• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos ambasadorius Italijoje Šarūnas Adomavičius antradienį įteikė Lietuvos piliečio pasą prelatui Stasiui Žiliui - popiežiškosios lietuvių šv. Kazimiero kolegijos Romoje dvasios tėvui.

REKLAMA
REKLAMA

Š.Adomavičius sveikindamas prelatą pažymėjo, kad jis, nors ir gyvendamas toli nuo tėvynės, savo veikla ir pasišventimu Lietuvai yra tapęs sektinu pavyzdžiu. Ambasadorius palinkėjo prelatui ir toliau tęsti lietuvybės puoselėjimo veiklą, pranešė Užsienio reikalų ministerija.

REKLAMA

Prezidentas Valdas Adamkus S.Žiliui gegužę Lietuvos pilietybę suteikė išimties tvarka. Tokį sprendimą valstybės vadovas priėmė atsižvelgęs į aktyvią kunigo veiklą telkiant lietuvių bendruomenes išeivijoje, puoselėjant tautiškumą bei saugant lietuvybę, jo glaudžius ryšius su Lietuva.

REKLAMA
REKLAMA

S.Žilys nuo 1959 metų dirba popiežiškojoje šv.Kazimiero kolegijoje Romoje, kuri ilgus dešimtmečius buvo vienas svarbiausių lietuvybės centrų išeivijoje. Dvasininkas daug prisidėjo rengiant Jono Pauliaus II vizitą į Lietuvą, mokė popiežių lietuvių kalbos.

Kunigas yra publikavęs keletą teologinių knygų lietuvių kalba, kurios į okupuotą Lietuvą būdavo atgabenamos ir platinamos nelegaliai. Be to, jis vertinamas kaip poezijos vertėjas ir dailininkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagal įstatymus, Lietuvos Respublikos piliečio teisės ir pareigos atsiranda tik asmeniui prisiekus Lietuvos Respublikai.

S.Žilys tapo antruoju užsienio šalies piliečiu, gavusiu Lietuvos pilietybę išimties tvarka po maždaug ketverių metų pertraukos. Pirmajam pernai spalį ji buvo suteikta avangardinio kino pradininkui Jonui Mekui.

REKLAMA

Lietuvos pilietybės suteikimui išimties tvarka keliami griežti reikalavimai, o šis klausimas tapo ypač jautrus po rusų verslininko Jurijaus Borisovo pilietybės istorijos skandalo.

Tuometinis prezidentas Rolandas Paksas netrukus po inauguracijos 2003 metų žiemą savo dosniausiam rinkimų kampanijos finansiniam rėmėjui J.Borisovui išimties tvarka suteikė Lietuvos pilietybę.

REKLAMA

Vėliau Konstitucinis Teismas išnagrinėjo R.Pakso pasirašyto dekreto dėl pilietybės suteikimo J.Borisovui konstitucingumą ir pripažino, kad, suteikdamas pilietybę, R.Paksas vadovavosi ne valstybės, o savo asmeniniais interesais, todėl pažeidė Konstituciją ir įstatymus.

Pilietybės J.Borisovui suteikimas tapo vienu iš apkaltos R.Paksui pagrindų.

Po to buvo prabilta, kad turėtų būti atidžiau tikrinami asmenys, prašantys pilietybės išimties tvarka, o prezidentas, suteikdamas ją, turėtų prisiimti visą atsakomybę už tokį savo sprendimą.

Iki šiol likusios neišaiškintos ir pilietybės suteikimo Rusijos verslininkui Mansurui Sadekovui aplinkybės 2003 m. prezidento Valdo Adamkaus dekretu jo pirmosios kadencijos pabaigoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų