• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

 Po tragiškai Pakistane pasibaigusios ekspedicijos grįžęs alpinistas Saulius Damulevičius sako, kad beprecedentis įvykis alpinizme jo pomėgio nepakeis, o teroro aktas gali nutikti bet kur.

"Per mano dešimties metų alpinisto karjerą tai pirmas toks įvykis, beprecedentis įvykis. Jis nesusijęs su tomis rizikomis, prie kurių yra pripratę alpinistai. Bazinė stovykla - saugumo oazė kalnuose, alpinistai ten ilsisi. Esu sukrėstas labai to įvykio", - spaudos konferencijoje sekmadienį Kūno kultūros ir sporto departamente Vilniuje sakė į Lietuvą grįžęs S.Damulevičius.

Jis teigė, kad jeigu užpuolimas būtų įvykęs anksčiau, prieš porą dienų, aukų skaičius būtų didesnis,o tarp aukų galėjo būti ir jis pats.

"Šitas dalykas galėjo nutikti ir oro uoste. Gali įvykti bet kur, nepriklausomai nuo šalies, teroristai neturi sienų, neturi valdžios. (...). Tai visiškai mano aistros ir hobio ir gyvenimo būdo nepakeis", - sakė gyvas likęs keliautojas.

REKLAMA
REKLAMA

Sekmadienį į Lietuvą parvežti Pakistane per teroro aktą žuvusio alpinisto E.Markšaičio palaikai. Tuo pat automobiliu į Lietuvą grįžo ekspedicijoje dalyvavęs S.Damulevičius.

REKLAMA

Jis prisiminė paskutines bendravimo su kolegomis dienas - prieš porą dienų iki įvykio jis matėsi su E.Markšaiču, palaikė ryšį per radijo stoteles.

Pasak S.Damulevičiaus, E.Markšaitis teiravosi, kaip jaučiasi kiti ekspedicijos dalyviai. Jis pats pasakojo, kad į bazę nusileido susirgęs slovakų alpinistas.

"Jis klausė, kaip aš jaučiuosi. Kitas ryšys devintą valandą ryte turėjo būti. Iš ryto apie šeštą -septintą ryto išgirdom pokalbius, iš pakistaniečių sužinojom, iš virėjo, kad išžudyti bazinėje stotyje alpinistai. Paskutinį kartą devintą valandą vakare jo balsą girdėjau. Ryte jis nebendravo ryšiu, galvojau, kad sužeistas, be to, ėjo vis skirtinga informacija", - prisiminė alpinistas.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak S.Damulevičiaus, iš vietinių gyventojų nebuvo jokio ženklų apie būsimą nelaimę, ekspedicijos dalyviams nebuvo grasinta.

"Mūsų tikrai neprovokavo, mes juos priėmėme kaip savus. E. Markšaitis mane pakvietė į šį kraštą, jis mokėsi urdu kalbos. Mokyklinukams skirtus uždavinius pas jį vėliau radome", - teigė gyvas likęs keliautojas.

Paklaustas apie pranešimus žiniasklaidoje, kad prieš kurį laiką alpinistus aplankė asmenys ir kvietė priimti islamą, S.Damulevičius atsakė, kad pats su jais nebendravęs, bet iš tikrųjų trys-keturi asmenys lankėsi ir prisistatė atvykėliais iš musulmonų miesto, kuris nuo tos vietos buvo už 500 kilometrų. Tokie paaiškinimai keliautojams sukėlė nuostabą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Manėme, kad jie atėjo dėl vietinių gyventojų, kad atėjo mokyti juos religijos. Pilnai gali būti. Beveik kiekvieną ekspediciją taip nutinka - ateina vietiniai gyventojai, pasakoja apie savo kultūrą. Mums ir patiems įdomu. Tokie dalykai vyksta per kiekvienas ekspedicijas", - sakė S.Damulevičius.

Tačiau jis viešai pareiškė, kad nepasitiki bazės valdytoju pakistaniečiu. Šis dalyvavo apeigose, paskui pavogė daiktus.

REKLAMA

"Baisiausia buvo jį matyti vėliau su šaunamuoju ginklu vėliau. Visą naktį budėjome, buvome pastatę savo žvalgus, su batais ir apranga miegojome", -prisiminė alpinistas.

Jis sakė, kad įvykis taip pat nepakeis jo požiūrio į eilinius pakistaniečius.

"Pakistane stovi apsauga prie bankų, prie viešbučių, ten daug ginklų. Nemanau, kad įvykis keičia mano požiūrį į tą šalį - dauguma žmonių, kuriuos sutikau, kalbu apie paprastus žmones - jie svetingi, jie priima užsieniečius", - kalbėjo keliautojas.

REKLAMA

Pasak jo, ekspedicija Pakistane, kurioje dalyvavo ir lietuviai, turėjo trukti penkiasdešimt dienų, tikslas buvo pasiekti aštuonių kilometro aukščio kalno viršūnę. Tragedija įvyko ekspedicijos viduryje.

Po teroro akto savo veiklą nutraukė visos ekspedicijos ir buvo evakuotos kariniais sraigtasparniais.

Spaudos konferencijoje dalyvavę alpinistai Paulius Jakutavičius ir Algimantas Kuras sakė, kad iš diplomatų užsienyje sulaukta efektyvios pagalbos pargabenant žuvusiojo kūną gyvą likusį S.Damulevičių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak alpinistų, pakistaniečai stengėsi padėti, gavo "skridimo koridorių per keturiolika šalių".

E.Markšaitis žuvo per teroristinį išpuolį prieš savaitę naktį į sekmadienį. Per ataką vieno aukščiausių kalnų pasaulyje Nanga Parbato bazinėje stovykloje iš viso žuvo 11 žmonių.

Atsakomybę už išpuolį prisiėmė Pakistano Talibanas, kuris teigė taip keršijęs už savo lyderio pavaduotojo mirtį per Jungtinių Valstijų bepiločio lėktuvo reidą praėjusį mėnesį.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų