• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV, Vokietijos, Didžiosios Britanijos ir Italijos lyderiai pareiškė nepritariantys Rusijos parlamento sprendimui pripažinti dviejų Gruzijos separatistinių respublikų – Pietų Osetijos ir Abchazijos – nepriklausomybę.

REKLAMA
REKLAMA

Anot JAV prezidento Džordžo Bušo, toks pripažinimas prieštarautų tarptautinei teisei. Jis pridūrė, kad JAV visiškai palaiko Gruziją šiuo klausimu. Dž. Bušas savo pranešime taip pat kvietė Rusijos vadovybę „laikytis savo įsipareigojimų ir nepripažinti separatistinių regionų“, praneša BBC.

REKLAMA

„JAV toliau palaikys Gruzijos žmones ir jų demokratiją bei rems jų suverenumą ir teritorinį integralumą”, - tvirtino Dž. Bušas.

JAV užsienio reikalų ministerija teigia, kad dviejų regionų pripažinimas būtų Gruzijos teritorinio vientisumo pažeidimas ir nesuderinamas su tarptautine teise.

REKLAMA
REKLAMA

Vokietijos, Didžiosios Britanijos ir Italijos lyderiai taip pat išreiškė susirūpinimą, kad pripažinimas tik dar labiau padidintų įtampą Kaukaze.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel vakar pareiškė besitikinti, kad Rusijos prezidentas nepasirašys rezoliucijos. Anot jos, pasirašymas tik dar labiau paaštrintų ir taip jau įtemptą situaciją Gruzijoje, praneša „Civil.ge“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo tarpu Gruzijos parlamento narys Lado Gurgenidzė menkina Rusijos parlamento sprendimą ir ketinimus skatinti pasaulį taip pat pripažinti regionus. „Šiuo veiksmu Rusija tik izoliuos save ir liks viena. Aš nemanau, kad tarptautinė bendruomenė, galbūt nebent kelios visiems žinomos valstybės, paseks Rusija. Taigi, aš nemanau, kad šis klausimas yra vertas daugiau komentarų“, - sakė parlamentaras L. Gurgenidzė.



Rusija kaltinama vykdanti valymą P. Osetijoje

REKLAMA

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) vadovas Aleksandras Stubas apkaltino Rusiją siekiant „išvalyti” Pietų Osetiją nuo gruzinų.

Pasak jo, ESBO kariniai stebėtojai kiek galima daugiau važinėja po P. Osetiją ir stengiasi išsiaiškinti situaciją. „Rusai aiškiai mėgina išvalyti P. Osetiją nuo gruzinų. Aš manau, kad to nėra nė vienoje knygoje apie tarptautinius santykius“, - BBC kalbėjo A. Stubas.

REKLAMA

Gruzijos užsienio reikalų ministras Temuras Iakobašvilis, kalbėdamas apie Rusijos parlamento sprendimą dėl separatistinių regionų, taip pat teigė, kad toks rusų žingsnis yra mėginimas „įteisinti etninį valymą“.

„Žinoma, kad tai yra visiškai nepriimtina, ir mes pasinaudosime visais mūsų galioje esančiais tarptautiniais svertais, kad neleistumėme, jog taip atsitiktų“, - ministro žodžius cituoja „Civil.ge“.



Sprendimas abejuose Rusijos parlamento rūmuose – be balsų „prieš“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Abeji Rusijos parlamento rūmai vakar pritarė Gruzijos separatistinių prašymui pripažinti jų nepriklausomybę. Federacijos Taryboje „už“ pasisakė visi 130 dalyvavusių narių, Dūmoje taip pat nebuvo prieštaraujančių – visi 447 nariai pritarė rezoliucijai.

Nors parlamento sprendimas neįpareigoja Rusijos prezidento Dmitrijaus Medvedevo pripažinti respublikų nepriklausomybės, o be jo parašo toks sprendimas neįsigaliotų, parlamento pritarimas bus ginklas derybose su Vakarais.

REKLAMA

Abejuose parlamento rūmuose dominuoja prezidento Dmitrijaus Medvedevo ir premjero Vladimiro Putino šalininkai.

Anksčiau aukštųjų Rusijos parlamento rūmų – Federacijos Tarybos – pirmininkas Sergėjus Mironovas sakė, kad Taryba yra pasiruošusi pripažinti Pietų Osetijos ir Abchazijos nepriklausomą statusą, jei to nori abiejų respublikų žmonės, ir jeigu bus tinkamas Rusijos prezidento Dmitrijaus Medvedevo sprendimas. Po pripažinimo jis tvirtino, kad abu regionai turi visas reikalingas savybes, kad būtų pripažintos nepriklausomomis valstybėmis.

Svarstymo metu buvo neišvengta ir palyginimų su Kosovu ar net Hitleriu. P. Osetijos prezidentas Eduardas Kokoitis tvirtino, kad regionai turi daugiau teisių tapti nepriklausomomis valstybėmis nei tai buvo Kosovo atveju. Net keli abejų rūmų nariai Gruzijos karinius veiksmus palygino su Hitlerio invazija į Sovietų Sąjungą Antrojo pasaulinio karo metu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų