Į spaudos konferenciją skambiu pavadinimu ,,Teisinis nihilizmas ir demokratijos saulėlydis Druskininkuose“, ketvirtadienį surengtą Seime, susirinko kaip reta gausus būrys kalbėtojų: ir Seimo narių, ir Druskininkų politikų, ir net visų trijų vietos leidinių atstovai.
Tiesa, du iš jų sėdėjo tarp kalbančiųjų, o trečiasis – priešingoje pusėje. Mat viena iš problemų, dėl kurių druskininkiečiai atvažiavo guostis visai Lietuvai – prieš kurį laiką atsiradęs trečias laikraštis, kuris, anot jų, išlaikomas iš savivaldybės pinigų.
Druskininkiečiai: „Spyruoklė neatlaikė“
,,Ta spyruoklė jau buvo labai įtempta ir iššovė ne politiškai, visos partijos – susitelkėme, kad stipresnė opozicija būtų, kad išliktų laisvas žodis, išliktų pagarba kitai nuomonei, pagarba teisei. (...) Dabar ta opozicija bus ne tik politinė, bet ir visuomeninė“, – sakė buvęs kandidatas į Seimo narius Lazdijų–Druskininkų rinkimų apygardoje teisininkas Vaidas Šalaševičius ir aiškino, dėl ko druskininkiečiai atvyko į parlamentą.
,,Ši situacija brendo metai iš metų, o sprogimas buvo laisvo žodžio užgniaužimas, grėsmė, kad Druskininkuose neliks laisvo žodžio“, – teigė V. Šalaševičius, nepamiršdamas priminti nesenų nuoskaudų, susijusių su pralaimėjimu Seimo rinkimuose. ,,Spėkite, kur buvo deklaruojama, kai buvo varoma ant manęs? Kampanija buvo regiama iš savivaldybės pinigų. (...) Tame pačiame leidinyje (,,Mano Druskininkai“ – red. past.) tyčiojamasi iš tų pačių teismų – buvau niekinamas ir aš, ir teismai“, – kalbėjo teisininkas.
Spaudos konferencijoje Druskininkų savivaldybės tarybos nariai Karolis Kuklys ir Donatas Mizaras bei V. Šalaševičius priminė šio miesto mero sklypo istoriją, piktinosi, kad apie kai kuriuos savivaldybės tarybos posėdžius jiems nepranešama. Kalbėtojams užkliuvo ir Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos sprendimai, palankūs ne jiems, o Druskininkių merui Ričardui Malinauskui.
Anot druskininkiečio menininko Antano Balkės, pagrindinė Druskininkų bėda – visų institucijų, valstybinių taip pat užvaldymas“. Pareiškęs, kad ,,valdžios galios svertas“ yra labai stiprus, jis net lygino Druskininkus su Baltarusija. ,,Tas valdymo modelis, kuris tiesiogiai asocijuojasi su Baltarusija, Druskininkuose jau realizuojasi“, – pareiškė jis.
Didžiausios aistros, pasirodo, verda dėl to, kad prieš kurį laiką Druskininkuose atsirado trečias laikraštis, kuris esą finansuojamas iš savivaldybės lėšų ir liaupsina Druskininkų merą bei valdančiąją savivaldybės tarybos daugumą.
Tirs Seimo Antikorupcijos komisija
Parlamentaro Arvydo Anušausko teigimu, Seimo Antikorupcijos komisija imsis tirti galbūt korupcinę Druskininkų savivaldybės ir jos mero, socialdemokrato Ričardo Malinausko veiklą. Komisija tirs ne tik mero sklypo istoriją, bet ir galbūt neteisėtai Druskininkų savivaldybės įsteigtų įmonių leidžiamo laikraščio ,,Mano Druskininkai“ finansavimą.
Pasak A. Anušausko, šis laikraštis leidžiamas už mokesčių mokėtojų pinigus, o tai daryti draudžia įstatymai. Tiesa, už šio draudimo pažeidimus nėra numatyta jokia atsakomybė. Jo teigimu, bėda ta, kad per eilę metų susiklostė ,,akivaizdus demokratijos stygius“ ir tokį procesą reikia stabdyti, nes visuomenės interesams turi atstovauti nepriklausoma žiniasklaida.
,,Pinigai, užsakymai, reklama ten gali būti – informacijos teikimas, europinių projektų reklama, bet tam ir egzistuoja žiniasklaida, kad tuos užsakymus galėtų įvykdyti“, – pridūrė jis. Spaudos konferencijoje jis taip pat sakė, kad tos grėsmės, kurios dabar kyla Druskininkuose, ,,anksčiau ar vėliau bus multiplikuojamos ir kitose savivaldybėse, jeigu joms nebus užkirstas kelias“.
A. Anušausko teigimu, įstatymo pažeidimai buvo akivaizdūs, buvo pradėti tyrimai, bet jie ,,kol kas baigėsi niekuo – Generalinė prokuratūra nerado aplinkybių, kurios leistų ginti viešąjį interesą, nors ir rado mero sklypo klausimą“. Jo teigimu, tai, kas vyksta Druskininkuose, negali būti toleruojama. Jis spėjo, kad gali būti pažeistas ne tik Visuomenės informavimo, bet ir Viešųjų pirkimų įstatymas.
Naujas laikraštis – gerai savivaldybei apdainuoti
Lietuvos žurnalistų sąjungos (LŽS) pirmininkas Dainius Radzevičius spaudos konferencijoje sakė, kad iš pradžių jam buvo netikėtos kolegų iš Druskininkų problemos, susijusios su tuo, kad kitų dviejų leidinių –,,Druskionio“ ir ,,Druskininkų naujienų“ – redakcijoms savivaldybėje sunku gauti informaciją. Net esą pasirodę panašu į asmeninius nesutarimus. Tačiau, D. Radzevičiaus teigimu, paaiškėjo, kad tai – bandymai monopolizuoti vietos žiniasklaidą, kitaip tariant, noras turėti savo ruporą vietinei politikai įgyvendinti. Kalbėdamas apie nemokamai platinamą naująjį leidinį ,,Mano Druskininkai“, jis pabrėžė, kad tai yra vietos politikų išaukštinimas.
Pasak LŽS vadovo, tai, kad naująjį leidinį leidžia Druskininkų švietimo centras, kurio misija – padėti tobulinti kvalifikaciją pedagogams ir kuris yra finansuojamas iš savivaldybės biudžeto, rodo, kad ,,savivaldybė viešais pinigais užsakė savo reklamą, kuri dalijama nemokamai“. ,,Savivaldybė negali tokio leidinio leisti. (...) Įstatymas draudžia savivaldybėms užsiimti leidyba“, – priminė D. Radzevičius.
Jis sakė neradęs nė vieno kritinio straipsnio ar alternatyvios nuomonės apie tai, kas vyksta Druskininkuose. Jeigu padėtis nepasikeis, pasak D. Radzevičiaus, jau po metų kitų laikraščių Druskininkuose nebeliks.
Savaitraščių ,,Druskonis“ ir ,,Druskininkų naujienos“ vadovai Druskininkų savivaldybės administraciją dėl naujojo leidinio ,,Mano Druskininkai“ prieš mėnesį apskundė Žurnalistų etikos inspektorei. Tačiau atsakymo kol kas teigia negavę.,
Redaktorė: jei būtų nors vienas realus įstatymo pažeidimas, mus jau būtų uždarę
Savaitraščio ,,Mano Druskininkai‘ redaktorė Laima Rekevičienė sakė, kad situacija nėra tokia, kokią bandoma pateikti. ,,Jūs pasiimkite leidinį, pavartykite ir pasižiūrėkite. Atėjo trys žmonės – nepatenkinti, su užgautomis ambicijomis.Vienas dėl verslo, kitas dar dėl kažko“, – sakė ji.
L. Rekevičienė aiškino, kad 2011 metų pabaigoje pradėtas leisti leidinys, kurio tiražas yra 8 tūkst. egzempliorių, nuo šių metų pradžios finansuojamas privačiais verslo pinigais. ,,Tai Druskininkų verslo pinigai. Tai Druskininkų ,,Vandens parkas”, uždaroji akcinė bendrovė, gyvenanti iš pelno. Neišlaiko savivaldybė ,,Vandens parko”, – sakė ji.
Redaktorė pripažino, kad iš pradžių ,,Mano Druskininkus” leido Druskininkų švietimo centras, kuris pagal Visuomenės informavimo įstatymą kaip švietimo įstaiga gali turėti savo leidinius ,,ir vystyti ūkinę veiklą”. ,,Jeigu būtų buvęs nors vienas realus įstatymo pažeidimas, mes jau būtume buvę uždaryti”, – pridūrė ji. L. Rekevičienės teigimu, konfliktas įsiplieskė dėl užsakymų ir pinigų, kuriuos atsiradus naujam leidiniui dviem anksčiau pradėtiems leisti laikraščiams teko dalytis su nauju konkurentu.
,,Buvo savivaldybės užsakoma informacija, kaip ir visuose leidiniuose. Konfliktas prasidėjo, kai pasibaigė jiems skirti pinigai, pasibaigė sutartys“, – sakė „Mano Druskininkų“ redaktorė ir pridūrė, kad anksčiau kiti leidiniai ,,dainavo ditirambus tam pačiam Malinauskui (R. Malinauskas – Druskininkų meras – red. past.), aprašė šeimos narius su visom šventėmis, vestuvėmis ir viskuo.Kai baigėsi pinigai, baigėsi meilė“. Ji taip pat tikino, kad straipsnių, kritikiuojančių Druskininkų savivaldybės vadovus ir jų veiklą autoriams durys nėra užtrenktos.
A. Anušauskas: savivaldybė nekontroliuoja savo „uab-ų"
Pasak Seimo nario Arvydo Anušausko, kadangi „Vandens parko" stegėjas yra savivaldybė, ir kyla problema.
„Įmonių finansinė veikla yra nekontroliuojama. Savivaldybė įsteigė „uab-us", jie įsteigė dar kokį nors ,,uab-ą“, ir tų pinigų, kurie ten juda, atskaitomybė yra labai abejotina. Šiuo atveju, tai visų druskininkiečių pinigai. Bet suraskite finansinės veiklos ataskaitas, kurios buvo pateiktos savivaldybės tarybai. Atsakymas savaime – tos ataskaitos nebuvo pateiktos, nes jų nėra. Nes Antikorupcijos komisija ten puikiai, kabutėse, funkcionuoja, vadovaujama mero“, – aiškino A. Anušauskas.
Jis sakė, kad Viešojo informavimo įstatymo pakeitimo esmė ir buvo ta, kad ,,nei bankų, nei jų valdomų įmonių, nei savivaldos – nei jų tiesiogiai, nei jų valdomų įmonių – žinioje negali būti valdoma žiniasklaida“. Jis žadėjo tokias įstatymo pataisas registruoti dar kartą.
Papildyta 17:30
Druskininkų savivaldybė: jų veiksmai ir yra teisinis nihilizmas
Druskininkų savivaldybės komentare, kurį ketvirtadienio pavakare gavo balsas.lt redakcija, teigiama, kad susipažinę su Seime vykusioje spaudos konferencijoje pateikta informacija, savivaldybė „oficialiai pareiškia, kad daugeliu klausimu buvo pateikta iškreipta, vienašališka bei tikrovės neatitinkanti informacija“.
„Druskininkų savivaldybė neatmeta galimybės dėl spaudos konferencijos metu pateiktos tikrovės neatitinkančios informacijos kreiptis į atitinkamas institucijas“, – rašoma oficialiame Druskininkų savivaldybės pranešime.
Pranešime taip pat teigiama, kad spaudos konferencijos dalyviai A. Anušauskas, D. Radzevičius ir kiti „pripažino, jog (...) teisėsaugos institucijos neturi pagrindo prikibti prie savivaldybės priimamų sprendimų, tačiau iš šių asmenų pasisakymų buvo galima aiškiai suprasti, kad jų tokia situacija netenkina. Todėl jie ketina inicijuoti teisės aktų pakeitimus, pažaboti savivaldą, suvaldyti teisėsaugos institucijas tam, kad užtikrinti jų suvokiamą demokratiją“. „Ar tokie viešai jų išsakomi pareiškimai bei veiksmai ir nėra teisinis nihilizmas, kuriuo jie kaltina Druskininkų savivaldybę?“, – klausiama oficialiame Druskininkų savivaldybės pareiškime.
Komentuodama spaudos konferencijoje iškeltus klausimus dėl leidinio „Mano Druskininkai“ teisėtumo, savivaldybė rašo: „Pabrėžiame, kad informacinį leidinį „Mano Druskininkai“ teisėtai leidžia mokymo įstaiga Druskininkų Švietimo centras. (...) Visuomenės informavimo įstatymo 22 straipsnis aiškiai numato, kad mokslo ir mokymo įstaigoms yra leidžiama būti viešosios informacijos rengėjais“. Remdamasi šiuo straipsniu savivaldybė nurodo, kad būtent mokslo ir mokymo įstaigoms daroma išimtis, numatanti, kad joms nėra draudžiama būti viešosios informacijos rengėjomis ir leisti laikraštį „nepaisant to, kad Druskininkų švietimo centras yra biudžetinė įstaiga“.
Druskininkų savivaldybė taip pat neigia, kad savivaldybė suklastojo dokumentus, susijusius su mero R. Malinausko nusišalinimu svarstant savivaldybės taryboje vieną klausimą, kaip tai spaudos konferencijoje teigė Druskininkų savivaldybės tarybos opozicijos nariai Karolis Kaklys ir Donatas Mizaras, o meras nusišalino laikantis įstatymo nuostatų.
„Išnagrinėjusi savivaldybės pateiktus dokumentus, tai patvirtino ir Vyriausioji etikos ir procedūrų komisija, pateikdama išvadą, kad R. Malinauskas tinkamai įvykdė nusišalinimo procedūrą“, – rašoma Druskininkų savivaldybės pranešime. Jame taip pat nurodoma, kad sklypo tvora esanti valstybinėje žemėje, buvo pastatyta 1965 m., o savivaldybė yra pateikusi visą su šiuo klausimu susijusią medžiagą Nacionalinei žemės tarnybai, kuri atlieka tyrimą.
Telefonu susisiekti su Druskininkų meru Ričardu Malinausku balsas.lt žurnalistams nepavyko. Mero sekretorė informavo, kad jis šią savaitę atostogauja.
Taip pat skaitykite:
Prie nuosavo sklypo galimai valstybinę žemę atsitvėrusį Druskininkų merą gina Premjeras