Grybautojai Dzūkijoje pradėjo grybavimo sezoną. Vietos gyventojai jau renka pirmuosius bobausius, labiausiai vertinamus Skandinavijoje, kur ir išvežami beveik visi šie grybai.
Pirmieji bobausiai pasirodė vos prieš keletą dienų, tačiau dėl vėluojančio pavasario jų dar labai mažai. Trūksta ne tik šilumos, bet ir drėgmės bei kaitresnės saulės.
Pernai tokiu metu buvo pats didžiausias bobausių dygimas, o prieš ketverius metus pirmosios raukšlėtosios grybų kepuraitės pasirodė kovo pabaigoje. Anot grybautojų, šiemet bobausiai dygsta ne jiems įprastose vietose.
„Daugiausia – šabakštynuose, senuose miškuose, nes kirtimuose viskas suniokota traktorių.
Anksčiau buvo biržėse, pakraščiuose, dabar ten viskas išmalta, nieko nerasi“, – teigė Varėnos rajono gyventojas Algimantas Daškevičius.
„Pagal bobausių derlių sprendžiamas ir visų kitų grybų derlius. Nuo senovės nusistovėjusi tokia tradicija: jeigu bobausių daug yra, reiškia, bus derlingi metai ir kitiems grybams“, – tvirtino įmonės „Ekoratas“ direktorius Almantas Juškevičius.
Bobausiai paprastai dygsta ne daugiau kaip porą savaičių, todėl grybų perdirbėjai juos jau superka. Už kilogramą moka 2 litus. Tačiau visi supirkti grybai iškeliauja iš Lietuvos.
„Šituos grybus įvairiai darom – ir džiovinam, ir šaldom apvirę. Pagrindiniai šių grybų vartotojai –skandinavai. Nepasakyčiau, kad jie gurmaniški, bet iš tikrųjų tai geras grybas“, – teigė A. Juškevičius.
Anot specialistų, bobausius reikia mokėti tinkamai paruošti. Mikologai juos priskiria prie nuodingųjų, nes turi daug žmogaus sveikatai pavojingo giromitrino.
„Juos reikia tris kartus nuvirti po 10-15 minučių, vandenį kaskart pakeičiant. Vandenį, kuriame virė grybai, reikia išpilti. Nukoštų grybų nebūtina perplauti“, – aiškino Alytaus visuomenės sveikatos centro Varėnos skyriaus vedėja Bronė Kazlauskienė.
Jeigu užvalgius šių grybų po 5–12 valandų pradeda pykinti, kamuoti pilvo skausmai, specialistai ragina nedelsiant kreiptis į medikus.
Rūta LANKININKAITĖ