Pirmąkart duodamas interviu JAV žiniasklaidai, E.Snowdenas replikavo pareiškimams, kad jis tebuvo žemosios grandies kontraktininkas, sakydamas, jog dirbo „visuose lygmenyse – nuo apačios, ant žemės, iki pat viršūnės“.
E.Snowdenui, kuris Jungtinėse Valstijose kaltinamas šnipinėjimu, Rusija 2013 metais suteikė laikiną prieglobstį – po to, kai šis buvęs JAV Nacionalinės saugumo agentūros (NSA) kontraktininkas iki pamatų supurtė Amerikos žvalgybos bendruomenę, nutekinęs daug informacijos apie masinį sekimą Jungtinėse Valstijose ir visame pasaulyje.
Duodamas interviu, kuris buvo įrašytas praeitą savaitę ir visas bus transliuojamas trečiadienį, E.Snowdenas gynėsi nuo pareiškimų, kad jo patirtis žvalgybos srityje buvo ribota, prieš jam pagrobiant ir nutekinant daugybę įslaptintų dokumentų, atskleidusių NSA vykdomą masinio telefonų ir interneto šnipinėjimo programą.
„Buvau apmokytas kaip šnipas tradicine šio žodžio prasme – tai yra, ar gyvendavau ir dirbdavau su priedanga užsienyje, apsimesdamas, kad dirbu tai, ko iš tikrųjų nedarau. Man netgi buvo paskirtas vardas, kuris nebuvo maniškis“, – aiškino bėglys.
Jis pridūrė kad slapta dirbo kaip Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) ir NSA „techninis ekspertas“, taip pat kaip instruktorius Gynybos žvalgybos agentūroje (DIA).
„Aš nedirbu su žmonėmis. Aš neverbuoju agentų. Mano darbas – paleisti sistemas dirbti Jungtinėms Valstijoms. Ir tai dariau visuose lygiuose: nuo apačios, ant žemės, iki pat viršūnės“, – sakė E.Snowdenas.
„Taigi, kai jie sako, kad esu žemosios grandies sistemų administratorius – nenumanau apie ką jie kalba. Sakyčiau, kad tai šiek tiek klaidina“, – pridūrė jis.
E.Snowdenas, kuris būdamas 15-metis metė vidurinę mokyklą, įslaptintą medžiagą nutekino po trijų mėnesių naujame darbe – konsultacinės bendrovės „Booz Allen Hamilton“ sistemų administratoriaus pareigose. Jo darbovietė buvo NSA grėsmių nustatymo operacijų centre Havajuose.
Nutekinęs tą informaciją, jis vienas išskrido į Honkongą, kur apsistojo viename viešbutyje, neturėdamas jokio tolesnių veiksmų plano.
Birželio 23 dieną, praėjus dviem dienoms po savo 30-ojo gimtadienio, jis išskrido į Maskvą ir daugeliui dienų įstrigo Šeremetjevo oro uoste, kol galiausiai E.Snowdenui buvo suteiktas prieglobstis.
E.Snowden buvo „itin ramus“ dėl savo sprendimo nutekinti nacionalinio saugumo dokumentus ir netgi juokavo dėl šio žingsnio pasekmių, žurnalistas Glennas Greenwaldas (Glenas Grinvaldas), pirmasis nušvietęs E.Snowdeno istoriją Didžiosios Britanijos dienraštyje „The Guardian“, rašo naujoje knygoje, išleistoje prieš dvi savaites.
Tuo tarpu JAV Atstovų Rūmai praeitą ketvirtadienį priėmė svarbias reformas, susijusias su masiniu duomenų apie amerikiečių telefoninius pokalbius rinkimu. Tai buvo pirmasis NSA žvalgybos duomenų rinkimą varžantis žingsnis po to, kai E.Snowdenas paviešino tą įslaptintą programą.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.