Pokalbis su verslininku – TV3 žinių „Dienos komentare“.
Pastaruoju metu vis girdime kalbas, kad artėja ekonominė krizė. Jūs verslininkas, tai kokią krizę matote? Kaip viskas bus?
Kaip bus, tai mes nei vienas nežinome. Bet kokiu atveju, kai pinigų kiekis rinkoje yra labai didelis, išleisti yra norinčių daug, o produktų sąlyginai jau keletą metų po truputėlį trūksta, tai faktas, kad kažkas turi įvykti. Mes po truputį einame link to, pavadinkime, susinormalizavimo pusės. Šiai dienai pinigų kiekis yra didesnis nei prekių ir paslaugų kiekis.
Girdime prognozes, kad esą kils kainos, brangs maisto produktai ir visiems reikia galvoti, ką daro, kad po to nebūtų visiškai blogai jau net ir šį rudenį. Kaip jums atrodo?
Viena pagrindinių maisto kainos sudedamųjų dalių yra energetika. Tai jei stiprių pokyčių nebebus, maisto kainos nebeaugs. Bet aišku, jei vėl keisis sudedamosios dalys, keisis ir kainos. Joms likti stabilioje pozicijoje liko jau labai nebedaug.
Ar galima manyti, kad vienokių ar kitokių maisto produktų pradės trūkti? Nes, tarkim, Ukraina neduos, iš jos nebus atvežamas maistas, girdime apie pasaulinį badą.
Kol visą šitą grandinę valdys privatus verslas, garantuoju, kad maisto produktų nepritrūks. Yra paklausos ir pasiūlos santykis. Jeigu paklausa padidės, pasiūla taip pat padidės, tik keisis kainodara.
Iš kur vienus ar kitus maisto produktus į savo tinklus vešite jūs?
Žinote, kai bulvių pritrūksta, mes atvežame ir iš Egipto. Gali būti, kad vešime grūdus ir iš Kanados, aš to nežinau. Viskas priklauso nuo ekonominės situacijos ir kad apsimokėtų tą daryti. Viskas.
Kaip jūs bendrai vertinate kalbas, kad ateina ekonominė krizė? Kaip patartumėte elgtis žmonėms?
Man labai nepatinka šiandieninių ekonomistų ir politikų pastovus gąsdinimas. Manyčiau, kad reikėtų labiau pasakoti apie priemones, kaip praeiti kažkokį būsimą sunkmetį, kad mes jo net nepastebėtume. Man labiau to norėtųsi, tokio požiūrio, o ne kuo labiau gąsdinti.
O žmonėms yra labai paprastas ir elementarus ūkiškas patarimas – visą laiką reikia turėti šiokio tokio rezervo. Net jei ir gyvena nuo atlyginimo iki atlyginimo. Bet čia ir yra ruošimasis ateičiai – ką investavai į save, kokius turi darbus ir taip toliau.
Tai jūsų manymu, žmonėms gali tekti persiorientuoti?
Visą laiką taip yra. Žmonės, kaip ir verslas, yra labai lankstūs. Nelanksčiausios yra valstybinės struktūros.
Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.
NORS MUM KENKIA MUSU VALDZIA!!!.