„Į pusiaukelės namus turime žiūrėti kaip į pažangą – tai tarsi tarpinė stotelė tarp kalėjimo ir laisvės, tai namai, kur nuteistasis dar sykį galės apmąstyti, kokias klaidas jis padarė, įkvėpti laisvės oro ir nuspręsti, kokiu gyvenimo keliu jam eiti. Ar vėl po kelerių metų sugrįžti už spygliuotų tvorų, ar tapti doru valstybės piliečiu“, – sakė teisingumo ministras Juozas Bernatonis.
Pasak jo, pusiaukelės namuose, įsikūrusiuose šalia Marijampolės pataisos namų, gyvens iki 20 nuteistų vyrų. Jie jau artimiausiu metu gali būti lygtinai paleisti nuo bausmės prieš terminą. Jie galės gyventi visavertį gyvenimą: su laisvais žmonėmis drauge mokytis, dirbti, jiems bus taikoma intensyvi, individuali ir grupinė socialinė pagalba.
Nuteistuosius, kurie gyvens šiuose pataisos namuose, atrinks pataisos namuose sudaryta speciali komisija. Pusiaukelės namuose negalės apsigyventi nuteisti už labai sunkius nusikaltimus ir kuriems skirta laisvės atėmimo bausmė viršija dešimt metų, nuteisti už nusikaltimus žmogaus seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui, nuteisti už nusikaltimus, padarytus priklausius nusikalstamam susivienijimui arba nuteistieji, įtraukti į linkusiųjų pabėgti ar užpulti įskaitą.
Nuteistieji gyvens erdviuose kambariuose, prižiūrimi pusiaukelės namuose budinčių socialinių darbuotojų ir prižiūrėtojų. Pastatas bei teritorija bus stebima vaizdo kameromis.
Pusiaukelės namų steigimą iš dalies finansuojamas Norvegijos finansinio mechanizmo lėšomis, čia dirbsiantys pareigūnai apmokomi kolegų iš Norvegijos ir Lietuvos.
Pirmieji pusiaukelės namai Lietuvoje buvo atidaryti kovo mėnesį Alytuje, tokias įstaigas artimiausiu metu planuojama įrengti ir atidaryti Pravieniškėse bei Vilniuje.