Šiuo metu reabilitacijos centre gyvenantis ir priklausomybę nuo narkotikų ir alkoholio besigydantis Edgaras narkotikus pradėjo vartoti, kai jam buvo 13 metų. Vyras pasakoja, kad dar būdamas paauglys svaigintis pradėjo nuo heroino. Tą darė norėdamas rasti paguodą.
„Ieškojau meilės iš tėvų, kurios neturėjau, ieškojau supratimo iš draugų, iš aplinkinių, Man to reikėjo ir aš radau tą narkotikuose“, – sako Edgaras.
Edgaras pasakoja, kad būdamas nepilnamečiu vartojo įvairius narkotikus, o dažnai ir tokius, kurie būdavo nauji ir neišbandyti, neturėdavo net pavadinimo. Tokie narkotikai specialistams labiausiai ir kelia nerimą.
Skaičiuojama, kad šiuo metu yra beveik 800 nežinomų naujų narkotinių medžiagų, kurias vartoja nepilnamečiai. Kai kuriose jų galima aptikti netgi žiurkių nuodų. Lietuvoje atsiranda ir suklastotų vaistų, tokių kaip „Xanax“ tablečių, kurias pavartojus kyla reali grėsmė ne tik sveikatai, bet ir gyvybei.
Pasak Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės gydytojo toksikologo Roberto Badaro, į ligoninę dažnai patenka paaugliai, kai net neaišku, kokias psichotropines medžiagas jie yra vartoję, o ypač pavojų gyvybei kelia sintetiniai kanabinoidai, kitaip padirbtos kanapės, kurios populiarios tarp moksleivių.
„Teko matyti skaudžių, labai skaudžių ir mirtinų komplikacijų būtent dėl to, kad buvo vartoti tie sintetiniai kanabinodai“, – pasakoja gydytojas toksikologas Robertas Badaras.
Labiausiai rinkoje paplitę sintetiniai kanabinoidai: „spaisai“, „K2“, „sintetinė marihuana“, „chimkė“ bei sintetiniai katinonai, imituojantys kokaino ar amfetamino poveikį: „miau miau“, „dronai“, „mefedronai“, „mefai“.
Sintetinius kanabinoidus bent kartą vartojo 4,5 procentų Lietuvos moksleivių. Nors atrodo nedideli, bet šie skaičiai kelia nerimą, nes Lietuva pagal sintentinių kanabinoidų vartojimą viršija Alkoholio ir kitų narkotikų tyrimo Europos mokyklose vidurkį, kuris siekia 3,1 procento.
Pasak narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento vadovo Renaldo Čiužo, susirūpinimą specialistams kelia ir kiti tyrimo duomenys, kurie rodo, kad net viena iš penkių Lietuvos moksleivių yra bandę narkotikų.
„19 procentų Lietuvoje apklaustų mokinių nurodė, kad bent vieną ar du kartus bandė kokių nors narkotikų. Iš jų 21 procentas vaikinų ir 18 procentų merginų. Pats populiariausias narkotikas jų gretose yra kanapės, o kiti vartojami yra LSD, haliucogenai, ekstazi, kokainas“, – teigia departamento vadovas Renaldas Čiužas.
4 procentai mūsų šalies mokinių patenka į aukštos rizikos kanapių vartojimo kategoriją. 24 procentai jų sako, kad lengviausiai įsigyja kanapių. Kvaišalų moksleiviai gali nusipirkti net savo mokyklos kieme.
„O įsigijimo kūrybinių būdų yra net ir tokių, kai po palange paliekamas ryšulėlis, po palange paliekami ir pinigai atsiskaitant už paslaugą“, – kalbėjo R. Čiužas.
Tendencijos Europoje rodo, kad naujų psichotropinių medžiagų rinka stabilizuojasi, bet grįžtama prie tradicinių narkotikų. Nedžiugina ir kita statistika. Lietuvos moksleiviai tarp 15-16 metų pirmauja pagal elektroninių cigarečių vartojimą. Pasak ekspertų, jas paaugliai naudoja ne tik legalioms, bet ir nelegalioms medžiagoms vartoti.