„Ebolos pavojus tikras, o politikai žaidžia politinius žaidimus“, – tvirtina Povilas Žumbakis, Čikagos advokatas ir spaudos apžvalgininkas
– Lietuvoje žiniasklaida apie Ebolos viruso atvejus pranešinėja kasdien, bet daug kam kelia abejonių ar ta grėsmė tikra, ar tik propagandinis elementas? Buvo „paukščių gripo“, „kiaulių gripo“ ir panašios informacinės kampanijos, kurios, panašu, buvo „audra vandens stiklinėje“...
- Tai labai rimta. Šis virusas sekamas nuo 1976 metų. Šį kartą paplito Afrikoje net trijose valstybėse. Oficialiai skelbiama, kad žuvo virš 4000 žmonių. Manau, kad realus skaičius yra arčiau 10 000 ir jau kalbama apie 1 mln. žmonių, kurie mirs nuo šio viruso. Tad čia yra labai rimta tema. Virusas jau atkeliavo į Ameriką ir Europą.
– Pas mus gajos visokios sąmokslo teorijos. Kai kas sako, kad ir Aids ligos užkratas sukurtas laboratorijoje. Tai gal ir Ebolos viruso kilmės reikėtų kur ieškoti kur nors Kalifornijoje?..
- Ne, ne, tai antiamerikietiškos propagandos dalis... Amerikoje būtent demokratai pradėjo kaltinti respublikonų partiją. Ne todėl, kad ji sukūrė virusą, bet kad ji nepasirūpino apsauga nuo viruso... Visi šie kaltinimai ir gandai netikslūs. Kiek tai liečia Ameriką, tai dabartinė situacija man primena Uptono Sinclairo romaną „Džiunglės“, kur buvo aprašytas žiaurus lietuvių imigrantų gyvenimas XX a. pradžios Čikagos gyvulių skerdyklų rajone. Romanas buvo populiarus ir tai sukėlė didelį skandalą Vašingtone. Amerikiečių visuomenei buvo parodyta kaip lietuviai ten kenčia. Ką tuomet padarė Amerikos valdžia? Išleido naujus įstatymus dėl mėsos kokybės. Kai U. Sinclairo žurnalistas paklausė, kokia buvo jo reakcija, jis pasakė: „Taikiau į širdį, bet pataikiau į pilvą“. Panašiai dabar yra Amerikoje su prezidentu Baraku Obama.
– Kaip reaguoja Obamos administracija?
– Reaguoja paviršutiniškai. Sveikatos reikalų administracija reaguoja teisingai, bet B. Obamos elgesys – politiškas. Kadangi už dviejų savaičių vyks Kongreso rinkimai. Jis bando išvengti neigiamų politinių pasekmių. Dabar būtina uždaryti sienas tarp Vakarų Afrikos ir Amerikos. Būtina tai daryti ir Europai. Net Afrikos 17 valstybių jau uždarė sienas su tais kraštais, kuriuose šis virusas yra pasireiškęs. Bet Amerikos administracija nenori įžeisti afroamerikiečių. Po rinkimų, manau, reakcija bus kitokia.
– O kokia amerikiečių reakcija? Ar jie pasitiki valdžios pažadais užtikrinti visuomenės sveikatą ir žmonių saugumą?
– Reikia suprasti, kad per šešerius metus B. Obamos administracija pagarsėjo įvairiais skandalais ir kai kuriais klausimais melavo visuomenei. Visuomenė tai žino ir padėti supranta. Daugiau kaip 70 proc. Amerikos žmonių valdžiai nebepasitiki.
– Apie Lietuvos pasirengimą užkirsti kelią Ebolos virusui kalbėjotės su ministru pirmininku Algirdu Butkevičiumi. Ar Lietuva pasiruošusi atremti šį pavojų?
– Ministras pirmininkas pasakė, kad Lietuvoje keturios ligoninės, pasirengusios veikti, jeigu Ebolos virusas pasirodytų. Detalių jis nepasakė. Nežinau kiek jis apie tai žino, kiek nenorėjo apie tai viešai kalbėti. Jis norėjo, kad žmonės nesijaudintų ir, kaip B. Obama sakė, kad viskas yra gerai. Kiek lietuviai pasitikės socialdemokratų valdžios politika sveikatos srityje, tai jau Lietuvos žmonių reikalas.
– Tai turbūt ne vien Lietuvos atsakomybės klausimas. Judėjimas pasaulyje šiais laikais yra nepaprastai intensyvus. Vargu ar apskritai tokiam pavojui, kaip viruso sklaidos apribojimas, galima efektyviai pasiruošti?
– Į Ameriką Ebola atėjo. Vienas žmogus mirė, kitas serga, keletas šimtų yra stebimi. Virusas atėjo iš Afrikos į Europą, toliau – į Pietų ir Šiaurės Amerikas. Žmonės bando patekti į Jungtines Valstijas, nes čia yra geriausias gydymas. Nors vaistų prieš Ebolą nėra. Dvi Amerikos ir viena Kanados kompanijos bando išrasti vaistus, bet dar nespėjo. Europą taip pat neuždaro sienų dėl politinių priežasčių. Kaip ir Amerika. Kyla pavojus, ligos protrūkis gali būti masinis. Per Ispaniją, Prancūziją, kitas Viduržiemio jūros šalis iš Šiaurės Afrikos. Pavojus tikras. O politikai toliau žaidžia politinius žaidimus.
– Ką galima daryti praktiškai?
– Minimaliai – uždaryti sienas. Tai ne nusistatymas prieš Afriką. Bet Afrikoje nėra jokios kontrolės. Žmonės ten nepasitiki gydytojais. Labiau tiki burtais. Jei atvažiuoja greitoji pagalba išvežti mirštantį žmogų, daugelis galvoja, kad nori išvežti jį nužudyti. O užsikrėsti Ebolos virusu galima su vienu lašu prakaito. Kol kas valdžios ir daktarai tvirtina, kad šis virusas negali būti perduodamas oru, per kvėpavimą. Tačiau skrendant lėktuvu, kur cirkuliuoja tas pats nedidelis oro kiekis, pavojus užsikrėsti yra realus.