Tokia procedūra gali užtrukti net 4–5 mėnesius, neretai – net ir ilgiau. Tačiau, ką daryti, jei poreikis įdarbinti darbuotoją atsiranda čia ir dabar, o nei Lietuvoje, nei ES neatsiranda darbuotojų norinčių ir/ar galinčių dirbti atitinkamos kvalifikacijos ar nekvalikfikuotą darbą? Atsakymas yra ir šiuo atveju – leidimas dirbti ir nacionalinė viza.
Pažymėtina, kad nuo 2018 m. spalio 1 d. sutrumpėjus laisvų darbo vietų skelbimo Užimtumo tarnyboje laikotarpiui, t.y. nuo buvusių 7 ir 14 kalendorinių dienų (priklausomai nuo darbuotojo kvalifikacijos), iki 5 darbo dienų, t. y. nors ir toliau yra teikiamas prioritetas darbuotojų paieškai ir įdarbinimui iš Lietuvos ir ES valstybių, tam suteikiamas protingas laiko tarpas, o tokių darbuotojų neradus atveriamos galimybės įdarbinti užsieniečius iš trečiųjų valstybių.
Be to, vertinant leidimų dirbti išdavimą yra nustatyti greiti prašymo išnagrinėjimo terminai. Pagirtina tai, kad ši procedūra nuo tos dienos, kai pateikiami visi reikiami ir tinkamai užpildyti dokumentai, įskaitant dokumentą, patvirtinantį rinkliavos už leidimo dirbti išdavimą sumokėjimą (1 metų laikotarpiui – 121 EUR, 2 metų – 150 EUR) bei darbdavys atitinka įstatyme nustatytus reikalavimus, užtrunka vos 6–7 darbo dienas, o būtent teritorinėje Užimtumo tarnyboje prašymas yra nagrinėjamas iki 3 darbo dienų ir atitinkamai 3–4 darbo dienas prašymas nagrinėjamas Lietuvos užimtumo tarnyboje. Taigi, turint reikiamus dokumentus susumavus visus terminus leidimo dirbti gavimo procesas Užimtumo tarnyboje užtrunka apie 2–3 savaites.
Antras etapas, kuris seka po leidimo dirbti gavimo – prašymo pateikimas nacionalinei vizai gauti. Kaip žinia, nacionalinės vizos užsieniečiams, ketinantiems likti Lietuvoje ilgiau nei 90 dienų, yra išduodamos tik turint tam teisinį pagrindą. Vienas iš jų – leidimas dirbti.
Nuo 2018 m. balandžio 1 d. prašymai daugkartinei nacionalinei vizai gauti teikiami tik Lietuvos Respublikos diplomatinėms atstovybėms bei konsulinėms įstaigoms, išskyrus išimtis, numatytas įstatymuose. Nurodytina, kad siekdamas gauti nacionalinę vizą, užsienietis pateikia prašymą nacionalinės vizos išdavimui, kartu su juo pateikiamas leidimo dirbti Lietuvoje dokumentas bei kiti reikiami dokumentai, tarp jų darbdavio elektroniniu būdu pateiktas tarpininkavimo raštas bei sumokamas 60 EUR nacionalinės vizos išdavimo konsulinis mokestis (šio mokesčio nemoka Baltarusijos ir Ukrainos piliečiai).
Nacionalinės vizos išdavimo procesas nuo dokumentų pateikimo iki vizos atsiėmimo užtrunka nuo 15 iki 30 kalendorinių dienų, ir tik išimtiniais atvejais gali būti pratęsiamas iki 60 kalendorinių dienų. Dažniausiai praktikoje sutinkami terminai, kuriais užsieniečiai gauna nacionalines vizas leidimų dirbti pagrindu – 15 kalendorinių dienų, ar netgi mažiau, priklausomai nuo to, kokioje šalyje buvo pateiktas prašymas nacionalinei vizai gauti.
Taigi apibendrinus visą užsieniečių įdarbinimo procesą darytina išvada, kad užsieniečio įdarbinimo procedūra tuo atveju, kai užsienietis teisę atvykti gyventi į Lietuvą įgyja gaunamas nacionalinę vizą leidimo dirbti pagrindu trunka apie 1 mėn. (žinoma, jei yra surinkti ir tinkamai patvirtinti dokumentai bei atitinkamoms institucijoms pateikiami tinkamai parengti dokumentai). Ir nors, kaip visame kame, gali iškilti nenumatytų aplinkybių, ši darbuotojų įdarbinimo procedūra yra daug greitesnė ir paprastesnė, lyginant su leidimo laikinai gyventi Lietuvoje išdavimu, kuris gali trukti 4 ar net 6 kartus ilgiau. Todėl, jei yra siekiama greitai ir lengvai įdarbinti užsienietį, patartina rinktis leidimo dirbti ir nacionalinės vizos išdavimo procedūras.
Egidijus Langys yra profesinės bendrijos AVOCAD advokatas.