Seimo narys Evaldas Jurkevičius kreipėsi į generalinį prokurorą Dalių Valį, prašydamas ginti viešąjį interesą dėl galimai neskaidrių bendrovės "Geoterma" privatizavimo procedūrų.
„Galimai neskaidrus šio objekto privatizavimas pažeistų esminius visuomenės ir valstybės interesus. Todėl vykdydamas įstatymų deleguotą parlamentinės kontrolės funkciją, paprašiau prokuratūros imtis priemonių ginant viešąjį interesą Prokuratūros įstatymo 19 straipsnio numatyta tvarka", - sako E. Jurkevičius.
Balandžio 18 d. parlamentaras gavo Klaipėdos nevyriausybinių organizacijų kreipimąsi dėl "Geotermos" privatizavimo. Rašte nurodoma, jog Valstybės turto fondas, atsižvelgdamas į 2011 m. kovo 14 d. Vyriausybės pasitarime pareikštas pastabas, pasiūlė papildomai į privatizavimo objektų sąrašą įtraukti "Geotermą".
„Klaipėdos visuomenė nustebusi, nes į šią įmonę yra investuota daugiau nei 90 mln. litų. Dalis lėšų buvo gauta iš Danijos, o dabar nuspręsta įmonę privatizuoti", - sako E. Jurkevičius.
Nevyriausybinės organizacijos patikino, kad bendradarbiaudamos su Energetikos ministerija sužinojo, jog net pati ministerija, kuri patikėjimo teise valdo 76,56 proc. "Geotermos" akcijų, nebuvo informuota apie privatizavimą, o apie tai sužinojo iš žiniasklaidos.
„Atlikdamas savo konstitucinę priedermę atstovauti Tautai atlieku vykdomosios valdžios ir kitų valstybės institucijų parlamentinę kontrolę. Todėl balandžio 20 d. kreipiausi į Valstybės turto fondą, Ūkio ir Energetikos ministerijas dėl nevyriausybinių organizacijų rašte pateiktų klausimų. Tačiau konkrečių ir aiškių atsakymų negavau. Ministerijų atsakymuose minima tik privatizavimo tvarka, neatsakyta, kas ir kokiais motyvais pasiūlė privatizuoti "Geotermą", nepateikiamos audito išvados, įmonės finansų patikrinimo rezultatai, nenurodyta, kokia perspektyva "Geotermai" likus valstybės pavaldumo įmone", - sako E. Jurkevičius.
Visa tai, anot jo, kelia pagrįstus įtarimus dėl "Geotermos" privatizavimo skaidrumo ir tikslingumo.
Parlamentaro teigimu, valstybės politika dėl alternatyvių energetinių išteklių turi būti ypatingai nuosekli ir apgalvota. Kaip pažymi E. Jurkevičius, minėtoji įmonė yra itin svarbus objektas, kuris ženkliai prisideda prie energetinės Lietuvos nepriklausomybės stiprinimo.
„Mokslininkai pabrėžia, kad "Geotermos" veikla yra eksperimentinė, įvairių tyrimų rezultatai bus matyti tik ateityje, todėl privatizavus įmonę mažai tikėtina, kad bus plėtojami greito pelno nenešantys tyrimai", - sako Seimo narys.
Jo pastebėjimais, „Geoterma" yra unikali įmonė Baltijos šalyse. Jos paskirtis yra mokslo tyrimai, kaip efektyviai panaudoti ekologiškai švarų alternatyvų energijos šaltinį - karštą žemės gelmių vandenį. Atlikti tyrimai rodo, kad įmonės gręžiniuose esančių druskų sudėtis yra geresnė nei vežamų iš Negyvosios jūros, o geoterminis vanduo yra kelis kartus karštesnis nei kitose šalyse. Todėl nė vienoje Baltijos valstybėje nėra tokio geoterminės energijos potencialo. Įmonės vykdomas geoterminės energijos naudojimas atitinka valstybės tikslus sumažinti priklausomybę nuo įvežamo kuro bei įgyvendinti įsipareigojimus Europos Sąjungai.