Kas tinka automobilio varikliui, tinka ir skrandžiui? O gal norite paskanauti pusgaminių, pamargintų vabalėliais? Astma, hiperaktyvumas, vėžys, migrena, mutageniškumas – jau nekalbant apie „smulkesnius“ nemalonumus, kurių galima sulaukti užkandus prekybos centruose pagamintų mišrainių, bandelių, kepsnių ir pan. Kai kurie iš priedų – užsienyje net uždrausti, tačiau – ne Lietuvoje.
Maisto veterinarijos specialistai pastebi, kad vartotojai vis dar retai skaito etiketes ant perkamų maisto produktų. Todėl šiandien pradedamame spausdinti rašinių cikle apžvelgsime, kokių gėrybių prekybos centrai deda į mūsų perkamą maistą.
Pirkėjai neskaito etikečių
Šiaulių apskrities veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vedėja, maisto produktų inspektorė Audronė Mikalauskienė sako, jog praėjusiais metais tarnyba negavo nė vieno nusiskundimo dėl prekybos centruose gaminamo maisto priedų. Dažniau skųstasi dėl produktų realizavimo termino pabaigos.
Vedėja mano, kad nepaisant to, jog pastaruoju metu dažniau visuomenės informavimo priemonėse skelbiama apie E raidėmis žymimų maisto priedų poveikį sveikatai, pirkėjai retai skaito maisto produktų etiketes. Nors galima rasti produktų ir be vadinamųjų E.
Kas uždrausta Vakaruose – tinka lietuviams
Pradžioje nusprendėme peržvelgti miesto centre ir pietiniame rajone veikiančiuose „Rimi“ prekybos centruose gaminamą asortimentą. Nesame mitybos, sveikatos priežiūros specialistai ar chemikai, todėl naudosimės viešai skelbiama informacija apie maisto priedų poveikį sveikatai. Vienas iš tokių šaltinių – interneto svetainė sveikasvaikas.lt, kurioje pateikiama informacija apie maisto priedus. Šios svetainės kūrėja pernai už savo iniciatyvą net sulaukė apdovanojimo.
Taigi imame pirmą pasitaikiusią miršrainę. „Naminės salotos“ (labiau tiktų žodis mišrainė, - red. past.). Žodis „naminis“ turėtų asocijuotis su gardžiu, iš gerų produktų virtuvėje pagamintu maistu. Tačiau ar namuose gamindami mišrainę dėtume „gardėsio“, kuris užsienyje yra uždraustas? O štai „Rimi“ pagamintoje mišrainėje randame E 954. Taip žymimas sacharinas, kalcio sacharinas, kalio sacharinas, natrio sacharinas. Šis astmą bei alergiją sukeliantis bei tas pačias ligas galintis paūminti maisto priedas uždraustas Kanadoje. Lietuvoje – visiškai legalus. To paties priedo aptikta ir „Rimi“ gaminamoje „Jūros kopūstų su lašiša“ mišrainėje.
Iš chemijos fabriko – ant stalo
Apetitas kažko ima apleisti organizmą, bet žiūrime, kas dar parašyta etiketėje. E 211 – natrio benzoatas. Jo yra natūraliuose produktuose, pavyzdžiui, uogose, tačiau pramoniniu būdu natrio benzoatas išgaunamas iš tolueno. Pabandėme paieškoti informacijos apie šią medžiagą ir plaukai piestu atsistojo. Ši dažų kvapą turinti medžiaga dar vadinama metilbenzenu arba fenilmetanu. Pramonėje naudojama kaip žaliava įvairioms cheminėms medžiagoms, o taip pat – kaip tirpiklis. Skelbiama, kad sureagavus su vitaminu C išsiskiria benzolis, kuris žinomas kaip kancerogenas. Toluenas – toksiškas, odą ir kvėpavimo takus veikia kaip dirgiklis. Eksperimentais nustatyta, kad pažeidžia žiurkių kvėpavimo takus, kepenis, palikuonių gemalus. Patekęs į žmogaus plaučius gali sukelti mirtiną plaučių uždegimą, toksiškai veikia smegenis.
Taigi, kokios naudos mūsų organizmui duoda E 211? Skelbiama, kad gali paūmėti arba kilti tokios ligos kaip alergija, astma, hiperaktyvumas, vėžiniai susirgimai, gali pasireikšti mutageniškumas. Taigi – toje pačioje mišrainėje jau net du priedai, susiję su alergijomis ir astma.
Ar jau „pagavo“ azartas? Tada tęsiame.
Jau žinome, nuo ko tunkame
E 412 ir E 415 – guaro ir ksantano dervos (guma). Guaro derva išgaunama iš krūmų, augančių Pietryčių Azijoje. Nenuodinga, tačiau gali sukelti tokių nepatogumų, kaip vidurių pūtimas, sunkiai virškinama. O štai oficialioje informacinėje cheminių medžiagų duomenų bazėje pateiktas ksantano dervos aprašymas – glumina. Šią dervą specialios bakterijos išskiria iš cukraus ir melasos. Skelbiama, kad ši derva „kenksminga prarijus. Gali smarkiai pažeisti akis. Dirgina kvėpavimo takus“. Ji taip pat sukelia ir vidurių pūtimą.
Garsusis E 621 – mononatrio gliutamatas. Didelėmis koncentracijomis jo yra natūraliuose produktuose, tokiuose kaip bręstantis sūris, pienas, sardinės. Manoma, kad ši medžiaga gali išprovokuoti mažo spaudimo akies glaukomą. Šios maisto produktus „paskaninančios“ medžiagos aprašymas šiurpokas: migrena, vėžiniai susirgimai, smegenų pakitimai, alergija, astma (ar skaičiuojate, keli mišrainėje aptikti priedai sukelia astmą ir alergiją?), nutukimas. Taigi jau galima perfrazuoti garsųjį pasakymą: jau žinome, nuo ko tunkame.
Natrio nitritas arba E 250. Mamos, auginančios mažus vaikus, puikiai žino, kad vaikams iki šešerių metų produktai su natrio nitritu draudžiami. Tačiau vyresniems – prašom valgyti į sveikatą.
Natrio nitritas gali būti iškasamas gamtoje arba išgaunamas cheminiu būdu. Skelbiama, kad patekęs į organizmą gali sureaguoti su hemoglobinu, o kaitinant ant ugnies išsiskiria kancerogeninės medžiagos, tokios kaip nitrozaminai. Šis maisto priedas vėlgi sukelia alergiją, astmą, migreną, vėžinius susirgimus.
„Naminės“ astmos ir alergijos
Tarp E dar paminėtina karboksimetilceliuliozė – E 466. Vėžiu ar smegenų pakitimais negresia, tačiau galima sulaukti tokių „nepatogumų“ kaip vidurių pūtimas, vidurių užkietėjimas, diarėja.
Taigi be bulvių, majonezo, vadinamosios „šlapiankos“ ir kitokių kramtomų ingredientų skambiai pavadintose „Naminėse salotose“ aptikta net keliolika įvairių maisto priedų, žymimų E raidėmis.
Ne veltui siūlėme skaičiuoti, kiek maisto priedų, galinčių sukelti astmą ir alergijas. Iš keliolikos priedų aptikta net dešimt, kurie gali sukelti arba paūminti minėtus susirgimus.
Taupydami laiką paminėjome toli gražu ne visus priedus. Ir apžvelgėme ne visus produktus. Temą pratęsime ateinantį pirmadienį. Beje, nevertėtų lietuviams labai skeptiškai žiūrėti į vabzdžius valgančius rytiečius. Nes nustebsite sužinoję, ką mes suvalgome.
Skanaus!
Mykolas DEIKUS
P. S.
Baigęs rašyti publikaciją šių eilučių autorius iškabino aprašytą mišrainę su „chemijos fabriku“.