Dujų tiekimo bendrovė „Dujotekana“ negaus iš valstybės daugiau kaip 16 milijonų litų ir 5 proc. palūkanų dėl esą patirtos žalos valstybei reguliuojant dujų kainas. Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT) atmetė „Dujotekanos“ skundą Lietuvos valstybei, atstovaujamai Energetikos ministerijos ir Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK), kaip nepagrįstą.
Vien faktas, jog Konstitucinis Teismas Vyriausybės nutarimą pripažino prieštaraujančiu Konstitucijai, konstatuodamas, kad valstybė gamtinių dujų kainą sureguliavo pažeisdama teisės aktų hierarchijos principą ir jų priėmimo tvarką, dar nereiškia, kad nutarimas yra neteisėtas ir sukėlė žalą, pažymėjo teismas.
„Dujotekana“ prašė teismo priteisti iš Lietuvos valstybės 16 mln. 35 tūkst. 613 Lt 17 cnt žalos atlyginimą bei 5 proc. metinių palūkanų nuo priteistos sumos. Žalą esą sukėlė neteisėti Vyriausybės ir VKEKK priimti nutarimai: Vyriausybės 2002 m. gruodžio 23 d. nutarimas bei VKEKK 2002 m. gruodžio 31 d. ir 2003 m. birželio 26 d. nutarimai. „Dujotekanos“ teigimu, valstybės veiksmų neteisėtumas yra neginčijamai ir galutinai konstatuotas Konstitucinio Teismo 2009 m. balandžio 29 d. nutarime ir nebegali būti ginčijamas.
Pasak pareiškėjo, Konstitucinis Teismas šiame nutarime pripažino Gamtinių dujų perdavimo, paskirstymo, laikymo ir tiekimo licencijavimo taisyklių 37 punkto nuostatą antikonstitucine, ir įstatymo nustatyta tvarka konstatavo valstybės veiksmų, kuriais ji ėmėsi reguliuoti kainas laisviesiems dujų vartotojams, neteisėtumą.
Atsakovė mano, kad VKEKK veikė teisėtai, pagrįstai, vadovaudamasi tuo metu galiojusiais teisės aktais, o „Dujotekana“ jokios žalos dėl 2002 m. gruodžio 31 d. nutarimo nepatyrė. Pasak atsakovės, teisės akto pripažinimas neatitinkančiu Konstitucijos nuostatoms negali turėti įtakos jau pasibaigusiems teisiniams santykiams. Konstitucinio Teismo nutarimas negali būti taikomas atgaline data.
Kaip pažymima teismo sprendime, net ir įrodžius, kad UAB „Dujotekana“ realiai patyrė žalą, Lietuvos valstybei nekyla civilinė atsakomybė dėl Vyriausybės nutarimu nustatyto teisinio reguliavimo, nes nėra nustatyti valstybės neteisėti veiksmai.
Pasak VAAT pirmininkės padėjėjos ryšiams su visuomene Sigitos Jacinevičienės-Baltaduonės, sprendimas per 14 dienų nuo jo paskelbimo apeliaciniu skundu gali būti skundžiamas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.