Vakar Lietuvos pramogų ir sporto pasaulis įžengė į naują erą - šalia Druskininkų esančiame Mizarų kaime ant vaizdingo Nemuno kranto pirmuosius lankytojus priėmė ištisus metus veiksiantis žiemos pramogų kompleksas „Snoras Snow Arena”. Vienintelis Baltijos šalyse kompleksas su uždaromis ir atviromis kalnų slidinėjimo trasomis turėtų tapti rojumi šalies ir užsienio žiemos malonumų mėgėjams šiltuoju metų laiku. Artimiausias toks kompleksas nuo Druskininkų yra nutolęs per tūkstantį kilometrų - stovi Hamburge.
Ministras lažybas pralaimėjo
Vienos didžiausių Europoje sniego arenos, nuo Alytaus esančios vos už 63 kilometrų, idėjos autorius kurorto meras Ričardas Malinauskas į spaudos konferenciją susirinkusiems žurnalistams sakė, kad sumanymas statyti ištisus metus veikiantį žiemos pramogų kompleksą kilo prieš gerą dešimtmetį. Ir rengiant dokumentus, ir ieškant lėšų, skeptikų bei abejojančiųjų netrūko. „Prieš kelerius metus Druskininkuose viešėjo vidaus reikalų ministras Raimondas Palaitis. Jis apžiūrėjo būsimos arenos statybos vietą ir rimtai suabejojo, ar toks statinys iškils. Tuomet pasiūliau lažintis iš dėžės konjako, ant kurios ministras turės nučiuožti sniego arenos trasa”, - kalbėjo meras. Užvakar lažybas pralaimėjęs ministras į „Snoras Snow Arena” atidarymą atvyko su dėže konjako ir kiek padvejojęs nučiuožė slidėmis su ja rankose.
Atidaryme dalyvavęs ir kurorto vadovus, statytojus bei apie 600 svečių pasveikinęs šalies premjeras Andrius Kubilius sakė, kad išbandyti naujų sniego trasų dar neketina, jam reikės pradėti mokytis pradedantiems kalnų slidininkams skirtoje arenos trasoje - „varlinuke”. Dviračiais važinėti mėgstantis A.Kubilius pastebėjo, kad su R.Malinausku sutarė, jog kurorto apylinkėse bus įrengta trasa ir lygumų slidėms. Premjerą žiemos pramogų komplekso trasa sniego motociklu pavežiojo arenos statytojos alytiškės UAB „Stamita” savininkas Andrius Stasiukynas.
Praėjusį ketvirtadienį už žiemos pramogų arenos sienų buvo 24 laipsniai šilumos, viduje spaudė 4 laipsnių šaltukas.
Pretenduoja patekti į pasaulio penketuką
„Mūsų bankas ir sunkmečiu finansavo perspektyvius verslo projektus. Neabejojame, kad Druskininkų uždaras kalnų slidinėjimo trasų kompleksas prisidės prie turizmo, sveikatos gerinimo infrastruktūros plėtros, Lietuvos žinomumo didinimo. Norėčiau pastebėti, kad tokius objektus pasaulyje stato žinomos kompanijos. Šį sėkmingai pastatė Alytaus bendrovė „Stamita”. Reiškiu pagarbą jos savininkui A.Stasiukynui ir buvusiam generalinės rangovės bendrovės „Skirnuva” generaliniam direktoriui a. a. Algirdui Stasiukynui”, - kalbėjo banko SNORAS prezidentas ir valdybos pirmininkas Raimondas Baranauskas.
Visa projekto vertė - per 110 mln. litų. SNORAS bendrovei „Stamita” suteikė 58 mln. litų paskolą. Apie 40 mln. Statybai skyrė 2007-2013 metų Europos Sąjungos struktūriniai fondai.
Pasak A.Stasiukyno, „Snoras Snow Arena” - vienas didžiausių ir moderniausių uždarų slidinėjimo kompleksų Europoje, o pagal techninių parametrų visumą pretenduoja patekti į geriausių pasaulio dengtų slidinėjimo kurortų penketuką. „Jau sulaukėme Skandinavijos šalių, kaimyninės Lenkijos, Baltarusijos, Ukrainos žiemos sporto mėgėjų susidomėjimo. Juk artimiausias toks kompleksas - už tūkstančio kilometrų - Hamburge. Jeigu per metus sulauksime 130-140 tūkstančių lankytojų, žiemos pramogų kompleksas turėtų atsipirkti per 15 metų”, - kalbėjo A.Stasiukynas. Per dieną komplekso operatorė bendrovė „Stamita” tikisi sulaukti iki 300-400, o arena gali priimti iki tūkstančio žiemos sporto entuziastų. Šiuo metu pasaulyje veikia apie 50 uždarų slidinėjimo trasų.
Sėkmė priklausys nuo rinkodaros
Kai kurie atidaryme dalyvavę Alytaus verslininkai abejojo, ar kompleksas greitai bus pelningas - esą labai brangus jo išlaikymas. Druskininkų savivaldybės Investicijų skyriaus vedėjas Algirdas Svirskas neslėpė: „Pagal dabartines įvairių paslaugų kainas, išlaikyti žiemos pramogų areną kainuos apie 8 milijonai litų per metus, pajamų tikimasi surinkti iki 15 milijonų. Verslo sėkmė priklausys nuo operatoriaus rinkodaros. Kitų arenų praktika rodo, kad vienas slidininkas atsiveda dar 2-3 lankytojus, kurie pramogauja restoranuose ir kavinėse. Didžiausia pajamų dalis gaunama ne iš slidininkų, o iš kitų komplekso veiklų.”
Beje, iš aukščiausiame arenos taške įrengto restorano, nuo žemės paviršiaus pakilusio apie 70 metrų, vasaros terasos, tarsi iš paukščio skrydžio, atsiveria įspūdinga kurorto ir Nemuno vingių panorama, esant saulėtiems orams matyti rūkstantys, 35 kilometrus nuo Druskininkų nutolusio Gardino gamyklų kaminai. Tikrai verta atvažiuoti ir viską pamatyti savo akimis.
Sniegas – be cheminių ir bakterinių priedų
Aštuonių hektarų teritorijoje įrengtos trys kalnų slidinėjimo ir snieglenčių trasos - 460 metrų ilgio ir 50 metrų pločio trasa suaugusiesiems bei snieglentininkams, 150 metrų ilgio trasa pradedantiesiems ir vaikams, ir atvira, veiksianti tik šaltuoju metų laiku, 640 metrų ilgio ir 40 metrų pločio trasa. Šia nusileidęs slidininkas iš karto pateks į uždarą trasą prie keltuvų. Lankytojai, neturintys kalnų slidinėjimui skirtos aprangos, galės ją išsinuomoti. Persirengimo zonoje įrengta apie tūkstantis spintelių asmeniniams daiktams saugoti, persirengimo kabinos ir dušai. Naujoje slidininkų oazėje sukurta 70 darbo vietų.
Druskininkų žiemos pramogų kompleksas unikalus ir išsiskiria iš kitų ne vien tik tuo, jog sniegas gaminamas pagal pažangiausią technologiją, naudojant suspaustą orą ir šaltą vandenį be jokių cheminių ir bakterinių priedų. „Mūsų arena unikali ir tuo, kad uždaros slidinėjimo trasos nuolydis svyruoja nuo 3 iki 25 procentų. Taigi ja saugiai galės čiuožti ir patyrę, ir pradedantys slidininkai. Architektai iš UAB „Urban”, patys būdami žiemos slidinėjimo mėgėjai, pasistengė, kad interjeras primintų Austrijos kalnų kaimelio peizažą su tikromis parduotuvėlėmis ir kepyklėle, o slidinėjimo trasos susilietų su dviejų restoranų erdvėmis. Į juos slidininkai pateks tiesiai iš trasų ir, nenusimetę šiltų drabužių, pasidėję slides, galės pasivaišinti kava, arbata, užkąsti. Kitose sniego arenose to nėra. Laikas, kurį slidininkai praleis restorane, nebus įskaičiuojamas į apmokėtąjį”, - pasakojo bendrovės „Stamita” direktorius Leonas Šerpetauskis. Maisto produktus arenos maitinimo įstaigoms tieks vietos ūkininkai. Jau sudarytos pirmosios sutartys.
Skelbiama, kad 2 val., praleistos sniego arenoje, vienam lankytojui be drabužių ir įrangos nuomos, atsieis 45, 4 val. - 55, visa diena - 65 litus. Už dvi valandas šeimai teks pakloti 55, 60 ir daugiau metų sulaukusiems slidininkams - 29 litus. Savaitgaliais kainos bus didesnės ir sieks 55-75 litus. Tai kiek daugiau, negu žiemą slidinėti Ignalinos žiemos sporto centre, kur kainos svyruoja nuo 13 iki 50 litų. Verslininkų nuomone, įspūdingas Druskininkų žiemos pramogų kompleksas veiklos pradžioje tikrai pajus lankytojų antplūdį - taip buvo ir kai duris atvėrė kurorto vandens pramogų parkas, vėliau viskas aprims, stos į savo vietas.
Tačiau nerimsta Druskininkų meras R.Malinauskas. Praėjusių metų pabaigoje viename interviu „Alytaus naujienoms” jis žadėjo, kad nuo Vandens parko, esančio miesto centre, iki žiemos arenos bus statomas maždaug 1,1 kilometro ilgio kalnų kelias. „Tikrai jis bus nutiestas, tik dar negaliu tiksliai pasakyti kada. Jo kaina apie 10 milijonų litų. Tuomet Druskininkai taps tikru ir vasarą, ir žiemą veikiančiu kalnų slidinėjimo kurortu, kuriame paprastai pasikeli į kalną ir slidinėji. Todėl ir kilo mintis, kad kurorto viešbučiuose ir sanatorijose apsistoję svečiai, iš miesto centro kalnų keltuvu galėtų pasiekti trasas. Žmonėms nereikės savo transporto, nes trasose, kad nebūtų šalta, jie galės pavartoti ir stipresnių gėrimų”, - kalbėjo meras. Lyno keliu judės du keltuvai, tai bus kartu ir apžvalgos aikštelės. Juose tilps po 10 žmonių ir per 3 minutes 30 sekundžių jie pakils iki arenos į 45 metrų aukštį.
Ir vandens pramogų parkas, ir pradėjusi veikti žiemos pramogų arena pavers Druskininkus dar konkurencingesniais turizmo bei poilsio sektoriuje ne tik šalyje, bet ir Europoje. Per atidarymą kalbėjusi Valstybinio turizmo departamento direktorė Raimonda Balnienė paskelbė, kad pagal pirmojo pusmečio rezultatus Druskininkus aplankė daugiau turistų negu Kauną ir Klaipėdą. „Galima tik spėlioti, kiek svečių aplankys kurortą pradėjus veikti žiemos pramogų arenai”, - sakė departamento direktorė.
Vienas į atidarymą pakviestas Alytaus verslininkas pašmaikštavo - Druskininkuose pavyko žiemą sukurti vasarą, o kodėl nesukūrus vasaros viduryje žiemos? Kurorto vadovai neslepia - jų vizijose tinklinio aikštelės ir paplūdimiai po stikliniu stogu, kuriuose būtų galima maudytis, sportuoti ir ilsėtis net žiemą.