JAV prezidentas Džordžas V. Bušas (George W. Bush) ketvirtadienį pareiškė esąs už tai, kad Australija vaidintų specialų vaidmenį, užtikrinant saugumą Azijos ir Ramiojo vandenyno regione.
"Saugumas Azijos ir Ramiojo vandenyno regione visada priklausys nuo valstybių noro prisiimti atsakomybę už savo kaimyniją, kaip tai daro Australija", - kreipdamasis į šios šalies parlamentą pareiškė Dž. V. Bušas.
Jis taip pat gynė JAV ir sąjungininkių invaziją į Iraką nuo kai kurių australų kritikos, kurie piktinasi, kad Irake niekaip nerandama masinio naikinimo ginklo, kurio tikras ar tariamas egzistavimas buvo pagrindinė karo priežastis.
"Amerika, Australija ir kitos šalys ėmėsi veiksmų Irako atžvilgiu, kad pašalintų didelį ir vis didėjusį pavojų, užuot tik kalbėjusios ir laukusios, kol galutinai pribręs tragedija, - dėstė Dž. V. Bušas. - Kam šiandien šautų į galvą mintis, kad pasaulyje būtų geriau, jei Sadamas Huseinas tebebūtų valdžioje?".
Beje, JAV prezidento kalbą garsiai pertraukė du protestuojantys žaliųjų partijos senatoriai, kurie buvo išprašyti iš parlamento posėdžių salės.
Regiono valstybės nerimauja dėl ryžtingos Australijos paramos Vašingtono kovos su terorizmu kursui ir yra nepatenkintos tuo, kad Dž. V. Bušas neseniai pavadino Australijos premjerą Džoną Hovardą (John Howard) "šerifu".
Australijoje, kur baigė kelionę po šešias Azijos ir Ramiojo vandenyno valstybes, Dž. V. Bušas padėkojo penktajam žemynui už jo indėlį į karą su terorizmu, situacijos pokariniame Irake stabilizavimą ir kovą su branduolinio ginklo platinimu.
"Mūsų valstybėms tenka ypatinga atsakomybė už taikos išsaugojimą, žmonių, kapitalo ir informacijos laisvą judėjimą, demokratijos ir laisvės idealų įtvirtinimą Ramiojo vandenyno regione. Amerika ir toliau vaidins aktyvų vaidmenį Azijoje, ir toliau puoselės glaudžius santykius su Australija", - pažymėjo JAV lyderis.
Prieš susitikimą su Dž. Hovardu kalbėdamas su žurnalistais, Dž. V. Bušas sakė, kad jo Australijos vaidmens viziją geriausiai iliustruoja jos indėlis į taikos užtikrinimą Rytų Timore. "Kare su teroru mes esame lygūs partneriai... Australijoje atliko vadovaujančią funkciją Rytų Timore, ir australai neša didelę naštą, už ką mes jiems esame dėkingi". JAV prezidentas vėliau pavadino Dž. Hovardą "plieniniu žmogumi" ir pridūrė: "Tai - didelis komplimentas. Tai reiškia, kad žmogaus nesugniuždo kritika ir jis daro tai, ką laiko esant teisinga".
Pats Australijos ministras pirmininkas pažymėjo, jog nesiekia savo šaliai specialaus taikos ir saugumo regione užtikrintojos statuso. "Kai atsiranda būtinybė, mes padedame žmonėms. Mes nemanome, kad atliktume kokią nors priverstinio vykdymo funkciją. Bet mes visada bendradarbiaujame su savo sąjungininkėmis, pirmiausia su JAV", - sakė Dž. Hovardas.
Reuters-ELTAAiškindamas "šerifo" sąvoką, jis pabrėžė, kad šis žodis yra labai įprastas amerikiečiams. Patys australai manantys, kad jų funkcija yra paprasčiausiai padėti draugams.