Tyrėjams nustačius, kad moteris tikrai paskandino savo vaikus, ekspertai turės atsakyti į esminį klausimą – ar motina suvokė savo veiksmus nusikaltimo metu? Patvirtinus, kad yra pakaltinama, moteriai grėstų net įkalinimas iki gyvos galvos.
Priešingu atveju, motinai gali būti paskirtas priverstinis gydymas – stacionarinis stebėjimas specializuotoje psichikos sveikatos priežiūros įstaigoje bendro stebėjimo sąlygomis. O pasveikusi ji būtų išleista į laisvę ir jokia baudžiamoji atsakomybė jai nebegrėstų.
Svarbi detalė
Prokuratūros atstovai patvirtino, kad šiuo metu yra atliekami intensyvūs ikiteisminio tyrimo veiksmai, o moteris yra medikų priežiūroje. Vėliau bus priimamas sprendimas dėl psichiatrinės ekspertizės. Plačiau šio įvykio detalių prokuratūra nekomentuoja.
Tuo metu advokatas Gintaras Černiauskas pabrėžė, kad savaime paties ikiteisminio tyrimo proceso įtariamosios paguldymas į psichiatrijos ligoninę nestabdo:
„Ikiteisminis tyrimas yra pradėtas ir jis bus vykdomas. Paaiškėjus aplinkybėms, kad asmuo turi psichinių susirgimų, prokuratūra priima nutarimą atlikti psichiatrinę ekspertizę. Privaloma išsiaiškinti – ar asmuo dėl savo psichinės būsenos galėjo valdyti savo veiksmus nusikaltimo padarymo metu? Nuo ekspertų išvadų priklausytų – galima patraukti asmenį baudžiamojon atsakomybėn ar negalima.
Jei negalėjo suvokti, suprasti savo veiksmų, tada gali būti taikomas priverstinės gydymas. Toks asmuo negalėtų būti nuteistas pagal Baudžiamąjį kodeksą. Bet jei paaiškėtų, kad žmogus suvokė, ką daro ir tik po to pašlijo jo sveikata, tada ikiteisminis tyrimas būtų stabdomas iki tol, kol asmuo pasveiks ir galės būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn.“
Anot advokato, tokių siaubingų veiksmų, normaliomis sąlygomis, kai žmogus yra sveikas, suvokti neįmanoma.
„Psichinės ligos tam tikrais atvejais yra nepaaiškinami dalykai. Pamenate istoriją, kai Kaune mama pasiėmė kūdikį ir nušoko nuo tilto. Kalbėjomės jau tada su specialistais, kad yra mažai informacijos apie pogimdyvinę depresiją. Žmogus išleidžiamas neįsitikinus, kad jam viskas gerai. Nors tie požymiai yra, kuriuos galima išsiaiškinti laiku ir pabandyti užkirsti kelią nelaimei“, – pasakojo G. Černiauskas.
Advokatas priminė, kad Lietuvoje baudžiamoji atsakomybė yra netaikoma jei asmuo neturi 14 metų, nes pagal savo suvokimą vaikas iki 14 metų dar nėra atsakingas už tai, ką gali padaryti tam tikrais atvejais. Analogiškai nepakaltinamas asmuo negali tinkamai įvertinti savo veiksmų pasekmių.
Galutinį žodį dėl priverstinio gydymo, sulaukus ekspertų išvadų, taria teismas. O vėliau jau medicinos personalas sprendžia – ar gali būti žmogus išleistas, ar nebekelia grėsmės nei sau, nei aplinkiniams. Jei grėsmės nebekelia, jis yra paleidžiamas.