Gvatemalos šiaurėje esančiose džiunglėse kasinėdami apleistą majų El Miradoro miestą, archeologai aptiko gerai išsilaikiusius frizus, ant kurių pavaizduoti dievai, kosminės pabaisos ir gyvatės.
Teigiama, kad šie beveik 8 metrų ilgio kalkakmenio frizai, kuriuose vaizduojamos scenos iš Popol Vuh pasaulio sukūrimo mito, buvo išraižyti maždaug III amžiuje prieš mūsų erą. Mokslininkai mano, kad tai pačios seniausios šio senovės majų mito iliustracijos, praneša „Daily Telegraph“.
Aidaho valstijos (JAV) universiteto antropologas Richardas Hansenas prie 2300 metų senumo kalkakmenio frizų, atrastų senovės majų mieste El Miradore. „AFP/Scanpix“ nuotr.
Ankstyviausia rašytinė Popol Vuh pasaulėkūros mito versija buvo aptikta XVIII a. pradžioje. Pagrindiniai šio majų mito veikėjai – du ypatingomis galiomis apdovanoti broliai.
Majų pastatyto ir nežinia dėl kokių priežasčių vėliau skubiai apleisto miesto griuvėsiai užima apie 250 hektarų plotą. El Miradoras yra apie 650 kilometrų į šiaurę nuo Gvatemalos sostinės.
Pasak frizus atradusio JAV antropologo Richardo Hanseno, juose pirmą kartą pavaizduoti mitiniai Popol Vuh broliai. Juos apsupusios kosminės pabaisos, o viršuje pavaizduota paukščio pavidalo deivė su išskleistais sparnais. Kituose frizuose vaizduojamas majų javų dievas, apsuptas vingiuojančios gyvatės.
Įdomu, kad vadinamieji ufologai naujienų agentūrų paskelbtose atradimo El Miradore nuotraukose iškart pastebėjo du ateivius iš kosmoso, užsidėjusius kažkokią technologinę įrangą. Pasak jų, tam tikri atvaizdai frizuose stebėtinai panašūs į Senojo Testamento pranašo Ezekielio knygoje aprašytą jo viziją – vadinamuosius Viešpaties vežimo ratus, kurių „išvaizda ir sąranga atrodė, tartum ratas būtų buvęs viduje rato“.
Daugiau apie Miradoro baseino džiunglėse vykdomus archeologinius kasinėjimus galima sužinoti šioje svetainėje.