Dūdų sostine tituluojamame Panevėžyje dūdininkų nerasta. Tokį įspūdį turėjo susidaryti į dešimtąjį Lietuvos pučiamųjų orkestrų čempionatą savaitgalį suvažiavusios kelios dešimtys šalies orkestrų ir Panevėžį savo apsilankymu pagerbę pasaulinio garso kompozitoriai.
Panevėžiečiai liko nuošaly
Vienintelis Savivaldybės išlaikomas profesionalus miesto pučiamųjų orkestras „Panevėžio garsas“ parodyti savo meninį lygį čempionate neišdrįso.
Miesto dūdininkams nosis nušluostė Panevėžio rajono kolektyvai – jie konkurse nuskynė laurus net keliose kategorijose.
Dūdų gausmas Panevėžį drebino dvi dienas. Penkiose kategorijose varžėsi 38 orkestrai, daugiau kaip 1000 muzikantų. Dūdininkus vertino tarptautinė ekspertų, dirigentų, kompozitorių ir profesionalių Nyderlandų, Belgijos, Didžiosios Britanijos, Norvegijos, Latvijos ir Lietuvos muzikantų komisija.
Orkestrų atliekami didingi kūriniai gaudė Muzikinio teatro, Bendruomenių rūmų, V.Mikalausko menų mokyklos salėse.
Į baigiamąjį Lietuvos kariuomenės pučiamųjų instrumentų orkestro koncertą „Cido“ arenoje susirinkę žiūrovai, rodos, amo netekę klausėsi čempionato žvaigždės – kompozitoriaus iš Belgijos Jan van der Roost kūrinių, diriguojamų paties autoriaus. Jo atvykimą į Panevėžį čempionato organizatoriai derino net trejetą metų.
„Kaip gražu. Klausyčiausi ir klausyčiausi“, – žavėjosi panevėžietė Danutė.
Pasiklausyti pasaulinio garso įžymybės muzikos, atliekamos uniformuotų kariškių, atėjusi moteris stebėjosi, kodėl toks didingas koncertas nepritraukė žmonių – į Panevėžyje išskirtinės gyvos muzikos baigiamąjį koncertą susirinko patys čempionato dalyviai, saujelė jų artimųjų ir turbūt tik vienas kitas muzikos gerbėjas.
Menininkai nesusikalbėjo
Vienintelį Lietuvoje dūdininkų čempionatą, įvertinantį orkestrų meninį lygį ir sutraukusį minias atlikėjų, šiemet ignoravusio „Panevėžio garso“ vadovai teisinasi nesusikalbėję su renginio sumanytoju ir pagrindiniu organizatoriumi Remigijumi Viliu.
„Visų pirma negavome pakvietimo į čempionatą. Visi kiti kolektyvai, kiek man žinoma, gavo ir kvietimus, ir privalomojo kūrinio natas. Gal truputį trūko susikalbėjimo, nes R.Vilys iš „Panevėžio garso“ prieš kurį laiką buvo atleistas“, – „Sekundei“ teigė R.Vilio vietą užėmęs orkestro vyriausiasis dirigentas Vydmantas Tamoliūnas.
Dirigentas pripažįsta, kad orkestras ir pats nepasirengęs varžytis scenoje.
„Kolektyvas kraustėsi į kitas patalpas, be to, sumažėjus Savivaldybės finansavimui, krito ir atlikėjų atlyginimai, orkestre mažiau liko vadinamųjų pirmaeilininkų. Gal dėl to ir nepakvietė, nes žino dabartinę sunkią mūsų materialinę padėtį“, – aiškino V.Tamoliūnas.
„Panevėžio garsui“ iš šių metų Savivaldybės biudžeto numatyta skirti 640 tūkst. Lt, tai yra beveik 200 tūkst. Lt mažiau nei pernai.
Orkestro direktorės pareigas laikinai einanti Daiva Šatienė viena iš priežasčių, kodėl čempionate nepasirodė miesto šeimininkai, įvardijo ir startinį mokestį – 10 Lt už kiekvieną orkestro narį. Direktorė skaičiuoja, kad „Panevėžio garsui“ varžytuvės su šalies dūdininkais būtų kainavusios apie 300 Lt.
„Kadangi dalyvavimas neprivalomas, nusprendėme, kad neverta. Nors kvietimo į čempionatą ir negavome, bet dėl to nesame įsižeidę. Pagrindinė priežastis, kodėl mūsų ten nebuvo – kraustėmės į kitas patalpas ir turėjome daug rūpesčių. O čempionatui skolinome instrumentų, patiems teko bažnyčioje koncertuoti be timpano“, – aiškino D.Šatienė.
Pats R.Vilys vengė kalbėti apie buvusių kolegų pasirinkimą.
„Orkestras išgyveno perversmo laikotarpį – keitė studiją, dirigentus, dar visokių peripetijų buvo. Čempionatas – laisviems žmonėms. Kurie nori kurti, o ne dejuoti, tie ir dalyvauja“, – teigė renginio sumanytojas ir siela.
Nepagrįstai apkaltinti
„Panevėžio garso“ neoficialiai mestas iššūkis čempionato pagrindiniam rengėjui R.Viliui neliko nepastebėtas kitų organizatorių. Orkestro vadovų priekaištus dėl negauto oficialaus kvietimo Lietuvos liaudies kultūros centro Muzikos poskyrio vyresnysis specialistas Rolandas Lukošius vadina vaikiškais žaidimais.
„Nesmerkiu, jei nedalyvavo, nes nepasiruošė tokiam renginiui, neturi tiek kompetencijos. Bet labai negražu tokį apsisprendimą aiškinti kaltinimu organizatoriams, kad nepakvietė. Per visą čempionato gyvavimo laiką nė vienas orkestras į jį nebuvo kviestas. Ar nors vieną valstybę ar sportininką kas nors yra pakvietęs dalyvauti olimpiadoje?“ – panevėžiečių ambicijomis stebėjosi R.Lukošius.
Plačiau skaitykite 2010 m. balandžio 13 d. "Sekundėje"
Inga KONTRIMAVIČIŪTĖ