o neseniai šalį sukrėtusios tragedijos, kai po užmegztos pažinties viename socialinių tinklų buvo nužudyta 13-metė mergaitė, vėl imta kalbėti, ar saugus internetas nepilnamečiams ir, ar visuomenėje apskritai pakanka informacijos, kuri skatintų jaunus žmonės kritiškai vertinti tokias pažintis ir susilaikyti nuo neapgalvotų poelgių.
Naujienų portalo Balsas.lt kalbinta Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė, komentuodama šiuos įvykius, sakė: „Liūdna ir baisu. Suaugusieji turėtų daugiau bendrauti su vaikais, jiems paaiškinti, kas yra socialiniai tinklalapiai ir kitoks internetinis bendravimas. Svarbu, kad jauni žmonės žinotų, kuo internetas yra geras, bet kartu, kad esama tam tikrų pavojų, kurių kartais net negalima numatyti.“
E. Žiobienė prisiminė atvejus, kai suaugę vyrai virtualioje erdvėje bando susipažinti su nepilnametėmis mergaitėms, patys apsimesdami mergaitėmis, kas įrodo, kad ne visuomet žmonės, su kuriais bendraujama internetu, atskleidžia savo tikrąją tapatybę.
„Mane labai nustebino, kad įtariama, jog nusikaltimą padarė nepilnametis, pagal nusikaltimo braižą sunku tuo patikėti“, – kalbėjo E. Žiobienė.
Pasak pašnekovės, vaikams būtina paaiškinti, kad žmogus virtualioje erdvėje gali apsimesti kuo nori: „Reiktų paaiškinti jiems ir bendravimo internetu ribas. Stebina faktas, kad nepilnametė naktį kur nors norėtų eiti, važiuoti į kitą miestą. Žinoma, aš tikrai nekaltinu tėvų, tik sakau, kad vaikus reiktų kiek įmanoma įspėti ir parengti gyvenimo netikėtumams. Suprantama, kad vaikai kartais ką nors slepia nuo tėvų ir kokių nors veiksmų imasi savarankiškai, bet abipusį pasitikėjimą reikia ugdyti ilgą laiką. Mokome vaikus užsirakinti duris ir nieko neleisti, tad labai panašiai yra kalbant apie bendravimą su tais žmonėmis, kurių jie nepažįsta. Reiktų atsakingai vertinti situaciją ir susitikimai turėtų vykti matomoje vietoje, kur yra žmonių, stengiantis niekur atokiau nenuklysti ir, žinoma, ne naktimis.“
Į klausimą, ar saugus šių dienų internetas, E. Žiobienė atsakė: „Jis nesaugus neapdairiems žmonėms, vaikai – lengvai pažeidžiami. Tėvams reiktų pasidomėti draugiško interneto patarimais ir patiems apsišviesti, nes, pripažinkime, kartais vaikai savo žiniomis apie naująsias technologijas lenkia savo tėvus. Reikia kalbėtis su vaikais ir jiems paaiškinti, kas gali slypėti po tokio pobūdžio draugyste.“