Taip teigia liaudies patarlė, tačiau jei vaikai būtų klausę tėvų aklai, dabar vis dar būtume lakstę su kuokomis. Nemąstantys savo galva ir vis dar imantys, jei tik duoda, neretai nuskriaudžia artimą savo. Kalbama apie maisto paketus, dalijamus patiems skurdžiausiems. Tik ar jie visada atitenka tiems, kuriems labiausiai reikia? Į savaitraštį „Šiauliai plius“ paskambinusi šiaulietė pasakojo mačiusi, kaip dovanų gautomis kruopomis žmonės šeria šunis...
Per dieną – 500 lankytojų
Maisto paketai dalijami maždaug kas antrą mėnesį. Jį gali gauti kiekvienas šeimos narys, jeigu pajamos vienam asmeniui neviršija 525 Lt.
Socialines paslaugas teikiantys specialistai vis skelbia, kad maždaug trečdaliui gyventojų, gaunančių maisto paketus, jie nepriklausytų, nes kartais aiškiai matyti, kad maisto paketus norintis gauti asmuo visai neskursta. Nors jis oficialiai neturi darbo, tačiau puikiai išgyvena iš nelegalaus darbo ar lėšų, kurias gauna iš užsienyje dirbančio sutuoktinio.
Kyla klausimas, ar valstybėje niekam nerūpi sutvarkyti socialinės paramos sistemos? Nes juk žmogui, kuriam priklauso maisto paketai, priklauso ir kompensacija už šildymą, karštą vandenį, socialinės pašalpos.
Pernai Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriuje per savaitę apsilankydavo apie 400–800 žmonių. Šiemet per dieną apsilanko 500. Daugelis jų kreipiasi dėl piniginės socialinės paramos, ES maisto iš intervencinių atsargų tiekimo bei kitais klausimais.
Teisę į socialinę pašalpą turi šeima arba vienas gyvenantis asmuo, kai kreipimosi metu šeimos nariai ar asmuo nuolat gyvena Lietuvos Respublikoje; nuosavybės teise turimo turto vertė neviršija turto vertės normatyvo; pajamos yra mažesnės už valstybės remiamas pajamas, t. y. 350 Lt šeimai ar vienam gyvenančiam asmeniui; kiekvienas vyresnis nei 18 metų šeimos narys, vienas gyvenantis asmuo arba vaikas nuo 16 iki 18 metų atitinka bent vieną iš išvardytų sąlygų. Socialinės pašalpos dydis – 315 Lt.
Socialinės paramos skyriaus vedėja Rita Blauzdavičienė sako negalinti pasakyti, ar žmogui realiai priklauso maisto paketas. Žmogus pristato pažymą apie pajamas, tiek pakanka paramai gauti.
„Taip, pasigirsta kalbų, kad į socialinės paramos skyrius atvyksta žmonės mersedesais. Žinoma, kad atvyksta laidojimo pašalpų ar tvarkytis globos seniems tėvams. Variantų yra visokių, tokia parama priklauso ir važinėjantiems mersedesais“, – sako R. Blauzdavičienė.
Nesąžiningų visada pasitaiko
Socialinės paramos skyriaus vedėja sako mananti, kad pasitaiko gal tik vienas kitas žmogus, kuris gauna maisto paketus, nors realiai jo pajamos yra didesnės. „Žmogui būtų per sudėtinga sukčiauti ir specialiai dėl maisto paketų eiti į darbo biržą, rinkti visas reikalingas pažymas, tvarkyti dokumentus. Tiek stengtis dėl supelijusių kruopų, juk ir taip būna...“ – sakė R. Blauzdavičienė.
„Esu spaudoje skaičiusi, kad yra įmonių, kur gera vadyba vadinama tai, kad darbuotojams mokama tokio dydžio alga, kad žmogus dar galėtų gauti ir visas socialines pašalpas, maisto paketus“, – teigia R. Blauzdavičienė ir sako, kad socialiniams darbuotojams nepriklauso vaikščioti ir tikrinti, ar žmogus gyvena taip skurdžiai, kad jam reikėtų socialinės paramos. Kita vertus, ką gali pamatyti nuvykęs? Juk žmonės gali gyventi labai tvarkingai, nors ir skursta.
Anot R. Blauzdavičienės, tvarka socialinės paramos sferoje įsigalios tuomet, kai visi turės deklaruoti savo pajamas. Juk dabar patentininkai nurodo tokias pajamas, kokias nori. Būna, net paklausia, kokio dydžio pajamas reikia nurodyti, kad priklausytų viena ar kita pašalpa...
Vis dėlto, R. Blauzdavičienės teigimu, pašalpų gavėjų skaičius šiuo metu stabilizavęsis. Padidėjimo laukiama po Naujųjų metų, kai žmogui nebereikės būti registruotam darbo biržoje pusę metų, kad gautų pašalpą.
Skursta kas devintas
Kai asmuo su pažymomis apie pajamas kreipiasi į socialinės paramos skyrių, darbuotojai užpildo reikiamas formas ir tada suderina, kokioje parduotuvių tinklo „Kubas“ parduotuvėje jam patogiausia atsiimti maisto paketą. Parduotuvių vedėjams būna pateikti žmonių sąrašai, o maisto paketų reikalus administruoja Lietuvos Raudonasis Kryžius.
Per pirmą 2010 m. maisto vežimą kovo mėnesį nepasiturinčių Lietuvos žmonių, norinčių gauti maisto produktų, buvo 96 tūkst., gegužės mėnesį – 106 tūkst.
Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos Šiaulių skyrius maisto dalijimo labiausiai nepasiturintiems asmenims programą vykdo šeštus metus. Šiais metais maisto produktai buvo pradėti dalyti balandžio mėnesį.
Akivaizdu, kad skurstančiųjų Šiauliuose smarkai daugėja. Balandį maisto paketus gavo 10 600 asmenų, gegužę – 400 daugiau, t. y. 11 tūkst. Lapkritį maisto paketai išdalyti 12 200 asmenų, o gruodžio mėnesį numatytas papildomas dalijimas. Maisto paketus gaus net 12 400 skurstančių šiauliečių.
Maisto produktų pakete lapkričio mėnesį buvo kvietinių miltų, manų kruopų, du pakeliai makaronų, miltinis mišinys pyragui, sausų pusryčių, perlinių kruopų, du pakeliai ryžių, saldinto sutirštinto pieno skardinė, dribsnių su džiovintais vaisiais, trijų grūdų dribsnių.
Raudonojo Kryžiaus Šiaulių skyriaus projekto koordinatorė Ilona Sungailienė informavo, kad produktus nepasiturintys gali atsiimti iki gruodžio 18 d. Gruodžio mėnesį gauti maisto produktai bus dalijami iki sausio 18 d. Paketuose numatyti aštuoni maisto produktai.
Šiauliuose gyvena apie 111 tūkst. žmonių, vadinasi, skursta ir maisto pritrūksta kas devintas šiaulietis.
Oksana LAURUTYTĖ