Praėjusios savaitės Bostono maratono sprogdinimais įtariamas 19-metis Džocharas Carnajevas prisipažino įvykdęs nusikaltimus, tačiau neigia ryšius su užsienio organizacijomis.
Čečėnų kilmės jaunuolis tikina, kad tiek jis, tiek jo brolis įvykdyti išpuolį sugalvojo patys.
Pasak Dž. Carnajevo, pagrindiniai motyvai jiems buvo Jungtinių Valstijų karai Irake bei Afganistane. Įvykį tiriančios tarnybos neatmeta galimybės, kad broliai naudojosi teroristinės grupės „Al Qaeda“ internetiniais portalais, kur išmoko pasigaminti sprogmenis.
Jungtinių Valstijų pareigūnai taip pat aplankė Rusijos pietuose gyvenančius brolių Carnajevų tėvus. Apklausos metu abu tėvai sakė esą įsitikinę, jog jų sūnūs yra kaltinami neteisėtai, ir netiki, kad sprogdinimus sukėlė būtent jie.
Bostono rajonas, kuriame buvo įvykdyti sprogimai, įeina į įprastas gyvenimo vėžes. Vietos verslininkai sako esą svarbu atgaivinti ne tik verlsą, bet ir bendruomenę, kuri buvo stipriai sutrikdyta po išpuolių, rašo lrt.lt.
JAV aiškinasi, kas pražiūrėjo Bostono teroristo kelionę
JAV įstatymų leidėjai antradienį buvo informuoti, kad šalies saugumo stebėjimo sistema buvo „suskambėjusi“, kai vienas įtariamas Bostono maratono sprogdintojas išskrido į Rusiją praėjusiais metais, didėjant susirūpinimui dėl galimų spragų keitimosi žvalgybos duomenimis sistemoje.
Tyrėjai sutelkė dėmesį į čečėno Tamerlano Carnajevo kelionę į neramius Dagestano ir Čečėnijos regionus, kur veikia islamistų ir separatistų grupuotės, taip pat aiškinasi, ar jis ten galėjo perimti radikalias pažiūras arba būti apmokytas kovotojų metodų.
JAV įstatymų leidėjai kėlė klausimą, kodėl pareigūnai atidžiau nestebėjo šio 26 metų vyro, nukauto per susišaudymą su policija praėjusią savaitę, nors jis 2011 metais buvo apklaustas Federalinio tyrimų biuro (FTB) Rusijos prašymu.
Paklausta vieno senatoriaus, ar JAV pareigūnai buvo perspėti apie T.Carnajevo kelionę į užsienį, nacionalinio saugumo sekretorė Janet Napolitano (Džanet Napolitano) pripažino, kad „sistema suskambėjo, kai jis išvyko iš Jungtinių Valstijų“ į Rusiją 2012 metais.
Tačiau ji pridūrė, jog „kol jis grįžo, visi tyrimai šiuo klausimu buvo baigti“.
Metais anksčiau Tamerlanas buvo apklaustas FTB Maskvos prašymu, tačiau pareigūnai akivaizdžiai padarė išvadą, jog jis nekelia grėsmės.
„Mes pasimokysime iš šios atakos, kaip ir iš ankstesnių terorizmo atvejų“, – J. Napolitano sakė per Senato teisės komiteto posėdį dėl imigracijos.
Kongreso nariai buvo supažindinti su įslaptintomis FTB pažymomis apie šiuo metu vykdomą tyrimą dėl Tamerlano Carnajevo ir jo jaunesnio brolio 19-mečio Džocharo, kuris yra laikomas ligoninėje ir kaltinamas terorizmu.
Abu broliai čečėnai, ilgiau nei dešimtmetį gyvenę Jungtinėse Valstijose, kaltinami balandžio 15 dieną susprogdinę dvi bombas per Bostono maratoną. Per tą išpuolį žuvo trys žmonės, o daugiau nei 260 buvo sužeisti.
Respublikonas senatorius Lindsey Grahamas (Lindsis Graemas) pirmadienį nurodė gavęs informacijos iš FTB, kad Tamerlano kelionė nesukėlė įtarimų šiai agentūrai, nes jo pavardė buvo klaidingai įvesta į sistemą – veikiausiai lėktuvo biliete.
L.Grahamas antradienį spaudė J. Napolitano paaiškinti šią problemą.
Nacionalinio saugumo sekretorė pripažino, kad „ten buvo neatitikimas“, ir pridūrė, kad šiuo metu svarstomas imigracijos reformos įstatymas turėtų panaikinti tokias problemas, įvedus reikalavimą, kad pasai turi būti pritaikyti elektroninio nuskaitymo įrenginiams.
Kol kas neaišku, ar Tamerlano Carnajevo išvykimas paskatino vyriausybės agentūras atkreipti dėmesį, nes jis buvo įtrauktas į potencialių teroristų sąrašą arba platesnę centrinę duomenų bazę (TIDE), kurioje sukaupta informacija apie maždaug 500 tūkst. asmenų.
„Kaip Nacionalinio saugumo departamentas galėjo žinoti, kad tas vaikinas išvyksta iš šalies, o FTB – ne? – pasipiktinęs L.Grahamas sakė žurnalistams. – Kas nors turi tai pataisyti.“