Šiandien Seimas pritarė liberalo Eligijaus Masiulio ir grupės Seimo narių siūlytoms Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pataisoms – atsižvelgiant į jas, drausmingi pradedantieji vairuotojai nebus siunčiami į papildomus privalomus mokymus.
„Tai gera žinia visiems drausmingiems vairuotojams, kurie nebus baudžiami privalomais mokymais vien dėl to, kad pradėjo vairuoti transporto priemonę. Jiems nereikės švaistyti pinigų mokymams, be to, papildomų lėšų nereikės leisti ir specialiai steigiant naujus praktinio mokymo centrus – šios idėjos atsisakyta“, – sakė Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eligijus Masiulis.
Papildomi mokymai, jeigu jų prireiks, bus rengiami jau esamose vairavimo mokyklose. Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pataisomis įtvirtinta, kad papildomi mokymai bus privalomi tiems pradedantiems vairuotojams, kurie sukėlė eismo įvykį ir jo metu buvo sutrikdyta eismo dalyvių sveikata.
Taip pat – Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimo atvejais, susijusiais su vairuotojų pareigų pėstiesiems, lenkimo taisyklių, eismo reguliavimo signalų nesilaikymu, nustatyto greičio viršijimu ir transporto priemonių vairavimu, kai nustatomas lengvas neblaivumo laipsnis (nuo 0,2 promilės iki 0,4 promilės).
Teisių atėmimas – iki 10 metų
Papildytame įstatyme numatytos griežtos sankcijos nuolatiniams kelių eismo taisyklių pažeidėjams. Numatyta, kad asmeniui, iš kurio teisė vairuoti transporto priemones buvo atimta du kartus už tai, kad jis padarė teisės pažeidimą būdamas neblaivus arba apsvaigęs nuo narkotikų, vaistų ar kitų svaigiųjų medžiagų, teisė vairuoti transporto priemones būtų gražinama ne anksčiau kaip po 10 metų .
Asmeniui, iš kurio teisė vairuoti transporto priemones buvo atimta tris kartus dėl bet kokių pažeidimų, vairuotojo pažymėjimas taip pat būtų gražinamas ne anksčiau kaip po 10 metų.
Pakeitimų numatyta ir registruojant automobilį.
„Jeigu šiandien pirmiausia registruojame automobilį, po to atliekama techninė apžiūra, jis draudžiamas privalomu civilinės atsakomybės draudimu, sumokami mokesčiai, dabar pirmiausia bus privaloma techninė apžiūra, draudimas, mokesčiai ir galiausiai registravimas. Tik tuomet automobilis galės dalyvauti viešame eisme“, – sakė Seimo narys, Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas socialdemokratas Julius Sabatauskas
Pagal įstatymą, kai baigsis automobilio draudimas arba techninės apžiūros galiojimas, laikinai bus stabdomas leidimas tam automobiliui dalyvauti viešajame eisme, savininkas per 90 dienų privalės apdrausti mašiną, atlikti jos techninę apžiūrą.
„To nepadarius automobilis bus privalomai išregistruojamas ir savininkas turės grąžinti automobilio valstybinius numeris“,– aiškino J.Sabatauskas.
„Šiandien turime didelę problemą, kad keliais važinėja apie 200 tūkst. automobilių, kurių pasibaigusi techninė apžiūra ir kurie neturi privalomo draudimo. Esame gavę policijos nusiskundimų – jeigu sulaikai kelyje tokį automobilį, nubaudi ir viskas“, – Seimo komiteto vadovas vylėsi, kad nauja tvarka padės išspręsti minėtą problemą.
Taip pat Lietuvoje nebus leidžiama registruoti automobilių, atvežtų iš kitų valstybių, jeigu tose valstybėse jo eksploatavimas buvo draudžiamas dėl techninės būklės.
Papildomai turės būti įvertintas į avariją patekęs automobilis.
„Po eismo įvykio, jeigu sugadinimas automobilis taip, kad jo saugos sistemos išvedamos iš rikiuotės, tada po sutvarkymo, jam techninė apžiūra sustabdoma, tai yra ir dabar, bet realiai tai neveikė, nes nebuvo pareigos po sutvarkymo pateikti patvirtinimą, kad automobilis suremontuotas tinkamai, kad juo važinėti saugu“, – teigė J.Sabatauskas.
Keliais vadelioti, varyti gyvulius ar paukščius, joti bus leidžiama ne jaunesniems kaip 14 metų asmenims.
Dauguma įstatymo pakeitimų pradės galioti nuo kitų metų sausio, jeigu įstatymą pasirašys prezidentė Dalia Grybauskaitė.