Narkotikų vartojimo mastai auga visame pasaulyje. Jau niekam ne paslaptis kaip rūkoma „žolė“, kas yra kokainas ar amfetaminas. Apsvaigimo ir kvaišalų nelaisvėje esantieji sugalvoja vis naujų būdų, kaip kuo ilgiau neišblaivėti...
Ne vien tik seksui
Dažniausiai eksperimentuoja nepilnamečiai. Jiems rūpi išbandyti kuo daugiau ir kuo įvairesnių svaiginimosi būdų. Prieš kurį laiką iš pardavimo vietų ėmė dingti eterinis aliejus „Proper“, o pedagogai vis dažniau pastebėdavo per pamokas sėdinčius, bet nieko negirdinčius, apsiblausiusius nepilnamečius. Netrukus paaiškėjo, jog jaunimo tarpe „properiu“, „bazu“, „niuchu“, „kaifučiu“ vadinamo lakiojo skysčio nesunkiai galima įsigyti internetu, ir sekso prekių parduotuvėse. Gamintojas nurodo, jog jis yra naudojamas kaip kambario aromatas, odos gaminių valiklis. Be to, ir „kaifučio“ kaina „nesikandžioja“ – 10 mililitrų talpos buteliukas kainuoja nuo 20 iki 25 litų.
Medikai nustatė, jog giliai įkvėpus eterinio aliejaus garų, prasiplečia kraujagyslės, į galvos smegenis patenka daugiau kraujo ir patiriamas svaigulys, euforija. Kvaišalų sukeltas svaigulys gali tęstis nuo 1 iki 5 minučių.
Dažnai uostant „kaifutį“ organizmas kenčia ir išgyvena negrįžtamus procesus – kaip ir uostant klijus, acetoną, benziną. Uostymas sukelia bronchinę astmą ir kitas lėtines ligas. Veikliosios medžiagos pažeidžia centrinę nervų sistemą, o uostant ilgą laiką iškyla vėžio ir mutacijų grėsmė. Tačiau nepilnamečiams tokie medikų perspėjimai mažai rūpi...
Valiklis ne tik valo, bet ir svaigina
Internete taip pat nesunkiai galima rasti įvairių cheminių medžiagų, kuriomis galima svaigintis. Narkotikų kontrolės departamentas įspėja, kad tokias medžiagas prekeiviai dažniausiai pardavinėja kaip oro gaiviklius, dezodorantus, medžio, metalo valiklius. Tačiau tokie buitiniai preparatai, naudojami ne pagal paskirtį, labai kenkia sveikatai. Prieš keletą mėnesių į ligoninę patekęs Martynas (15 m.), tik medikų pastangomis buvo išvaduotas iš mirties. Atsipeikėjęs paauglys prisipažino su dar dviem klasės draugais stipraus buitinio valiklio įsigijęs internetu. Po pamokų nepilnamečiai pasuko link apleistų statybų aikštelės ir užlindę už plytų krūvos, pasikeisdami ėmė uostyti nedidelės talpos buteliuką, kurio kvapas, paauglio žodžiais, priminė plaukų laką. „Įkvepiant lakiųjų medžiagų į plaučius, gali sustoti kvėpavimas. Į kraują išsiskiria daug adrenalino ir kitų streso hormonų, todėl gali sustoti širdis. Reikia nepamiršti, kad kenkia ne tik ilgalaikis tokių medžiagų vartojimas. Mirtimi gali pasibaigti ir vienintelis bandymas. Žinau net keletą atvejų, kai toksiškas medžiagas uostyti mėginę nepilnamečiai užduso“, – sakė Martyną gaivinusi gydytoja Rasa Vilimienė.
Be to, anot medikės, klaidinga manyti, jog svaiginimasis tokiomis medžiagomis nesukelia priklausomybės. „Priklausomybė išsivysto skirtingai – vienam užtenka vos karto, kitas gali uostyti ir ilgiau. Tačiau, bet kokiu atveju verta įsidėmėti, jog dažnai pakanka vos vieno karto ir keletos minučių kvaišalų sukeltos euforijos, kad norėtųsi tai pakartoti. O tada – tiesus kelias į priklausomybę“, – sakė medikė.
Dar viena populiari prekė tarp besisvaiginančiųjų – taip pat internete siūlomi įvairių žolių rinkiniai – „rūkomieji mišiniai“, „smilkalai“, „arbatos“. Ant mišinių pakuotės būna nurodyta, jog jų sudėtyje yra ir žinomų žolių, kurių poveikis panašus į kanapių. Tačiau dažniausiai jokių žolelių ten nė su žiburiu nerasi. Vietoj jų – naudojamos sintetinės medžiagos, vadinamos sintetiniais kanabinoidais. Priklausomybė nuo šių medžiagų atsiranda kur kas greičiau nei nuo kanapių ar kitų narkotikų. Dažniausiai šie mišiniai yra rūkomi, rečiau geriami kaip arbatos. Tokie „žolių“ mišiniai sveikatai ne mažiau pavojingi negu jau minėti buitiniai valikliai ar klijai. Beje, tokių gaminių internetu užsisakyti nevengia ne tik paaugliai, bet ir solidaus amžiaus žmonės.
Naujos kartos „trašos“
„Dabar jaunimas iš parduotuvių lentynų nebešluoja vos kelių laipsnių stiprumo „Smetoniškos“ giros tam, kad apsvaigtų, kaip tai vyko prieš porą metų sostinėje. Mažai liko ir besisvaiginančių žiebtuvėlių dujomis. Šiais interneto ir komunikacijų laikais viskas vyksta gerokai paprasčiau“, – patvirtino kalbinti pareigūnai. Dabar vienas iš didžiausių jų galvos skausmų – mefedronas. Šios medžiagos yra internete siūlomų apsvaigimą sukeliančių produktų „jūros druskos“, „maisto augalams“ bei veterinarinių preaparatų sudėtyje. Prekeivių siūloma „jūros druska“ neturi nieko bendro su tikrosiomis druskomis – akivaizdžiai skiriasi ir jų kaina.
Mefedronas pasaulyje žinomas ir vartojamas keletą metų, tačiau Lietuvoje sparčiai populiarėja tik pastaruoju metu. Per porą mėnesių nuo mefedrono vien Didžiojoje Britanijoje mirė 5 jauni vaikinai. Manoma, kad šis kvaišalas jau nusinešė 27 britų gyvybes.
Mefedrono įsigyti visiškai nesudėtinga – tereikia peržvelgti populiariausias internetinių skelbimų svetaines. „Kai kurie žmones naudoja jį kaip augalų trąšą. Aš jį irgi parduodu kaip augalų trąšą. Nors Lietuvoje šios „trąšos“ dar nėra populiarios, plačiau apie jas galit surasti čia (...)". Tokio turinio skelbimas puikuojasi bent 5 populiariose svetainėse. Gramą šios medžiagos siūloma įsigyti už 60 litų. Tyrimai rodo, kad mefedronas visų pirma sukelia priklausomybę. Šią medžiagą vartojantis žmogus praranda atmintį, pradeda jausti mėšlungį, jam padidėja kraujo spaudimas, sutrinka širdies ritmas, dažnai pasireiškia nerimas, nemiga, sumažėja kūno temperatūra. Oficialiai ši medžiaga nėra įtraukta į narkotinių medžiagų sąrašą, tad nubausti jos platintojų pareigūnai negali. Tiesa, planuojama artimiausiu metu prekybą mefedronu uždrausti.
Prieš porą mėnesių lietuvis Rokas E. (24 m.) gyvenantis Anglijoje pasigyrė Didžiosios Britanijos žurnalistams, jog be vargo gali „suveikti“ ir 100 kilogramų šios medžiagos. Vaikinas tikino, jog ji labai populiari ir visai nepavojinga, nors ir neskirta vartoti žmonėms. Savo internetinę svetainę sukūręs lietuvis siūlo rinktis net 54 rūšių medžiagas, nuo kurių galima „atsipalaiduoti“. Tačiau populiariausia – mefedronas.
Tik faktai:
Informacijos apie narkotikus ir jų poveikį internete ieško 73 procentai mūsų šalies gyventojų ir 61 procentas Europos Sąjungos piliečių.
Mefedrono galima rasti Afrikoje augančio krūmo lapuose. Sintetiniu būdu jis pradėtas gaminti tik prieš porą dešimtmečių.
Kriminalistinių tyrimų centro laboratoriją, kuriame ekspertai tiria narkotikų kiekį įvairiose sintetinėse medžiagose, kasmet pasiekia apie 20 rūšių naujų medžagų.
Šiuo metu esama apie 700 kvaišalų rūšių, kurias dar tik ketinama įtraukti į tarptautinį narkotikų registrą.
Pernai ekspertai atliko 2300 narkotinių medžiagų tyrimų. Šiemet per pirmajį ketvirtį – 750.