėl žmogaus teisių pažeidimų, kai terorizmu įtariama klaipėdietė laikyta areštinėje ir tardyta. Kontrolierius pabrėžė, kad sunku nustatyti, kas iš tiesų įvyko prieš 5 ar 6 mėnesius. Tačiau baudžiamojoje byloje surinkti dokumentai, anot jo, paneigia merginos žodžius. Nežinia, ar tokią sunkią užduotį palengvino dar viena keista aplinkybė. Anot E. Kusaitės ir jos artimųjų, vykdydamas tyrimą kontrolierius net neišreiškė noro susitikti su pačia E. Kusaite ir jos artimaisiais, kurie apie rezultatus sužinojo tik skaitydami „Lietuvos rytą“.